بیوگرافی شعراتاریخ و ادبیات

زندگینامه سهراب سپهری تولد ، آثار و مرگ

 

سهراب سپهری از شاعران برجسته ایرانی بود که در ۱۵ مهر سال ۱۳۰۷ به دنیا امد. سهراب سپهری در کودکی در محله دروازه عطا شهر کاشان زندگی می کرد. نام پدر سهراب سپهری، اسداللّه خان سپهری  بود. همچنین نام مادر سهراب سپهری ، فروغ سپهری می باشد.

سهراب سپهری، به جز سرودن شعر، نقاشی هم می کرد و اثار زیبایی را از خود به جای گذاشته است.

تولد سهراب سپهری . تاریخ فوت سهراب سپهری . آثار سهراب سپهری . زندگینامه سهراب سپهری

سهراب سپهری در کودکی و نوجوانی

 

به گزارش مجله اینترنتی زیگیل سهراب سپهری در کودکی روزهای شادی داشته و بسیار شاد زندگی میکرده است. او بهترین شاگرد مدرسه بوده . جالب است بدانید که یکی از سرگرمی های سهراب سپهری ، گِل بازی و گرفتن حشرات مختلف بوده است. او در کودکی و نوجوانی نقاشی هم می کرده و نقاشی هایش در مدرسه هم معروف بوده است.سهراب سپهری بعد از گذراندن شش سال اول ابتدایی ، سال های تحصیل در دانشکده را هم با موفقیت به پایان می رساند. استعداد سرشار و شور و اشتیاقش برای فراگیری آموزه های تازه، تحسین و توجه استادان دانشکده را برمی انگیخت.

از ویژگیهای اخلاقی سهراب میتوان به سکوت ردن و تفکر زیاد اشاره کرد. همچنین سهراب سپهری انسانی است پویا و جستجوگر .

 

 سبک شعر سهراب سپهری

 

سهراب سپهری شاعری تصویرگراست. سپهری از جمله شاعران معاصری است که شناخت درست و کافی با شعر و سبک نیما داشت. در عین پیروی از سبک نیما، خود صاحب سبک و خلاق بود. و خلاقیت سهراب در بیشتر در استفاده بدیع از رنگ و کلمه بوده است. سپهری شاعری تصویرگراست و این جنبه از شعر سهراب با طبیعت گرایی او مرتبط است؛ ضمن این که دیدگاه عارفانه دارد و خدا را در طبیعت جستجو می کند.

اما آشنایی نداشتن با نمادها و رمز های شعری سهراب ابهاماتی را برای خوانندگان ایجاد می کند. شعر سهراب چون نقاشی او رنگارنگ است. وی در شعرش نگران انسان و سرنوشت اوست. او همه را به نگریستن دقیق تر در پیرامون خود و به جهانی برتردعوت می کند. همه ی اشیا برای او حیات دارند واین اشیا دارای روح و احساس هستند.

 

 

تولد سهراب سپهری . تاریخ فوت سهراب سپهری . آثار سهراب سپهری . زندگینامه سهراب سپهری

مجموعه آثار سهراب سپهری

آثار منظوم سهراب سپهری

هشت کتاب، مرگ رنگ، زندگی خواب ها، آوار آفتاب، شرق اندوه، صدای پای آب، مسافر، حجم سبز، ما هیچ ما نگاه، آوارکتاب، زندگی خواب ها

آثار منثور سهراب سپهری

اتاق آبی

“آوار آفتاب” و “شرق اندوه” “صدای پای آب” و “مسافر”

سهراب در سال ۱۳۵۵ تمام هشت دفتر و منظومه خود را در “هشت کتاب” گردآورد هشت کتاب” نموداری تمام از سیر معنوی شاعر جویای حقیقت است. و یکی از اثر گذارترین مجموعه ها، در تاریخ شعر نو ایران است.

 

مرگ سهراب سپهری :

آرامگاه سهراب در مشهد اردهال کاشان است.  در سال  ۱۳۵۸، ناراحتی جسمی سپهری آغاز و علائم سرطان خون در وی نمایان شد. در دی ماه همین سال جهت درمان به انگلستان سفر می کند و اسفند ماه به ایران باز می گردد. سرانجام  اول اردیبهشت ۱۳۵۹ ساعت ۶ بعد ازظهر، در  بیمارستان پارس تهران جان به جان آفرین تسلیم کرد.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله اینترنتی زیگیل درباره زندگینامه سهراب سپهری تقدیمتان کردیم بهره مند شده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.