پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

آموزش سرویس در والیبال و انواع سرویس

0

والیبال یکی از رشته های ورزشی است که طرفداران خیلی زیادی هم دارد. این ورزش اصول خاصی دارد که علاقه مندان به ان باید یاد بگیرند. در این جا درباره سرویس در والیبال اطلاعاتی را به شما ارائه می کنیم. سرویس زدن عملی است که به منظور وارد کردن توپ در بازی به کار می‌رود.

آموزش سرویس در والیبال و انواع سرویس

در هنگام سرویس در والیبال باید به نکات زیر توجه کرد:

به گزارش مجله اینترنتی زیگیل در سرویس زدن با دست چپ یا راست توپ را روی دست دیگری پرتاب کرده و باید ان را وسط زمین بیندازیم. سرویس زدن برای شروع بازی و اوردن توپ به زمین بازی است . هنگام ضربه زدن به توپ (سرویس) حتماً باید توپ را به اندازه کافی و به دور از هر دودست پرتاب کرد و با یک دست به توپ ضربه زده شود.

هنگام سرویس زدن نباید پاها را روی خط و یا درون زمین خودی قرار داد و باید از خط فاصله داشته باشد. توپ حتماً باید از تور عبور کرده و درون زمین حریف پرتاب شود.

انواع سرویس در والیبال

۱- سرویس (Serve) از انواع سرویس در والیبال : حرکتی برای شروع رالی که بازیکن با ضربه زدن به توپ از پشت خط انتهایی زمین توپ را به زمین حریف می‌فرستد

۲-سرویس امتیاز (Ace) از انواع سرویس در والیبال :‌ سرویس که مستقیما بدون بازگشت توپ به زمین خودی منجر به کسب امتیاز شود.

۳- سرویس یک‌ ضرب (Silver-Bullet Ace) از انواع سرویس والیبال : سرویسی که با خوابیدن مستقیم در زمین حریف و بدون تماس بازیکنان حریف به امتیاز تبدیل شود.

۴- سرویس ساده روبه تور (Underhand Serve) از انواع سرویس در والیبال : سرویس ساده‌ای که بازیکن با یک دست و به حالت ایستاده به زیر توپ ضربه می‌زند و معمولا در والیبال حرفه‌ای کاربرد ندارد.

۵- سرویس‌ هوایی (Sky ball) از انواع سرویس در والیبال : سرویسی که در آن توپ ارتفاع زیادی دارد تا حریف را گمراه کند.

۶- سرویس چرخشی (Topspin Serve) از انواع سرویس در والیبال : نوعی سرویس که در آن بازیکن با چرخاندن مچ دست به توپ چرخشی در جهت جلو می‌دهد تا توپ زودتر به زمین بخورد و مسیر مستقیمی طی کند. سرویس چرخشی غیر پرشی در والیبال حرفه‌ای کاربرد ندارد.

۶-سرویس موجی (Float Serve) از انواع سرویس والیبال : نوعی سرویس که در آن توپ بدون چرخش حرکت می‌کند تا مسیر حرکتش غیرقابل پیش‌بینی باشد.

۷-سرویس پرشی (Jump Serve) از انواع سرویس در والیبال : نوعی سرویس که بازیکن به هوا می‌پرد و مانند یک مهاجم به توپ ضربه می‌زند.

آموزش سرویس در والیبال و انواع سرویس
سرویس پرشی

۸-سرویس پرشی موجی (Jump Float Serve) از انواع سرویس در والیبال :‌ نوعی سرویس موجی که بازیکن در هنگام ضربه زدن به بالا می‌پرد.

۹- سرویس زن‌وشوهری (Husband & Wife Serve) از انواع سرویس در والیبال : وقتی سرویس بین دو دریافت‌کننده تیم مقابل فرود بیاید و هر یک به امید دیگری آن‌را رها کند.

۱۰- سرویس آبنباتی (Lollipop Serve) از انواع سرویس والیبال : سرویس ساده قوس‌دار

۱۱-سرویس پاولوفی (Pavlovian Serve) از انواع سرویس والیبال : سرویسی که بلافاصله پس از سوت داور بدون هیچ تاملی زده شود.

۱۲- سرویس ملخی (Grasshopper Serve) از انواع سرویس والیبال : سرویسی که به نظر می‌رسد به تور خواهد خورد اما به شکل عجیبی عبور کند.

۱۳-پرده‌پوشی (Screening) از انواع سرویس در والیبال : مسدود کردن دید بازیکنان حریف در زمان سرویس زدن بازیکن خودی که خطا محسوب می‌شود.

۱۴-تعویض سرویس (Side-out) از انواع سرویس والیبال : وقتی که تیمی که دریافت‌کننده سرویس است امتیازی کسب کند و حق سرویس‌زدن را به دست بیاورد.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این قسمت  درباره انواع سرویس در والیبال تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید. اگر اطلاعات دیگری در این باره دارید لطفا در بخش نظرات بیان کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.