پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

بررسی جاذبه‌های گردشگری در تاشکند

0

تاشکند یکی از شهر های مهم آسیای میانه است که به عنوان پایتخت و بزرگترین شهر کشور ازبکستان شناخته می شود. بر اساس سرشماری های سال 2010 جمعیت این شهر را چیزی در حدود 2 میلیون و 309 هزار نفر تخمین زده اند. این شهر نام هایی دیگری دارد که از میان مهم ترین آنها می توان به تاشکنت، چاچ و شاش اشاره کرد. تاشکند یکی از شهر های قدیمی و باستانی محسوب می شود که در زمان شکوه فرمانروایی عباسیان یکی از مهم ترین مراکز علمی و آموزشی در دنیا محسوب می شده است. ما در این مقاله قصد دارید شما را با برخی از جاذبه های گردشگری این کشور بیشتر آشنا کنیم.

تاشکند

جاذبه های گردشگری تاشکند

موزه امیر تیمور

در این شهر تعداد زیادی موزه وجود دارد که بدون شک یکی از مهم ترین آنها موزه امیر تیمور می باشد. این موزه که در مرکز شهر واقع شده، یکی از برجسته ترین جاذبه های گردشگری تاشکند به شمار می رود. این موزه نه تنها معماری زیبا و کلاسیکی دارد، بلکه در آن تعداد زیادی آثار دیدنی و تاریخی وجود دارد که بازدید از آنها به همه پیشنهاد می شود. از جمله مهم ترین ویژگی های این موزه می توان به گنبد آبی و باستانی آن اشاره کرد.

موزه یادبود قربانیان

یکی دیگر از موزه های این شهر که حتما باید بازدید از آن را در لیست خود قرار دهید،  موزه یادبود قربانیان می باشد. این موزه به بررسی خاطرات و تاریخ مبارزات مقاومتی مردم این شهر و کشور اشاره می کند. ازبکستان برای سال ها زیر ظلم و یوغ حکومت اتحاد جماهیر شوروی بوده و در آن سال ها تعداد زیادی از معترضان و منقدین دستگیر، بازداشت، زندان، تبعید و حتی اعدام شدند. آمار ها نشان می دهد که در جریان اعتراضات و اعتصابات بیش از 1500 نفر از مردم این شهر به دست نیرو های سرکوب گر شوروی کشته شدند.

میدان امیر تیمور

تاشکند

اگر بخواهیم از قلب و نماد شهر یاد کنیم، حتما باید به میدان امیر تیمور اشاره کنیم. سرگذشت این میدان به صورت دقیق تاریخ مردم این شهر را بازگو می کند چرا که در دوران مختلف، مجسمه های مختلف در این میدان وجود داشتند. به عنوان مثال در زمان حکومت کمونیست ها، مجسمه استالین بالای این میدان قرار داشت و قبل از آن هم مجسمه هایی مانند کارگران آزاد، ژنرال کاوفمان و دهمین سالگرد انقلاب اکتبر در این میدان دیده می شدند. آخرین مجسمه که اسم میدان نیز از آن گرفته شده، امیر تیمور است. امیر تیمور به عنوان یکی از محبوب ترین شخصیت های ازبکستانی شناخته می شود.

کتابخانه علیشیر نوایی

در تاشکند بناهای دیدنی زیادی وجود دارد که کتابخانه علیشیر نوایی به عنوان فرهنگی ترین آنها شناخته می شود. از مهم ترین ویژگی های این کتابخانه می توان از معماری زیبای آن که سبک کلاسیک و مدرن تلفیق شده اند، اشاره کرد. از علیشیر نوایی به عنوان بزرگترین کتابخانه در آسیای میانه یاد می شود چرا که در آن بیش از شش و نیم میلیون جلد کتاب وجود دارد. برخی از این کتاب ها نسخه هایی خطی از زمان عباسیان هستند که به بزرگرانی مانند ابوریحان بیرونی و خواجه نصیرالدین طوسی تعلق دارند. یکی دیگر از نکات جالب در مورد این کتابخانه، قدمت 140 ساله آن است.

باغ ژاپنی

اگر با خانواده خود از شهر دیدن می کنید، پیشنهاد می دهیم که از باغ ژاپنی دیدن کنید چرا که این باغ یکی از زیباترین مکان های تاشکند می باشد. ژاپنی ها همواره به داشتن باغ هایی با شکوه و مملو از درخت های گیلاس و حوض های آب کوچک معروف هستند. هر کسی نمی تواند برای مشاهده این دیدنی ها به ژاپن برود و به همین دلیل است که در بسیاری از شهر های باغ های ژاپنی ساخته شده اند.

منبع: www.zigil.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.