پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

بازدید از مکان‌های دیدنی شهر سمرقند

0

سمرقند یکی از شهر های مهم آسیای میانه است که در کشور ازبکستان واقع شده است. سرشماری ها نشان می دهد که این شهر جمعیتی در حدود 569 هزار نفر دارد. این بدان معنی است که سمرقند بعد از تاشکند دومین شهر پرجمعیت کشور به حساب می آید. این شهر یکی از مهم ترین مراکز تاریخی و فرنگی آسیا محسوب می شود. سمرقند برای قرن ها یکی از مهم ترین مراکز آموزشی و علمی در دنیا محسوب می شده است. این شهر در سال 2011 در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. اگر دوست دارید با جاذبه های گردشگری این شهر بیشتر آشنا شوید، ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.

سمرقند

جاذبه های گردشگری سمرقند

ریگستان

یکی از مهم ترین مراکز گردشگری که در این شهر واقع شده، مجموعه باستانی ریگستان می باشد. این مجموعه شامل سه سه مدرسه مختلف است که هر کدام از این مدرسه ها دارای تاریخی غنی هستند. برجسته ترین این مدرسه ها الغ بیک نام دارد که در قسمت غربی مجموعه واقع شده است. این مجموعه شباهت های بسیار زیادی به میدان نقش جهان اصفهان دارد. در گذشته در این منطقه یک رود وجود داشته و به همین دلیل در طول مسیرش ریگ های زیادی قرار می گرفته، همین موضوع باعث شده تا این مجموعه به ریگستان معروف شود.

آرامگاه سنت دانیال

از دیگر مکان های دیدنی این شهر که افراد زیادی از آن دیدن می کنند، می توان به آرامگاه سنت دانیال اشاره کرد. دانیال یکی از معروف ترین پیامبر های الهی است که مورد قبول مسیحی ها، یهودی ها و مسلمانان قرار داشته است. متاسفانه مکان مشخصی از مقبره ایشان شناخته نمی شود و به همین دلیل است که 3 آرامگاه مختلف برای وی در نظر می گیرند. همان طور که می دانید یکی از این آرامگاه ها در شوش است. دو مورد دیگر در بابل و سمرقند قرار دارند. آرامگاه سنت دانیال سمرقند بیشتر به دلیل گنبد های زیبایش معروف است.

مسجد بی بی خانم

سمرقند

بیش از 85 درصد مردم این کشور را مسلمانان تشکیل داده اند و این طبیعی است که در شهر های ازبکستان با تعداد زیادی مسجد مواجه شوید. یکی از معروف ترین این بناهای مذهبی که در سمرقند واقع شده و از نظر تاریخی نیز اهمیت زیادی دارد، مسجد بی بی خانم می باشد. این مسجد زیبا به دستور امیر تیمور ساخته شده است. نام این مسجد برگرفته از اسم همسر امیر تیمور می باشد. گنبد و مناره های این مسجد در دنیا بی نظیر هستند و به همین دلیل در گذشته به طاق های این مسجد، طاق بهشت نیز می گفتند.

گور امیر

تیموریان به عنوان مهم ترین دوران این شهر شناخته می شده است. به همین دلیل است که مردم این شهر و کشور برای این خاندان احترام زیادی قائل هستند. امیر تیمور محبوب ترین فرمانروا نزد مردم ازبکستان است. مقبره خانوادگی ایشان در شهر سمرقند و شمال آن قرار دارد. هر ساله افراد زیادی از سراسر ازبکستان خود را به این مقبره می رسانند تا تولد امیر تیمور را جشن بگیرند. معماری این مجموعه نیز در نوع خود قابل توجه و با شکوه می باشد.

مقبره خواجه عبد درون

یکی دیگر از مقبره های قدیمی این شهر که حتما باید بازدید از آن را در لیست خود قرار دهید، مقبره خواجه عبد درون می باشد. این مقبره بیشتر به دلیل معماری و طراحی زیبایش شناخته می شود. خواجه عبد درون یکی از برجسته ترین فیلسوف های سمرقندی است که در زمان خوارزم شاهیان زندگی می کرده است. این مقبره که درون یک مسجد قرار دارد، در طول سال میزبان هزاران گردشگری خارجی می باشد. البته ذکر این نکته واجب است که برای بازدید از این مقبره باید موهای خود را بپوشانید.

منبع: www.zigil.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.