پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

بیش فعالی کودک خود را به آسانی درمان کنید

0

علائم بیش فعالی شامل عدم تمرکز بر کارهایی که باید انجام گیرد، بی قراری و گرایش به رفتاری بی اختیار است. کودکی که دچار این بیماری است، حتی اگر مشغول بازی جالبی باشد، نمی تواند لحظه ای آرام بنشیند یا برای مدتی تمرکز کند. این کودکان معمولاً برمیخیزند و پرسه زنان به کار دیگری میپردازند که حواسشان را مختل کرده است.
گمان می رود حدود دو درصد از بزرگسالان و بین سه تا نه درصد کودکان در سن دبستان تحت تأثیر این اختلال هستند. با وجود این، گاهی اوقات علائم بیماری با شورو نشاط طبیعی کودکی اشتباه میشود. این اختلال ظاهراً در پسران بیشتر از دختران است و معمولاً در سنین سه تا هفت سالگی مشخص می گردد که به منظور تشخیص، رفتارها باید بیش از شش ماه ادامه داشته باشند و به طور خاص کیفیت زندگی بیمار را تحت تاثیر قرار دهند. این وضعیت شامل توانایی دوستیابی، شکوفایی در مدرسه و حتی طریق غذاخوردن و لباس پوشیدن انان است.

 

 

آگاهی علمی در خصوص بیش فعالی :

 

 

به گزارش سایت زیگیل دلیل بیش فعالی معلوم نیست، اما می گویند به خاطر کم کاری فرارسانهای عصبی در قسمتهایی از مغز است که وظیفهٔ کنترل توجه را بر عهده دارد. به نظر می رسد به عامل ژنتیکی هم ربط داشته باشد و ظاهراً زنانی که در دوران بارداری سیگار می کشند، بیشتر بچه هایی با این اختلال دارند. کسانی که به نوعی با لوله کشی ها و رنگهای کهنه و قدیمی سروکار دارند، مصرف کنندگان افزودنی های خوراکی و انواع کنسروها و همین طور افرادی که از سنین کودکی ساعتها پای تلویزیون می نشینند شاید دچار این اختلال شوند. گرچه نظریات در این باره زیاد است، اما هیچ نشانهٔ قطعی وجود ندارد. برای بیش فعالی شفایی نیست، اما دارو کمک می کند و ممکن است روان درمانی هم تجویز گردد. لازم است تا برای مبتلایان به این اختلال، محیط سازمان یافته ای ایجاد شود که به معنای تعیین ساعت معینی برای خواب و صرف غذا است. امکان دارد کودکان بیش فعال کمبود عزت نفس داشته باشند، بنابراین به محبت و توجه زیادی احتیاج دارند که بذل آن با توجه به رفتار آشوبگرانهٔ آنان دشوار است.

 

 

شاید بتوانید عواملی که موجب بروز رفتارهای ناخوشایند و بیش فعالی می شوند- شلوغی و انبوه جمعیت، سروصدا و نور زیاد- را شناسایی کنید و جلوی آنها را بگیرید. پزشک در صورت لزوم باید امکان دیدار کارشناسان سلامت از جمله متخصص کودک و روان درمانگر را فراهم آورد. شرح مختصر تحقیقات همه جانبه در مورد اختلال بیش فعالی به این حقیقت تکان دهنده رسید که حذف رنگهای مصنوعی انواع خوراکیها از رژیم غذایی  سی تا پنجاه درصد در بهبود رفتار و توجه  به اندازهٔ دارو مؤثر بود که هیچ نوع عوارضں جانبی هم نداشت. در صورتی که شما یا فرزندتان دچار بیش فعالی هستید، نخستین کاری که باید امتحان کنید حذف رنگ های مصنوعی از رژیم غذایی است. بعضی افراد فکر می کنند دشواری هضم و تاب نیاوردن آرد سفید، میوه های مغزدار و لبنیات علائم بیماری را تشدید می کند، بنابراین شاید یادداشت و حذف این خوراکی ها در مقطعی زمانی و بررسی نتایج موجب تغییر شود. مصرف هر یک از آنها را به مدت چهار هفته کنار بگذارید و پیش از تصمیم برای حذف طولانی مدت، دوباره استفاده کنید. به خاطر داشته باشید اگر مدتی طولانی لبنیات مصرف نکنید، کلسیم لازم را باید از سایر منابع تأمین نمایید. حذف فراورده های لبنی از رژیم غذایی کودک فقط باید زیر نظر متخصص تغذیه متبحر باشد.

 

 

خوردنیهای مفید برای بیش فعالی :

 

 

پیروی از رژیم غذایی متنوع حاوی خوراکیهای سالم و تازه به روش بشقاب غذایی مطلوب.
به هر طریقی که میتوانید امگا ۳ را در رژیم غذایی تان بگنجانید. استفاده از ماهیهای کوچک و سرخ شدهٔ سالمون روش خوبی برای تشویق کودک به خوردن است.

 

 

خوردنیهای قابل پرهیز:

 

 

انواع رنگهای خوراکی و افزودنیها که در نوشابه، آبنبات، بستنی، کیک و بیسکوئیت و بسیاری دیگر از خوراکی ها می یابید. اگر از این گونه بسته بندیها می خرید، توضیحارت مندرج روی آن را به دقت بخوانید. مصرف قند و کافئین زیاد میتواند علائم بیماری را شدیدتر کند. بزرگسالان دچار بیش فعالی می توانند آرد سفید، میوه های مغزدار (انواع آجیل) و لبنیات.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.