پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

خبر افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۶

0

افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۶ موضوع این بخش از زیگیل است. متاسفانه در دوره تحریم ها قشر متوسط به سختی زندگی می کنند چه برسد به قشر ضعیف تر. کارگران زحمت کش هم در خرج خانواده مانده اند و در ارزوی این هستند که بلکه دستمزشان کمی افزایش یابد.

خبر افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۶
خبر افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۶

حداقل افزایش دستمزد کارگران در سال آینده چند درصد است ؟

به گزارش مجله اینترنتی زیگیل  «حمید حاج اسماعیلی»  درباره افزایش دستمزد کارگران سال ۱۳۹۶ می گوید حداقل افزایش دستمزد کارگران که هر ساله از سوی شورای عالی کار تعیین می شود باید با اتکا به شاخص های کلان اقتصادی مانند خط فقر دسته بندی و حساب گردد.

طبق اطلاعات بدست امده شاخص خط فقر می تواند در چانه زنی برای ارتقای حداقل دستمزد کارگران موثر باشد .  تردیدی نیست نمی توانیم خط فقر را ملاک قرار دهیم اما نمایندگان کارگری می توانند تلاش کنند فاصله حداقل دستمزد را با این شاخص کمتر نمایند.

به گفته فعال حوزه کار، افزایش دستمزد کارگران باید با درنظر گرفتن مسائل صنفی، جغرافیایی و متناسب با بهره وری در واحدهای اقتصادی تعیین شود.

حاج اسماعیلی با اشاره به اینکه مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خط فقر را ۱۸ میلیون ریال( ۱٫۸میلیون تومان) محاسبه کرده است،گفت: این رقم ملاک خوبی است و می تواند همین نرخ را معیار چانه زنی قرار داد.

طبق اطلاعات بدست امده شورای عالی کار می تواند از سازمان های مربوطه نظیر معاونت رفاه وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، بانک مرکزی و مرکز آمار ایران بخواهد شاخصی را برای خط فقر تعیین کنند تا بتوان حداقل دستمزد را با در نظر گرفتن آن مورد بررسی قرار داد.

در نظر گرفتن شاخص های یاد شده در تعیین حداقل دستمزد موثر است. دولت می تواند به کارگران یارانه غیرنقدی تخصیص دهد، به طوری که کسری دستمزد کارگران با خط فقر با دادن بن های کارگری جبران شود.

ادامه خبر افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۶

باید بدانید که یک راه دیگر جبران کسری دستمزد کارگران با خط فقر را دادن ودیعه مسکن به کارگران عنوان کرد که می توان با دریافت سود منطقی از کارگران در حل مشکل مسکن به آنان کمک کرد.

حاج اسماعیلی راهکار دیگر بهبود زندگی کارگران را ارتقای دفترچه های درمان ذکر کرد و گفت: هم اکنون درمانگاه های محدودی برای درمان کارگران وجود دارد و در صورتی که بتوانیم این مراکز را گسترش دهیم به کارگران در ارائه خدمات بهداشتی کمک کرده ایم.

حاج اسماعیلی معتقد است، دستمزد کارگران باید بر اساس صنف، منطقه ای که زندگی می کنند و حتی بهره وری کارگران در بنگاه های اقتصادی تعیین شود.

به گفته این فعال حوزه کار، در صورتی که به موضوع حداقل دستمزد کارگران بی توجه باشیم به طور یقین هزینه های اجتماعی به دلیل نبود رفاه مناسب خانواده های کارگری افزایش می یابد.
وی گفت: نمایندگان کارگری با ایجاد کمیته های تخصصی براحتی می توانند نظر شورای عالی کار را به افزایش منطقی حداقل دستمزد کارگران معطوف کنند.

حاج اسماعیلی تاکید کرد، دستمزد ناکافی امنیت روانی خانواده های کارگری را بر هم می زند. نمایندگان کارگری و کارفرمایی و همچنین نمایندگان دولت در شورای عالی کار باید موضوع حداقل دستمزد کارگران را جدی بگیرند زیرا مکفی نبودن آن صدمات جبران ناپذیری بر جامعه دارد.

شورای عالی کار حداقل دستمزد کارگران را برای سال جاری هشت میلیون و ۱۲۰ هزار ریال ( ۸۱۲هزار تومان) تعیین کرده بود.

تعیین حداقل دستمزد هر ساله بر اساس بند یکم ماده ۴۱ قانون کارانجام می شود. در این بند بر درنظر گرفتن نرخ تورم از سوی مراجع رسمی تاکید دارد.

ماده ۴۱ قانون کار دارای دو بند است که از یکسو نرخ تورم و از سوی دیگر سبد هزینه خانوار است که به طور معمول در سال های گذشته همواره سبد هزینه خانوار مغفول مانده و تنها ملاک تعیین دستمزد نرخ تورم است.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از زیگل درباره افزایش دستمزد کارگران تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.