پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

بیماری بواسیر به چه دلیل ایجاد می شود

0

در این مطلب از سایت زیگیل برای شما از بواسیر  و علل ایجاد آن صحبت می کنم با ما همراه باشید..

 

 

بواسیر چیست :

از هر پنج امریکایی چهارنفر زمانی از عمر خود به بواسیر مبتلا خواهند شمال بنابراین اگر از این بیماری رنج می برید، بدانید که تنها نیستید. به زبان ساده بواسیر نظیر واریس وریدی، وریدهایی در مقعد هستند که کشیده و تضعیف شده اند.

 

بسیاری دریافته اند که بواسیر با نشستن به مدت طولانی، برداشتن جسم سنگین، حاملگی یا زایمان تشدید می شود.

 

اغلب بیماران که از بواسیر شکایت دارند، اولین بار زمانی بیماری خود را مطرح می کنند که متوجه خون روشن در مدفوع خود می شوند.

 

این علامت، ضمن آنکه زنگ خطر محسوب می شود، معمولاً مشخص کنندهٔ آن است که فشار دفع باعث خراشیدن بواسیر شده و آن را به خونریزی انداخته است. از سوی دیگر، خونریزی از مقعد ممکن است علامتی از یک بیماری جدی باشد (سرطان کولون یا کولیت).

 

اگر راجع به منبع خونریزی شک دارید، برای بررسی آن به پزشک مراجعه کنید. . بعضی از افراد به درستی بواسیر را با یبوست مرتبط میدانند. فشار آوردن به هنگام اجابت مزاج منجربه فشاری می شود که باعث بواسیر می شود.

 

متأسفانه، بعدهای تصور می کنند که علاج کار، داروهای مسهل است. این روش ممکن است مشکل را بدتر کند، زیرا منجر به بی توجهی به علت واقعی بیماری می شود. اغلب موارد بواسیر را میتوان به کمک درمانهای طبیعی و تغییرات ساده در شیوهٔ زندگی که منجر به ارتقای سلامت عمومی نیز می شوند، برطرف کرد.

 

در درمان بیمارانی که از بواسیر به ستوه آمده اند، به موفقیتهای قابل توجهی دست یافته ایم. اقدامات ساده ای را توصیه می کنم، تا از بیماریهایی نظیر بیماری دیورتیکول، یبوست و سایر مشکلات بهداشتی نیز در امان باشید.

 

جالب است بدانید که بواسیر عملاً در کشورهای توسعه نیافته ناشناخته است، زیرا رژیم غذایی مردمان آن نواحی حجیم و پرفیبر است. رژیم غذایی غربی معمولاً آن قدر از نظر فیبر کمبود دارد که مدفوع حاصل کم، سفت و خشک است. سالهای سال اعمال فشار برای دفع چنین مدفوعی به اضافهٔ نشستن بیش از حد و ورزش فوق العاده کم دست به دست هم می دهد تا بافت مقعد به شدت تحت فشار قرار گیرد و درنهایت به حدی تضعیف شود که ایجاد بواسیر چاره ناپذیر گردد. (البته در کشور ما نیز احتمالا بدلیل شیوهٔ نشستهٔ اجابت مزاج و طرز نشستن شیوع این بیماری چندان کم نیست ) در صورتی که هم اکنون از بواسیر رنج می برید، نیازمند تسکین فوری هستید.

 

 

اما دربارهٔ داروهای بدون نسخهٔ فراوانی که وجود دارند چه میتوان گفت؟ چندی پیش سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) محدودیتهایی را برای تولیدکنندگان این محصولات وضع کرد و برخی از آنها را نیز از بازار دارویی خارج کرد. زیرا تأثیر بسیاری از آنها هیچگاه اثبات نشده بود. سایر کارخانه های دارویی نیز باید ادعاهای خود را کم کنند. کارخانه هایی که مدعی هستند داروی آنها منجر به چروکیدن بافتها می شوند، باید یادداشت هشداردهنده ای روی بسته چاپ کنند

 

 

زیرا به عنوان مثال مبتلایان به بیماری قند (دیابت) و نیز بیماران قلبی نباید آنها را به کار برند. در تحلیل نهایی باید گفت، هرچند کاربرد محصولات فوق ممکن است با تسکین موقت همراه باشد، به کار بردن موضعی اکسید روی وازلین یا نارون کوهی نیز به همان (شایعترین داروی مصرفی در ایران، شیاف و پماد آنتی هموروئید است که علاوه بر اکسید روی، حاوی هیدروکورتیزون، لیدوکائین و آلومینیم نیز هشت) علاوه بر مصرف موضعی پماد، استفاده از یک لگن آبگرم (قراردادن مقعد در لگن آبگرم و بتادین رقیق شده به مدت ده تا پانزده دقیقه، چند بار در روز) با افزایش جریان خون موضع و کمک به چروکیدن وریدهای متسع، باعث تسکین درد می شود.

 

 

در صورتی که کارهای نشسته زیادی انجام می دهید، استفاده از یک بالش یا کوسن بادی که مرکز آن خالی است باعث کاهش فشار وارده می شود. . . مهمترین اقدامی که به منظور پیشگیری و درمان بواسیر و نه فقط تسکین علائم آن میتوانید به کارگیرید، اصلاح رژیم غذایی است. یک رژیم پرفیبر باعث ایجاد مدفوعی نرم و حجیم می شود که دفع آن راحتتر است. رژیم پرفیبر به معنی تأکید بیشتر بر میوه، غلات سبوس دار و سبزی است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.