اخبار روز

۱۵ علایم آلزایمر و نشانه های الزایمر

آلزایمر یا فراموشی بیماری شایعی است که اکثر در سنین میانسالی و پیری اتفاق می افتد . اما به مرور علایم ان در جوانی هم دیده می شود . تا جایی که میتوانید باید مراقب باشید تا به این بیماری دچار نشوید . در این پست از مجله اینترنتی زیگیل ۱۵ مورد از علایم آلزایمر را برایتان بیان میکنیم  .

۱- علایم آلزایمر : تغییرات سریع در حالات و رفتار

یکی از علایم بیماری آلزایمر تغییرات در حالات و رفتار است. درست است که همه ادم ها میتوانند گاهی غمگین و یا بد خلق باشند. اما حالات شخص مبتلا به بیماری آلزایمر سریعاً‌ تغییر می کند و بدون هیچ علتی، آرامشش به اشک و خشم تبدیل خواهد شد . مثلا خیلی راحت نشسته و ناگهان شروع به خنده یا گریه شدید می کند .

۲-علایم بیماری آلزایمر : تغییرات در شخصیت فرد مبتلا

یکی از علایم آلزایمر تغییرات ناگهانی در شخصیت وی است . درست است که شخصیت افراد با سن قابل تغییر میباشد ،‌ ولی شخصیت فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است دچار دگرگونی گردد . ممکن است کاملاً‌سر در گم ، بدبین و یا منزوی شود .این تغییرات شامل بی تفاوتی ، ترس و یا رفتارهای نا مناسب نیز هست .

۳- علایم آلزایمر : از دست دادن انگیزه

حتما برایتان اتفاق افتاده که گاهی از کار خانه ، فعالیتهای تجاری و یا وظایف اجتماعی خسته شوید اما مجددا انگیزه های خود را پیدا کنید . ولی فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است نسبت به وقایع و رویدادهای محیط زندگی و خانواده اش کاملاً‌بی تفاوت باشد و انگیزه خود را از دست داده باشد .

۴- علایم آلزایمر :  اختلال حافظه

یکی از علایم الزایمر اختلال در حافظه فرد است . اختلال حافظه، در حدی که در کارهای روزانه ایجاد مشکل میکند. البته طبیعی است که گاهی افراد سالم قرارهای ملاقات، اسامی همکاران و یاشماره تلفن دوستی را فراموش کنند ولی بعداً بخاطر بیاورند . ولی بیمار مبتلا به بیماری آلزایمراغلب مسائل را فراموش میکند و دیگر به خاطر نمیاورد .

۵-نشانه های آلزایمر : اختلال در درک تصاویر

متاسفانه یکی از نشانه های بیماری الزایمر اختلال در درک تصاویر است . یعنی حتی مثلا شخص عکس فرزندش را نمیشناسد و میگویند پسر همسایه است . یا مثلا حتی عکس درخت را که میبیند نمیداند درخت است .

علایم بیماری آلزایمر
علایم بیماری آلزایمر

۶- علایم الزایمر : مشکلات در انجام کارهای عادی

مشکلات در انجام کارهای عادی یکی از نشانه های بیماری الزایمر است. افراد پر مشغله ممکن است گهگاهی حواسشان پرت شود. مثلاً هویجی را که برای پای غذا پخته اند را بر روی اجاق گاز جا بگذارند . و تا پایان نهار هم بخاطر نیاورند. فردی با بیماری آلزایمر توانایی درست کردن حتی قسمتی از پخت غذا را ندارد . حتی فرد الزایمری ممکن  است فراموش کند که غذا خورده است . این فراموشی ها در فعالیت های روزانه وی اختلال ایجاد میکند .

۷-علایم آلزایمر : ضعف بیان

افراد سالم گاهی در پیدا کردن لغات مناسب دچار مشکل می شوند .  ولی فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است گاهی کلمات ساده را از یاد ببرد و لغات نامناسب جایگزین نماید ، درنتیجه جملات او نامفهوم می شوند و ما منظور او را از صحبتش متوجه نمی شویم .

ترفند موسیقی درمانی برای سالمندان

۸- علایم آلزایمر : گم کردن زمان ومکان

بطور طبیعی ممکن است افراد گاهی روز ، هفته و یا مقصدشان را فراموش کنند ولی دوباره با تمرکز بیاد بیاورند. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است در خیابان راه خود را گم کند و نداند که چگونه به آنجا رفته است و یا نتواند از آنجا راه خانه خود را دوباره پیدا نماید .

۹-علایم بیماری الزایمر اشکال در نوشتن

اشکال در صحبت کردن یکی از علایم الزایمر است . شخص نمیتواند مثل قبل کلمات را به موقع بیان کند . همچنین قدرت نوشتن شخص عین قبل نیست یا حتی اصلا نمیتواند بنویسد .

۱۰- علایم بیماری آلزایمر : فراموشی مختل کننده فعالیت های عادی

شخص الزایمری همه قرار ها ، همه اتفاقات ، همه فعالیت ها و کارهای روزمره عادی را به سرعت فراموش میکند و این موضوع جان او را به لبش میاورد .

۱۱- علایم بیماری آلزایمر : ضعف یا کاهش قضاوت

یکی از علائم الزایمر ضعف یا کاهش قضاوت است. گاهی اتفاق افتاده یک فرد سالم مراجعه به پزشک را به تعویق بیاندازند ولی بالاخره این کار را انجام میدهد. اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر نه مشکلاتش را درک می کند و نه مراجعه به پزشک را ضروری می داند. بدلیل اشکال در تصمیم گیریهای ساده مثلاً ممکن است لباسهای زمستانی را در گرمای تابستان بپوشد . اصلا نمیداند اکنون باید چه کاری انجام دهد یا چه کاری درست است و چه کاری غلط .

۱۲-علایم بیماری آلزایمر : تغییر خلق و خو

خلق و خوی افراد الزایمری ناگهانی عوض می شود . شاید دیگر ان فرد مهربان و صبور نباشند . شاید وسواس شوند . شاید وسواس بوده اند اما اکنون برعکس باشند و نظافتی رعایت نکنند و هزار علامت دیگر .

۱۳-علایم بیماری آلزایمر : اختلال در برنامه ریزی و حل مشکلات

شخص الزایمری قدرت برنامه ریزی ندارد. و هر کاری هم که میخواهد انجام دهد به ثمر نمی رسد و به مشکل بر می خورد .

۱۴- علایم مشکل آلزایمر : جابجا گذاشتن اجسام و  اشتباه قرار دادن اشیا

گاهی اتفاق می افتد که یک فرد عادی موقتاً کلید یا کیف پولی را سر جایش نگذارد . فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است اجسام را در جاهای نامربوط بگذارد، مثلاً اتو را در فریزر و یا ساعت مچی را در قندان بگذارد.

۱۵- علایم فراموشی : مشکلات در تفکر ذهنی

یک فرد سالم شاید حساب و کتابش کمی ضعیف باشد . اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ارقام را کاملاً‌فراموش می کند و نمی داند با آنها چکار بکند.خیلی ها جشن تولد را برگزار نمی کنند ولی فرد مبتلا شاید دیگر نداند که جشن تولد چه معنایی دارد؟ اصلا نداند سلام کردن برای چیست ؟ غذا را کی باید بخورد . حتی ممکن است نداند پودر سوسک کش خوردنی نیست .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.