پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

روش جایگزینی استروژن از درمان علائم یائسگی

0

در مطلب قبل ار سایت زیگیل برای شما از علائم یائسگی و خاصیت این دوران در بانوان صحبت کردیم..در این مطلب از روشهای درمان علائم یائسگی و کنترل این عوامل صحبت می کنیم..با ما باشید ..

 

 

درمان علائم یائسگی و کنترل آن ها :

اولا که انتظار نداشته باشید که حتماً به علائم یائسگی دچار شوید. ممکن است یکی از افراد خوش اقبالی باشید که به هیچ علامتی مبتلا نمی شوند و به درمان علائم یائسگی نیازی ندارند

 

اما در مبحث درمان علائم یائسگی ،، درمان جایگزینی استروژن (ERT) و به کار بستن یا نبستن آن، موضوعی است که زنانی که با مسألهٔ یائسگی مواجه اند با دقت باید درنظر بگیرند.

 

برای تصمیم گیری نباید به هیچ کس، حتی پزشک خود، تکیه کنید. متغیرهای فراوانی وجود دارند که بهترین تصمیم را تعیین می کنند ولی با این حال خود شما به تنهایی قادر به تصمیم گیری هستید. در اینجا به برخی عوامل که باید درنظرداشته باشید

 

 

فواید درمان جایگزینی استروژن از درمان علائم یائسگی :

 

مانع پوکی استخوان (استئوپروز) می شود.

 

مانع حملات قلبی و سکته مغزی می شود.

 

مانع گرگرفتگی می شود.

 

توان بدنی و خلق و خو را بهبود میبخشد

 

بی خوابی را بهبود میبخشد.

 

مانع از ضعیف شدن عضلات لگن می شود

 

 

خطرات درمان جایگزینی استروژن از درمان علائم یائسگی :

 

افزایش احتمال بدخیمی لایهٔ داخلی رحم (آندومتر)

 

افزایش خطر بدخیمی پستان

 

افزایش احتمال لخته شدن خون یا افزایش فشارخون

 

افزایش احتمال تشکیل سنگ کیسهٔ صفرا

 

ایجاد علائم شبیه سندروم پیش از قاعدگی از جمله درد و حساسیت پستانها

 

نیاز به مراجعات مکرر پزشکی و افزایش هزینه ها و احتمال نیاز به روشهای جراحی با بررسی فوائد و خطرات این روش راحتتر می توانید راجع به انتخاب ERT برای خود تصمیم بگیرید.

 

به عنوان مثال، در صورتی که سابقهٔ خانوادگی بدخیمی پستان یا آندومتر دارید، این عوامل انتخاب ERT را در سایه ای از تردید قرار می دهد.

 

اما سابقهٔ خانوادگی پوکی استخوان ممکن است شما را وادار به انتخاب این روش کند.

 

 

در درمان علائم یائسگی به این روش همهٔ حقایق مربوط به زمینهٔ قبلی خود را باید بررسی کنید و با پزشک معالج خود درمیان بگذارید.

به خاطر داشته باشید که تصمیم شما راجع به ERT الزاماً همیشگی نیست. برخی زنان ERT را برای مدت یک یا دو تا سه سال برای پشت سر گذاشتن دورهٔ پر علامت یائسگی و درمان علائم یائسگی به کار میگیرند و سپس آن را کنار می گذارند.

 

تصمیم شما راجع به ERT هرچه باشد، میتوانید با چند اقدام طبیعی درمان علائم یائسگی را انجام دهید

 

در برخی از خانمها، گرگرفتگی آزاردهنده ترین علامت یائسگی است. این حالت باعث بی خوابی و در نتیجه تحریک پذیری می شود و ممکن است ناراحت کننده و آزاردهنده باشد.

 

کاهش قند خون شایعترین علت تشدید کننده گرگرفتگی است. با کنترل قند خون، شیوع گرگرفتگی نیز کاهش مییابد و به درمان علائم یائسگی کمک می کند

 

با حذف قند از رژیم غذایی، کاهش مصرف کافئین، مصرف غذا در زمانهای معین، مصرف پروتئین در هر دو وعدهٔ ناهار و شام و استفاده از مکمل غذایی کروم، گرگرفتگی به میزان قابل توجهی تسکین مییابد. غذاهایی وجود دارند که ممکن است علائم یائسگی را کاهش دهند.

 

این غذاها که شامل ارد سویا، توفو و سایر غذاهای سویایی و نیز روغن بزرک است، موادی بنام فیتو – استروژن دارند که کمبود استروژن بدن را در یائسگی جبران می کنند و به درمان علائم یائسگی کمک می کند.

