پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

سفر به مهم‌ترین مکان‌های دیدنی قونیه

0

قونیه یکی از برجسته ترین شهر های ترکیه است که در استانی به همین نام قرار دارد. سرشماری هایی که در سال 2010 انجام شده نشان می دهد که این شهر جمعیتی در حدود 1 میلیون و 70 هزار نفر دارد. این بدان معنی است که قونیه به عنوان پنجمین شهر پرجمعیت در ترکیه شناخته می شود. این شهر یکی از قدیمی ترین قسمت های کشور است و برای قرن ها یکی از برترین مکان های فرهنگی و هنری در سلطنت عثمانی ها به شمار می رفته است. اگر دوست دارید در مورد جاذبه های گردشگری و تاریخی این شهر اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، ما را در ادامه این مقاله همراه کنید.

قونیه

جاذبه های گردشگری قونیه

آرامگاه مولوی

بدون تردید مهم ترین جاذبه گردشگری که در این شهر وجود دارد که شما به عنوان یک ایرانی حتما باید بازدید از آن را در لیست خود قرار دهید، آرامگاه مولوی می باشد. مولوی یا مولانا یکی از به نام ترین شاعر های ایرانی است که اشعار او از عثمانی تا هندوستان پراکنده شده است. تا پیش از سال 1950 آرامگاه این شاعر بزرگ فقط یک خانه کوچک خاکی بود اما رفته رفته مجموعه ای زیبا از مسجد ها و اتاقک های متعدد در آن ساخته شد. آمار ها نشان می دهد که در طول سال بیش از 500 هزار نفر از این آرامگاه دیدن می کنند.

تپه علاء الدین

از دیگر جاذبه های مهم این شهر می توان به تپه علاء الدین اشاره کرد که در مرکز شهر قرار دارد و در حال حاضر به عنوان یک پارک شهری در نظر گرفته می شود. این تپه مصنوعی به دستور یکی از قدرتمندترین پادشاهان منطقه یعنی علاءالدین کیقباد سلطان سلجوقی شناخته شده است. یکی از مهم ترین دیدنی هایی که بر روی این تپه قرار دارد، مسجد علاءالدین می باشد که یکی از برترین آثار دوره سلجوقیان محسوب می شود. بررسی ها نشان می دهد که قدمت این مسجد زیبا به سال 1221 بر می گردد.

موزه باستان شناسی

قونیه

در این شهر موزه های فراوانی وجود دارد که به بدون تردید مهم ترین آنها موزه باستان شناسی است که در قلب شهر واقع شده است. این این موزه به عنوان یکی از 5 موزه برتر ترکیه نیز یاد می شود. موزه باستان شناسی در سال 1962 افتتاح شد و در حال حاضر محل نگهداری بیش از 3 هزار اثر تاریخی است که به دوره های مختلف تعلق دارند. مهم ترین بخش این موزه آثار رومی هستند که قدمت برخی از آنها به دوران قبل از میلاد بر می گردد. تابوت های رومی که در مرکز این موزه قرار دارند نیز از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

مسجد شمس تبریزی

همان طور که در بالا نیز اشاره شد، این شهر به عنوان مهم ترین مرکز فرهنگی و هنری در نظر گرفته می شده است. یکی دیگر از شاعران بزرگی که مقبره اش در این شهر قرار دارد، شمس تبریزی می باشد. شمس رابطه بسیار نزدیکی با مولوی داشته است و هر دوی آنها در وصف یکدیگر اشعار زیبایی سروده اند. این مسجد زیبا در سال 1510 به دستور امیر اسحق ساخته شده است. متاسفانه در طی شورش های داخلی قرن 20 به بخش هایی از این مسجد آسیب هایی وارد که شد که البته بیشتر آنها ترمیم شدند.

شهر های زیرزمینی

یکی دیگر از جاذبه هایی که از محبوبیت بالایی نزد گردشگران دارا است، شهرهای زیرزمینی هستند که قدمتشان به قرن 5 و 6 میلادی بر می گردد. زمانی که این شهر تحت محاصره دشمنان قرار داشت، سربازان از این شهر های زیرزمینی برای عبور و مرور استفاده می کرده اند. در حال حاضر تنها خرابه هایی از این شهر ها باقی مانده البته هنوز هم بازدید از آنها می تواند احساس شگفت انگیزی در شما ایجاد کند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.