پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

بیماری جذام مرغها واقعیت دارد ؟

0

شیوع نوعی جذام میان مرغ ها در جنوب کشور شایعه ای است که به شدت فضای مجازی را پر کرده است . اما ایا بیماری جذام مرغها واقعیت دارد یا شایعه است ؟ باید بگوییم که جذام مرغها وجود ندارد و این عکس فقط از بیماری “درماتیت کف پا”ی مرغ است و مرگ اور هم نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید.

بیماری جذام مرغها واقعیت دارد
بیماری جذام مرغها واقعیت دارد

بیماری جذام مرغها

شایعه جذام مرغها با این متن در شبکه های اجتماعی پخش شده :

متن و پاسخ شایعه بیماری جذام مرغها

” توجه! توجه!
قابل توجه همشهریان شیرازی و استان فارسی..و هرمزگانی ها
چند تن از مرغهای کشتارگاههای استان فارس دچار یک نوع بیماری به شکل جزام شده اند که از پای مرغ شروع شده و کل بدن مرغ را از بین میبرد و باعث مرگ و میر مرغها میشود..حال کشتارگاهها قبل از اینکه به کل بدن مرغ شیوع پیدا کند آنها را سر بریده و در بازار به فروش میرسانند.. لازم به ذکر است که بیماری از طریق مصرف گوشت جگر و استخوان مرغ به انسان سرایت میکند..خواهشمندیم از خرید و مصرف گوشت مرغ شدیدا خودداری کنید و ب دوستان و عزیزان خود حتما اطلاع رسانی کنید.. “

پاسخ شایعه بیماری جذام مرغها

+ به گزارش زیگیل مرغها بیماری “جذام” ندارند و هیچ گزارشی از شیوع چنین بیماری در کشور وجود ندارد!

+ در میان بیماری های مهم مشترک انسان و پرندگان نیز چنین بیماری مشاهده نمی شود!

+ تصویر منتشر شده نیز جذام نیست، بلکه مربوط به “درماتیت کف پا” مرغ یا “Foot Pad Dermatitis” است!

+درماتیت کف پا بدلیل نامناسب بودن بستر نگهداری مرغ ایجاد می شود و مرگبار نیست! این بیماری پوستی از مرغ به انسان انتقال نمی یابد! بیماری جذام مرغها واقعیت دارد ؟

روابط عمومی دامپزشکی خوزستان در خصوص وجود عکسهائی در فضای مجاز بعنوان جزام و خوره در مرغ اطلاعیه ای صادر کرد .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از رهیاب: روزهای گذشته در شبکه های اجتماعی تصویری از جزامی بودن مرغ ها و فروش آنها توسط کشتارگاه ها در خوزستان منتشر شد که موجب نگرانی برخی از مردم شد اما واقعیت تصاویر مرغ های جزامی در خوزستان چیست؟

بیماری جذام مرغها واقعیت دارد
بیماری جذام مرغها واقعیت دارد

دکتر جوشن رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای پرندگان در این خصوص گفت : عکس هایی که در فضای مجازی بعنوان جزام و خوره در مرغ پرورشی منتشر شده، جزام نیست و اصولا چیزی بعنوان جزام در طیور وجود ندارد و این عکس ها نوعی عفونت کف پا است که توسط برخی باکتری ها ایجاد می شود. بیماری جذام مرغها واقعیت دارد ؟

جوشن در ادامه گفت : عفونت های کف پای مرغ مانند Bumble foot و Pododermatitis نوعی عفونت موضعی در طیور است که با ایجاد زخم، هایپرکراتوز، تورم و نکروز بافتی در کف پا ظاهر می شود و بر اثر عوامل ضعف مدیریتی مانند بستر و کف نامناسب ایجاد می شود. این ضایعه خطر بهداشتی خاصی نداشته و در پرندگان مسری نیست و قابل انتقال به انسان نیز نمی باشد.

جوشن در پایان گفت : این عفونت محدود به پاها است و هیچ گونه ارتباط یا سرایتی به گوشت مرغ نداشته و با حذف پا در کشتارگاه طیور، گوشت مرغ هیچ گونه مشکل بهداشتی ندارد. همچنین این عارضه ضمن بی خطر بودن، بسیار به ندرت در طیور پرورشی اتفاق می افتد و بصورت تک گیر اتفاق می افتد . بیماری جذام مرغها واقعیت دارد ؟

بیماری آبسه پای مرغ نمی‌تواند شما را از خوردن مرغ محروم کند.

به گزارش شیرازه؛ شایعه‌ی آمدن جذام مرغی مدتی است در فضای مجازی شنیده می‌شود این شایعه به دلی وجود یک بیماری است که به گفته کارشناس اداره دامپزشکی گراش اشکالی برای مصرف گوشت مرغ ایجاد نمی‌کند.

متن این شایعه با این مضمون است: قابل توجه همشهریان شیرازی و استان فارسی «چند تن از مرغ‌های کشتارگاه‌های استان فارس دچار یک نوع بیماری به شکل جزام شده‌اند که از پای مرغ شروع شده و کل بدن مرغ را از بین می‌برد و باعث مرگ و میر مرغ‌ها می‌شود. حال کشتارگاه‌ها قبل از این که به کل بدن مرغ شیوع پیدا کند آنها را سر بریده و در بازار به فروش می‌رسانند. لازم به ذکر است که بیماری از طریق مصرف گوشت جگر و استخوان مرغ به انسان سرایت می‌کند.خواهشمندیم از خرید و مصرف گوشت مرغ شدیدا خودداری کنید و به دوستان و عزیزان خود حتما اطلاع رسانی کنید.»

دکتر سروش اسدی، کارشناس اداره‌ی دام‌پزشکی شهرستان گراش در واکنش به پخش این شایعه می‌گوید: نام این بیماری آبسه کف پای مرغ است و به هیچ عنوان به تمام بدن مرغ سرایت نمی‌کند، عوامل زیادی باعث می‌شود که مرغ به این بیماری دچار شود از جمله، اختلالات تغذیه‌ای، رطوبت بستر، پرورش متراکم،بسترخشن، عوامل عفونی، کمبود ویتامین A، پروتئین بالا، عدم تحرک و استعداد نژادی. این بیماری با نقص مدیریتی و تغذیه به وجود می‌آید و هیچ ربطی به جذام مرغی ندارد. مصرف گوشت مرغ‌های مبتلا به آبسه به هیچ عنوان برای انسان زیان‌آور نیست و شما می‌توانید آن را با خیال راحت میل کنید. بیماری جذام مرغها واقعیت دارد ؟

واقعیت این است که این بیماری پوستی آبسه یا درماتیت پای مرغ نام دارد که نه قابل انتقال و نه مرگبار است.

در همین رابطه مهدی حسینی مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان به عصرهامون گفت:در حال حاضر در کشور بیماری که در بین طیور و مشترک بین انسان باشد وجود ندارد.

وی با بیان اینکه زخم های کف پای مرغ به دلیل بستر نامناسب نگهداری آن ایجاد می شود،عنوان کرد:این شایعه جذام مرغی کاملا کذب است و اصلا بیماری به نام جذام مرغی وجود ندارد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.