خانوادهکودک

راهنما و نوع تغذیه کودکان کم وزن

تغذیه کودکان کم وزن در سنین مختلف بسیار مهم است. مخصوصا کودکانی که کم وزنی دارند و رشد نسبتا بدی دارند. این تغذیه در سنین مختلف با هم فرق میکند .

در این بخش از مجله اینترنتی زیگیل درباره تغذیه کودکان کم وزن اطلاعاتی را در اختیارتان قرار میدهیم . سعی کنید به تغذیه کودکانتان توجه کنید . چون این تغذیه در سلامت بزرگسالی انها بسیار تاثیر گذار است . از الان انها باید قوی بار بیایند.

 

شروع غذا های کمکی به کودکان شیر خوار از ۶ ماهگی تغذیه کودکان کم وزن

همانطور که می دانید شروع غذای کمکی به شیرخواره از ۶ ماهگی است. در ابتدا غذای کمکی نوزاد ۵ و ۶ ماهه باید فرنی باشد. جالب است بدانید که شما میتوانید این فرنی را با شیر مادر برای کودک تهیه بکنید.

همچنین به گزارش مجله اینترنتی زیگیل نباید هرگز از مواد آلرژی دار برای تغذیه کودکان کم وزن استفاده بکنید. برنج کم آلرژی ترین ماده غذایی است که برای نوزاد میتوانید استفاده کنید. حریره بادام نیز برای کودک مناسب است. همچنین یاداوری می کنیم که اگر بتوانید بادام را کاملا نرم  کنید تا برای کودک قابل هضم تر باشد عالی می شود. زیرا بیشتر پروتئین ها در قسمت جامد هستند و اگر فقط آن را آبگیری کنید روغن بیشتری به نوزاد میدهید. از سوپ نیز میتوانید استفاده کنید و اگر درون سوپ کمی شیر بریزید فوق العاده می شود.

البته ناگهانی همه غذاها را به او ندهید . کم کم با یک غذا شروع کنید . حتی مقدار غذا هم ابتدا باید کم باشد. بعد کم کم مقدارش را زیاد کنید

تغذیه کودکان کم وزن زیر ۳ سال
تغذیه کودکان کم وزن زیر ۳ سال

تغذیه کودکان کم وزن زیر ۳ سال

به مرور باید غذاهای دیگری را هم به غذای کودکان زیر یکسال اضافه بکتید این غذاها میتواند شامل مواد زیر باشد :

در تغذیه کودکان کم وزن مخلوطی از آرد و شیر و کره ویا روغن زیتون را بگنجانید.

حبوبات و غلات و جوانه ی آنها هم باید جزو تغذیه کودکان کم وزن زیر سه سال باشد.

 برای تغذیه کودکان کم وزن بادام و پسته و فندوق و کنجد و مغز انواع تخمه ها که به خوبی آسیاب شده باشند نیز گزینه مناسبی هستند.

در تغذیه کودکان کم وزن زیر سه سال شیر ماست و کره و زرده تخم مرغ فراموش نشود.

به گزارش مجله اینترنتی زیگیل کودکان زیر سه سال حدود ۳% از انرژی خود را از چربی ها میگیرند پس نباید آنها را محدود کنید و بهتر است از ماست و شیر های کم چرب استفاده نکنید.

بیاد داشته باشید که پنیر و ماست جذب آهن غذا را بیشتر میکنند البته این موضوع برای گوشت درست نیست.

 راهنمای تغذیه کودکان کم وزن ۳ تا ۶ سال

کودکان به رنگ و بوی غذایی که میخورند حساس هستند پس سعی کنید روش های مختلفی را برای مقوی ساخت غذای کودکتان استفاده کنید تا باب میل او شود و به راحتی غذا را بخورد و انرژی بگیرد.

 پیشنهاد زیگیل : ریز یا درشت بودن جنین و عوامل موثر بر آن

روش اضافه کردن آنها به غذای کودک

زرده تخم مرغ بسیار مقوی است و برای هر فردی لازم است برخی از کودکان از خوردن آن امتناع میکنند میتوانید زرده تخم مرغ را رنده کنید و در سوپ او بریزید یا به زرده تخم مرغ کمی کره اضافه کنید تا دلچسب تر بشود و کودک بتوانید آنرا بخورد.

سعی کنید برای سوپ و همچنین کته از گوشت های استخوان دار استفاده کنید تا پروتئین بیشتری به کودک برسد. عصاره های قلم گوسفند و قلم گوساله درصورتی که چربی اضافه آن گرفته شود پیشنهاد خوبی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.