اخبار روزبین المللسیاسی

توافقات محرمانه ایران و ۱+۵ و خبر جدید

خبری جدید بر مبنای توافقات محرمانه ایران و ۱+۵  در رسانه های مختلف پخش شده است . یکی از رسانه های آمریکایی ادعا کرده که سندی درباره توافقات محرمانه ایران و گروه ۱+۵ در برجام  در اختیار دارد . وی ادعاهای جدیدی در مورد توافقات هسته ای ایران دارد .

سندی جدید درباره توافقات محرمانه ایران و ۱+۵

طبق گفته آسوشیتدپرس این سند بیانگر این است که محدودیت‌های کلیدی در برنامه هسته‌ای ایران کاهشی بیش از دهه قبل خواهد داشت . همچنین بیان میکند که  این سند مخفی تنها بخش مرتبط با توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ است که هنوز علنی نشده و بزودی علنی می شود . جالب است بدانیدکه یک دیپلمات که حوزه کاری‌اش برای بیش از یک دهه برنامه هسته‌ای ایران بوده، سند یاد شده را در اختیار رسانه مربوط قرار داده است. یک دیپلمات دیگر نیز که همین سند را در اختیار داشته، صحت آن را تأیید کرد. ( توافقات محرمانه ایران و ۱+۵  )

آسوشیتدپرس این سند را یک «توافق جانبی» بر «برجام» و جدا از آن میداند و میگوید: یکی از بخش‌های لاینفک توافق هسته‌ای است که به تأیید ایران و اعضای گروه ۱+۵ رسیده است. به گزارش سایت زیگیل طبق این سند ایران تا سال ۲۰۱۷ – یعنی ۱۱ سال بعد از اجرای برجام – می‌تواند فرایند جایگزینی سانتریفیوژهایش با دستگاه‌های پیشرفته را آغاز کند. طبق این سند اعلان شده ایران بعد از دوره‌ای بین ۱۱ تا ۱۳ سال می‌تواند ۵۰۶۰ سانتریفیوژی که اکنون ملزم به استفاده از آنها است را با حداکثر ۳۵۰۰ سانتریفیوژ پیشرفته جایگزین کند. همچنین میگوید تعداد این دستگاه‌های مدل جدید، کمتر از تعداد دستگاه‌های مورد استفاده در حال حاضر و بین ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ دستگاه، بسته به کارآیی آنها، خواهد بود. خبر انتخاب همسر قالبیباف در شهرداری را مطالعه کنید.

به گزارش سایت زیگیل ، به گزارش دیگری از رسانه ها یک مقام آمریکایی، میگوید محدودیت‌ها بر ذخائر اورانیوم ایران طی تمام ۱۵ سال اجرای برجام، ۳۰۰ کیلوگرم باقی  میماند . همچنین این مقام امریکایی بیان میکند ما این را تضمین کرده‌ایم که زمان گریز ایران بعد از سال دهم به تدریج کاهش پیدا می‌کند که این تا اندازه زیادی به حاطر محدودیت‌ها علیه ذخائر اورانیوم ایران تا سال پانزدهم است. لازم به ذکر است که  سندی که انها ادعای داشتنش را میگویند درباره درباره برنامه غنی‌سازی ایران بعد از سال سیزدهم مطلبی ندارد . ( توافقات محرمانه ایران و ۱+۵  )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.