پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

محدودیت‌های سرقفلی برای اصناف

0

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران مشکلات حقوقی مربوط به واگذاری سرقفلی‌ها از سوی مالکان و تبعات منفی آن را برای کسبه تشریح و تاکید کرد که نیاز است با اصلاح قوانین، واگذاری سرقفلی به گونه‌ای انجام شود که همراه با مالکیت باشد.

محمد حسین برخوردار در گفت‌وگو با مجله زیگیل به نقل از ایسنا، اظهار کرد: موضوع فروش سرقفلی‌ها توسط مالکان در بعضی کشورها وجود دارد و در بعضی دیگر از کشوها چنین چیزی نیست و  مالکیت همراه با سرقفلی واگذار می‌شود.

وی با بیان تعریفی از مفهوم سرقفلی ادامه داد: منظور از سرقفلی برای یک واحد تجاری یا تولیدی، سابقه ایجاد یک برند در یک مکان خاص است که اصطلاحا به آن سرقفلی گفته می شود که می‌تواند شامل یک برند باشد یا در وسعت کمتر سرقفلی به ایجاد فضای کسب و کار و شناساندن آن به مردم و اهالی یک محل اطلاق می‌شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه باید در زمینه قوانین مربوط به واگذاری سرقفلی‌ها اصلاحاتی صورت بگیرد، عنوان کرد: اگر به قوانین وزارت اقتصاد و دارایی مراجعه کنیم می‌بینیم که در آنجا گفته شده که باید از سرقفلی‌ها  مالیات گرفته شود. البته اگر بتوان قانون مربوط به سرقفلی‌ها را اصلاح کرد تبعات منفی آن هم کمتر خواهد شد. یعنی واگذاری به شکلی انجام شود که به غیر از واگذاری سرقفلی، همز مان مالکیت هم واگذار شود تا دیگر شاهد مسائلی مثل آنچه برای کسبه پلاسکو پیش آمد، نباشیم.

برخوردار ادامه داد: پس از حاثه پلاسکو، کسبه آنجا ادعای خسارت مالی کردند اما در پاسخ به آن ها گفته شد که شما صاحب ملک نیستید و فقط سرقفلی دارید. این موضوع مشکلی است اکنون برای کسبه پلاسکو به وجود آمده است و برای همین بنیاد مستضعفان عنوان کرد که ظرف کمتر از دو سال این مسئله را حل می کند. اما این موضوع برای جایی مثل بنیاد امکان پذیر است ولی ممکن است برای نهادهای یا اشخاص دیگر امکان پذیر نباشد و امکان پرداخت خسارت ها وجود نداشته باشد.

رئیس سابق مجمع عالی واردات با بیان اینکه ضرورت تغییر قوانین در خصوص واگذاری های سرقفلی ها وجود دارد، گفت: لازم است درباره این مسئله جدی فکر شود و ماجرای پلاسکو و تبعات حقوقی آن برای قانون گذاران و مسئولان دولتی درسی شود تا نقص‌های قانونی در این زمینه را برطرف کنند.

وی اضافه کرد: بنابراین به لحاظ حقوقی باید اقداماتی شود که مشکلات مربوط به سرقفلی در ایران حل شود و منجر به مالکیت کامل شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به چگونگی شرایط واگذاری سرقفلی توسط افرادی که سرقفلی را از مالک خریدرای کرده‌اند، گفت: در واگذاری سرقفلی ها به این شکل عمل می شود که حتما باید خود مالک رضایت دهد و در قبال امضای خود برای تعویض سرقفلی پولی را دریافت کند اما در این صورت هم همچنان صاحب اصلی، مالک است و اساسا بدون امضای مالک، امکان واگذاری سرقفلی وجود ندارد.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.