پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

بیماری افسردگی نوعی ضعف شخصیتی نیست

0

در این مطلب از سایت زیگیل برای شما از بیماری افسردگی و علایم آن می نویسم ….با ما همراه باشید

 

 

افسردگی چیست :

جای بسی تأسف است که در حالی که بسیاری اصطلاح افسردگی را به فراوانی برای نامیدن هر حالتی از مختصری آزردگی خاطر گرفته تا عصبانیت کامل به کار می برند، معنای حقیقی آن را به درستی درک نمی کنند و اغلب آن را پیش پاافتاده تلقی می کنند در حقیقت افسردگی شایعترین اختلال مغزی است که امریکاییان (و بسیاری دیگر از مردم جهان ) را مبتلا میکند.

 

تخمین میزنند که تقریباً پنجاه میلیون امریکایی در دوره ای از زندگی خود به این بیماری مبتلا می شوند. شناخت دو حقیقت دربارهٔ این بیماری اهمیت دارد:

 

اولا، این بیماری نوعی «ضعف» نیست بلکه یک بیماری واقعی است و ثانیاً در صورتی که مانع از فعالیت طبیعی شود، باید مورد توجه و درمان قرار گیرد است. افسردگی واقعی حالتی ذهنی نیست که به راحتی بتوانید با ارادهٔ شخصی از آن حالات خارج شوید. در یک تحقیق گسترده در مؤسسهٔ RAND و CLA، ثابت کردند که افسردگی بیش از بسیاری از بیماریهای دیگری که جدی تر تلقی می شوند (نظیر آرتریت، زخمها، دیابت یا فشارخون بالا) ناتوان کننده است.

 

در این میان، تنها آرتریت دردناکتر بود و تنها بیماری قلبی پیشرفته منجر به گذراندن روزهای بیشتری در بستر شده بود. به علاوه پزشکان در حال پی بردن به این نکته هستند که افسردگی، هم بر سلامت جسمانی و هم بر میزان مرگ و میر تأثیر دارد برای مثال در میان ۳۳۰ مرد مبتلا به ویروس HIV (ویروسی که باعث بیماری ایدز می شود) آنهایی که به این بیماری مبتلا بودند دو برابر آنهایی که طی سه سالهٔ اول تشخیص، افسردگی نداشتند، فوت کردند.

 

گاهی افتراق افسردگی واقعی از غمگینی و ملال دشوار است. برای مثال افرادی که حوادثی نظیر از دست دادن شغلی، بیماری یا فقدان یک عزیز را تجربه می کنند، ممکن است بیش از حد غمگین شوند. اما آگاهی از نفس و توانایی فعالیت در دنیای بیرون را حفظ می کنند. سایر افراد افسردگی بالینی دارند یا، آنگونه که انجمن روانپزشکی امریکا شرح می دهد، «فقدان علاقه یا احساس لذت در تمام یا تقریباً کلیهٔ فعالیتها و تفریحات معمول» را تجربه خواهند کرد.

 

در حالی که غم، اندوه و ملال، پیامدهای طبیعی حوادث ناخوشایند زندگی هستند، افسردگی جریان طبیعی فعالیتها را متوقف میکند.

 

برخی از افرادی که دارای سابقهٔ خانوادگی این بیماری هستند، بیشتر مستعد ابتلاء به آن به شمار می آیند.

 

برخی از زنان، دچار افسردگی پس از زایمان می شوند که عملاً ناشی از تغییرات سطح هورمونی متعاقب تولد نوزاد است. برخی از زنها نیز درست پیش از دورهٔ قاعدگی برای مدتی به افسردگی دچار می شوند

 

بیماریهای مزمن و اعتیاد به الکل نیز ممکن است منجر به افسردگی شوند. همین طور برخی از بیماریهای عفونی نظیر هپاتیت، منونوکلئوز و سل که احتمالا ناشی از واکنشهای بیوشیمیایی است، و بالاخره برخی از داروها نیز باعث افسردگی می شوند، به ویژه استروئیدها : (کورتون) و داروهای ضد فشارخون.

 

اقدامات زیادی وجود دارند که به حل مشکل خود کمک می کنند. اما ابتدا دانستن این نکته : مهم است که برخی از افراد مبتلا به این بیماری پیش از آنکه بتوانند برائی کمک به۔خود تلاش کنند، به کمک دیگران نیاز دارند.

 

 

علائم افسردگی :

 

تغییر عادات خواب ( بیخوابی، سحرخیزی از ساعت ۴ صبح)

 

تغییر عادات تغذیه (بیاشتهایی و / یا کاهش یا افزایشن وزن)

 

نا آرامی و بیقراری یا خمودگی

 

فقدان علائق همیشگی

 

نخوت و بیحالی

 

احساس بی ارزشی و گناه

 

ناتوانی در تمرکز

 

افکار خودکشی یا اقدام به خودکش

 

احساسی بیش از حد غمگینی، اضطراب یا تهی بودن

 

در صورتی که حداقل ۴ مورد از علائم فوق دست کم به مدت دو هفته وجود داشته باشد، بهتر است از متخصصی مدد بگیرید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.