پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

بهتر است بیماری آلزایمر را جدی تر بگیریم

0

ابن مطلب از مجله زیگیل برای شما از بیماری دوران میانسالی به بعد یعنی بیماری آلزایمر صحبت می کند ..با ما همراه باشید

 

 

بیماری آلزایمر چیست :

بیماری آلزایمر (بیماری فراموشی سالمندان) ،بیماری آلزایمر یک بیماری پیشرونده و استحاله ای مغز است. درگذشته وجود نشانه های اختلال حافظه در افراد مسن را ناشی از پدیدهٔ پیری و کهولت میدانستیم، ولی امروزه میدانیم که این افراد ممکن است از قربانیان بیماری الزایمر باشند.

 

البته بیماری آلزایمر بسیار فراتر از یک اختلال سادهٔ حافظه است. این بیماری ناشی از آشفتگی تدریجی و پیوستهٔ رشته های عصبی دور مرکز حافظهٔ مغز است.

 

بیماری آلزایمر با اختلال ساده و مکرر حافظه آغاز می شود که به ویژه در ارتباط با حوادث اخیر رخ میدهد، اما تدریجاً به گم گشتگی واضح و درنهایت به تغییرات مشکل افرین شخصیت و ناتوانی شخصی در برقراری ارتباط با محیط و زندگی… تشخیص این بیماری معمولاً با کنارگذاشتن سایر علل صورت میگیرد (تنها اتوپسی مغز شواهد قطعی بیماری را نشان میدهد) و هنگام شک به این بیماری کنار گذاشتن سایر عواملی که ممکن است منجر به اختلال حافظه شوند یا تغییرات رفتاری آلزایمر را تقلید کنند، حائز کمال اهمیت است.

 

 

در زیر به برخی از احتمالاتی که باید در مورد بیماری آلزایمر مورد بررسی قرار گیرند اشاره می شود:

 

 

تداخل دارویی: بسیاری از مردم، به ویژه کهنسالان، از داروهای متعددی استفاده می کنند (چه با تجویز پزشک و چه بدون آن). این داروها ممکن است به تنهایی بر اثر تداخل با دارویی دیگر، روی حافظه تأثیر بگذارند و ایجاد حالتی مثل بیماری آلزایمر کنند

 

فشارخون بالا: فشارخون بالایی که کنترل نشده باشد، اغلب بدلیل تصلب شرائین منجر به سکته های خفیف مغزی می شود و بخشی از بافت مغزی را تخریب می کند که منجر به فراموشی می شود.

 

عفونتها: انواع عفونتها از قبیل سفلیس ممکن است نشانه های بیماری آلزایمر باشد

 

اختلال فعالیت غدهٔ تیروئید: اختلال فعالیت طبیعی غدهٔ تیروئید نیز ممکن است علائمی مشابه آلزایمر ایجاد کند.

 

تومور مغزی: فشار ناشی از یک تومور مغزی ممکن است فعالیت طبیعی مغز را مختل کند و منجر به بروز علائم مختلف از جمله اختلالات حافظه شود. بنابراین پیش از انکه تصمیم بگیریم برچسب بیماری آلزایمر را به فردی بزنیم، کنار گذاشتن تمام احتمالات فوق بسیار با اهمیت است.

 

مطالعهٔ بسیار جالبی که اخیرا صورت گرفته است، ابزار تشخیص سودمندی را ارائه می کند که به وسیلهٔ آن می توان فراموشکاری ساده را از بیماری آلزایمر افتراق داد.

 

از بیماران خواسته شد، صفحهٔ ساعتی را در حال نشان دادن ساعت ۲:۴۵ ترسیم کنند. معلوم شد افرادی که قادر به انجام چنین کاری شدند، علی رغم وجود سایر علائم، سالم هستند، اما کسانی که به بیماری الزایمر مبتلا بودند، از عهدهٔ ترسیم ساعت فوق برنیامدند اگرچه تاکنون کسی موفق به کشف علت دقیق این بیماری نشده است

 

برخی از تحقیقات بسیار جالب نشان میدهد که تجمع و تصلب نوعی پروتئین بنام بتاآمیلوئید در ایجاد بیماری دخیل است. مادهٔ فوق را درگذشته حاصل فرایند بیماری تلقی می کردند، اما شواهد فراوانی نشان میدهد که باید آن را بخشی از علت بیماری به حساب اورد.

 

یافته های اخیر نشان میدهد که مقادیر کم یک مادهٔ شیمیایی که پیامهای عصبی را میان سلولهای عصبی منتقل می کند (بنام استیل کولین ) در ایجاد این رسوبات (که بطور خلاصه می توان گفت منجر به انسداد بافت عصبی می شوند) دخیل است.

 

مایه خوشوقتی است که بدانیم پژوهشگران دریافته اند هورمونی طبیعی بنام مادهٔ P وجود دارد که مانع از عمل بتا-آمیلوئید می شود.

 

تحقیقات در این زمینه تازه اغاز شده است اما دورنمای امیدوارکننده ای می دهد که روزی بتوان راه حل مناسبی جهت پیشگیری و پا درمان بیماری آلزایمر پیدا کرد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.