پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

معرفی و آشنایی بیشتر بیماریهای پریودنتال

0

در این مطلب از مجله زیگیل برای شما از یکی از بیماریهای دهان و دندان به نام پریودنتال صحبت می کنیم ..با ما همراه باشید …

 

 

پریودنتال چیست :

 

پریودنتال به معنی واقع در اطراف دندان است و بیماریهای پریودنتال به بیماریهای لثه و استخوان فک اطلاق می شود.

 

اولین مرحلهٔ بیماریهای پریودنتال، ژنژیویت یا التهاب لثه است که باعث قرمزی، نرمی و براق شدن لثه ها می شود و در آن، لثه ها بخصوص زمانی که دندانها مسواک می شوند براحتی خونریزی می کنند.

 

ژنژیویت بر اثر تجمع جرم دندان ایجاد می شود که منجر به جذب باکتریها می شود و بافتهای لثه را تخریب می کند. وجود غذاهای نرم بیش از حد در رژیم غذایی و کمبود مواد مغذی مناسب نیز ممکن است باعث ایجاد ژنژیویت گردند.

 

در صورتی که این بیماری درمان نشود، باکتریها موجب آبسه یا تشکیل حفره در لثه می شوند، سپس بافت لثه از دندان جدا می شود.

 

نهایتاً صدمهٔ حاصل تا استخوان پیشرفت می کند و آن را نرم و ریشهٔ دندانها را تضعیف می کند. مراحل مختلف بیماری لثه در امریکا به حد اپیدمیک (همه گیری) رسیده است.

 

از هر چهار فرد بالغ سه نفر به نوعی از این بیماری رنج میبرند که اغلب در کودکی آغاز می شود. انجمن پریودنتولوژی امریکا تخمین میزند که اکثر کودکان به ژنژیویت مبتلا هستند که در صورت عدم توجه ممکن است به مراحل تخریبی تر بیماریهای پریودنتال که با از دست رفتن لثه ها، ساختمان استخوانی و دندانها توأم است بینجامد.

 

از آنجا که علت اصلی ژنژیویت تجمع «تارتار» است، پیشگیری و درمان اصلی بیماری استفاده از نخ دندان، حداقل یک بار در روز است.

 

استفاده از نخ دندان پس از هر وعده غذا، هرچند همیشه عملی نیست، مفیدتر خواهد بود. مسواک زدن به تنهایی ذرات غذایی را که بین دندانها و لثه ها جمع می شوند، تمیز نمی کند.

 

در صورتی که راجع به نحوهٔ استفاده از نخ دندان اشکال دارید، آن را به شما یادآوری می کنیم: در حدود ۵۰ سانتیمتر نخ دندان بگیرید و بیشتر آن را دور انگشت میانی یک دست بپیچید، و بقیه نخ را نیز به دور انگشت میانی دست دیگر پیچید و چند سانتیمتر از نخ را میان دو انگشت آزاد باقی بگذارید.

 

این قسمت از نخ دندان است که به کار خواهد رفت. ضمن محکم نگه داشتن نخ، آن را میان دندانها بلغزانید و تا زمانی که به لثهها برسد آن را به آرامی به عقب و جلو حرکت دهید. نخ را در اطراف یکی از دندانهای مجاور به شکل منحنی در آورید و آن را به عقب و جلو بلغزانید و به سمت لبهٔ جوندهٔ دندان حرکت دهید تا تمام بقایای غذایی تمیز شوند. سپس نخ را در اطراف دندان دیگر منحنی کنید و همین حرکت را تکرار کنید.

 

هر دندان را جداگانه نخکشی کنید و نخ کشیدن داخلی ترین سطح دندان آخر را فراموش نکنید.

 

در صورتی که راجع به روش استفاده از نخ دندان شک داشتید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

 

علاوه بر استفاده از نخ دندان، جرم گیری آن نزد دندانپزشک هر ۶ ماه یک بار باعث مصون ماندن لثه ها از رسوبات و پریودنتال خواهد شد.

 

تمیز کردن دندانها به تنهایی باعث پیشگیری یا توقف پریودنتال و ژنژیویت نخواهد شد. لثه ها مدام در معرض هجوم مخلوطی عفونی از ذرات غذایی و باکتریها هستند و به همین دلیل نیازمند مواد مغذی کافی جهت مقاومت در برابر التهاب و بیماری هستند. به هر حال لثه ها و دندانها اخرین اعضایی هستند که سهم ویتامینی و مواد معدنی خود را از چرخه تغذیه دریافت می کنند و اولین اعضایی هستند که در صورت نیاز به این مواد در جای دیگری از این سیستم، آنها را می بخشند.

 

در صورت ابتلا به ژنژیویت نیازمند مواد مغذی برای بهبودی و مهار التهاب هستید. برای کسب غذای متعادل و به منظور «ورزش دادن» و تقویت لثه ها و دندانها از مجموعه ای از میوه های تازه، سبزیهای برگ دار، ماهی، گوشت، نانهای دانه دار و .مکملهای غذایی استفاده کنید

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.