تعلیم و تربیتخانوادهکودکگوناگون

ترفند افزایش اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس در کودکان مساله مهمی است که والدین و معلمین باید به ان توجه کنند . اعتماد به نفس در کودکان قدرت کودکان در پستی بلندی های زندگی را زیاد می کند . چون وقتی کودکان نسبت به خود احساسی خوب داشته باشند ، در هنگام مشکلات اوضاع را بهتر درک می کنند و میتوانند در مقابل عوامل منفی مقاومت خوبی داشته باشند .

اعتماد به نفس در کودکان باعث می شود که انها همیشه اماده لبخند زدن باشند و از زندگی لذت بیشتری ببرند. این کودکان دید مثبتی به زندگی خواهند داشت. اما کودکان با اعتماد به نفس پایین در برخورد با تعارض‌ها و اختلافات دچار نگرانی و ناامیدی خواهند شد و همیشه نسبت به خودشان دیدگاه منفی دارند.

اعتماد به نفس در کودکان چیست؟

اعتماد به نفس در کودکان به باورها و احساساتی در آنها گفته می شود که  نسبت به خودشان دارند. مبحث اعتماد به نفس در کودک از نخستین سال‌های زندگی او شروع می‌شود. حتما تاکنون دقت کرده اید هنگامیکه یک کودک نوپا شروع به راه رفتن می‌کند، بارها و بارها به زمین می‌خورد اما هیچوقت دست از تلاش برنمی‌دارد تا وقتیکه موفق به راه رفتن شود. در این زمان است که اولین دیدگاه کودک راجع به توانایی‌ هایش شکل خواهد گرفت.

اعتماد به نفس در کودکان را می‌توان ترکیبی از احساس توانایی و احساس دوست داشته شدن تعریف کرد. کودکی که از دست یافتن به چیزی احساس شادی می‌کند، اگر احساس دوست داشته شدن نداشته باشد، اعتماد به نفس پایینی خواهد داشت و بالعکس کودکی که احساس دوست داشته‌ شدن دارد ولی در مورد توانایی‌هایش دچار شک و تردید است نیز اعتماد به نفس پایینی خواهد داشت .

افزایش اعتماد به نفس در کودکان
افزایش اعتماد به نفس در کودکان

برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان یک الگوی مثبت برای انها باشید

به گزارش مجله اینترنتی زیگیل ، شما باید به عنوان الگوی خوب اول اعتماد به نفس را در خود تقویت کنید. اگر شما با خودتان به‌تندی برخورد کنید، بدبین باشید و یا اینکه توانایی‌های خود را باور نداشته باشید و … کودک شما نیز در آینده آیینه خودتان خواهد شد و از شما الگو برداری می کند. پس سعی کنید الگوی خوبی برای او باشید. ابتدا اعتماد به نفس خود را پرورش دهید تا کودک‌تان یک الگوی خوب در این زمینه داشته باشد.

برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان خود انگیز و خونگرم شوید

به کودکانتان محبت کنید . ویژگیهای مثبتش را به رویش بیاورید . در خانه او را بالا ببرید (زیاده روی ممنوع) تا جلوی جمع هم اعتماد به نفس داشته باشد. دوست داشتن و عشق شما اعتماد به نفس کودک‌تان را رشد می‌دهد. در آغوش کشیدن او و گفتن عباراتی مثل «من به تو افتخار می‌کنم»، تعریف و تمجیدهای درست و بجا بدون زیاده‌روی کردن سبب افزایش اعتماد به نفس در کودک تان خواهد شد.

ویژگی والدین موفق و والدین خوب

برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان به آنها کمک کنید تا تجربیات سازنده و مفید کسب کنند

کاری کنید کودکان در اجتماع و فعالیت های مختلف حضور پیدا کنند و خودشان را نشان دهند . طبق بررسیهای بدست امده فعالیت‌هایی که کودکان را به کار گروهی تشویق می کند و حس همکاری را در آنها پرورش می‌دهد، به رشد اعتماد به نفس آنها نیز کمک خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.