 

جالب اینجاست که در بعضی جوامع، نیمی از رژیم غذایی افراد شامل غذاهایی است که حاوی فیتو استروژن هستند، در رژیم معمول امریکایی این نسبت کمتر از ۱ درصد است. در پژوهشی روی زنان یائسهٔ سالم که مقدار مصرف محصولات سویا و غذاهای حاوی سویا را به مدت شش هفته افزایش داده بودند، به دنبال افزایش مصرف فیتو – استروژن، بهبودی قابل توجهی در نتایج نمونه برداری مهبل (اسمیر واژن) مشاهده شد.

 

مادهٔ معدنی بور نیز در درمان علائم یائسگی سودمند شناخته شده است. بور به طور طبیعی مقدار استروژن را افزایش میدهد. در ابتدا برای مقابله با پوکی استخوان (استئوپروز) آن را تجویز می کنند اما بسیاری از خانمها میگفتند که مصرف این ماده در رفع گرگرفتگی آنها تأثیر فوری داشته است

 

برای درمان علائم یائسگی ویتامین E نیز در بسیاری از زنان مبتلا به گرگرفتگی مؤثر بوده است و گاهی هنگامی که با ویتامین C تکمیل شود، به کلی باعث رفع علائم خواهد شد.

 

همچنین ویتامین E بدین جهت سودمند است که در زنان یائسه احتمال تجمع پلاکتهای خون را که از عوامل مؤثر در ایجاد حملات قلبی و سکته های مغزی است، کاهش میدهد. بسیاری از زنان، از اضطراب، تحریک پذیری و افسردگی موقع یائسگی شکایت دارند.

 

این علائم ممکن است بر اثر کمبود خواب تشدید شوند.

 

تکمیل رژیم غذایی با کلسیم در اغلب بیماران از جمله خانمهای یائسه، در به خواب رفتن و خواب ماندن نقش مؤثری داشته است.

 

مادهٔ معدنی منیزیم نیز در تسکین و درمان علائم یائسگی مفید شناخته شده است.

 

پوکی استخوان (استئوپروز) که همهٔ زنان باید به آن توجه داشته باشند، در طی یائسگی که تولید استروژن کاهش مییابد و از دست رفتن استخوان تشدید می شود، به موضوع مهمی تبدیل می شود.

 

ضروری ترین اقداماتی که باید انجام .شود افزایش مصرف کلسیم به صورت مکمل و کلسیم موجود در غذا و همچنین ورزشی کردن است.

 

دریائسگی، بیماری قلبی نیز به تهدیدی جدی بدل می شود. پیش از یائسگی، استروژن باعث حفاظت در برابر بیماری قلبی می شود، اما با کاهش تولید استروژن، خطر بیماری قلبی افزایش مییابد.

 

ده سال پس از شروع یائسگی، زنان نیز به اندازهٔ مردان در معرض خطر مرگ بر اثر حمله قلبی قرار میگیرند. عامل اصلی این افزایش خطر افزایش -DLا یا کلسترولی «بد» و کاهش کلسترولی حفاظتی یا HDL است که شخص را مستعد آترواسکلروز میسازد.

 

به علاوه، کمبود استروژن باعث می شود انعطافپذیری عروق خونی کاهش یابد و در نتیجه لخته های خون راحتتر تشکیل شود..

 

نسخهٔ طبیعی درمان علائم یائسگی :

در درمان علائم یائسگیدرباره ی به مصلحت بودن یا نبودن درمان جایگزینی استروژن را در مورد خود با پزشک معالجتان درمیان بگذارید.

 

برای توضیحات کامل به متن مراجعه کنید.

 

برای کاهش گرگرفتگی سعی کنید میزان قند خون خود را کنترل کنید.

 

برای درمان علائم یائسگی مصرف غذاهای حاوی سویا شامل توفو، آرد سویا و نیز روغن بزرک را (که به شکل کپسول از فروشگاههای موادغذایی بهداشتی قابل تهیه است) افزایش دهید.

 

از کپسول های روغن بزرک به مقدار ۵۰۰ میلیگرم سه بار در روز استفاده کنید.

 

خطر ابتلاء خود به پوکی استخوان (استئوپروز) را کاهش دهید.

 

یک برنامهٔ منظم ورزشی به مدت حداقل سی دقیقه، ۳ بار در هفته،

 

بور : روزانه ۲ میلی گرم.

 

کلسیم : روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم به شکل سیترات کلسیم.

 

منیزیم : روزانه ۴۰۰ میلی گرم

 

ویتامین E : روزانه – ۰ ۴۰ تا ۶۰۰ واحد.

 

کروم: ۱۰۰ میکروگرم سه بار در روز

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.