پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

آشنایی با 5 مورد از برترین مکان‌های دیدنی کابل

0

کابل پایتخت و بزرگترین شهر در جمهوری افغانستان می باشد. این شهر که جمعیتی 3 میلیون و 700 هزار نفری دارد، در ولایت ( استان ) کابل واقع شده است. این شهر از دو بخش مختلف سنتی و مدرن تشکیل شده است. در سال های اخیر و با ورود نیرو های خارجی، قسمت هایی از کابل سیر پیشرفت را طی کرده و کم کم مدرن شده است. مناطق مرکزی و جنوبی این شهر اما همچنان بافت سنتی و گلی خود را حفظ کرده و هنوز با آداب و رسوم سنتی زندگی می کنند. ما در این مقاله قصد داریم شما را به صورت مختصر با مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر آشنا کنیم.

کابل

مکان‌ های دیدنی کابل

موزه کابل

مهم‌ترین موزه در افغانستان، این موزه محسوب می‌شود. در این مکان شما می‌توانید بهصورت کامل با فرهنگ، تاریخ و هنر افغانستان آشنا شوید. یکی از مهم‌ترین بخش‌های موزه، مجموعه سکه‌های باستانی است. در این بخش بیش از 1500 سکه مختلف وجود دارد که قدمت بعضی از آنها به بیش از 2 هزار سال پی بر می‌گردد. در سال 1917 این موزه افتتاح شد. در آن سال، موزه کابل یکی از بزرگترین و مهم‌ترین موزه‌های دنیا محسوب می‌شد اما بعد از حمله شوروی به این کشور، بخش‌های زیادی از این موزه به سرقت رفت.

باغ وحش کابل

یکی دیگر از مکان هایی که شما می توانید یک نصف روز زیبا را در آن سپری کنید، باغ وحش کابل است. این باغ وحش تنها باغ وحش استاندارد در افغانستان به شمار می ورد. در سال های نخستین مردم چندان از ساخت این باغ وحش در شهرشان خشنود نبودند چرا اسیر کردن حیوانات در فرهنگ افغانستان یکی از قبیح ترین کار ها به شمار می رود. اما بعد از فرهنگ سازی هایی که صورت گرفت، این ذهنیت از بین رفت. در این مکان شما می توانید با بیش از 500 گونه مختلف جانوری از جمله شیر، فیل، زرافه و ببر آشنا شوید.

کابل

قصر دارالامان

این قصر زیبا در بخش جنوب غربی کابل و در فاصله 8 کیلومتری واقع شده است. دارالامان در حوزه چهاردهی کابل که قبلاً افشارتپه نام داشت، در زمان امان‌الله خان ساخته شده‌ است. این قصر زیبا به همکاری مهندسان آلمانی ساخته شده چرا که در آن زمان این دو کشور، مناسبات حسنه سیاسی داشتند. در این قصر بیش از 150 اتاق مختلف وجود دارد که معماری هر کدام از آنها به دیگری تفاوت دارد و همین بزرگترین ویژگی این قصر محسوب می شود. دارالامان در جنگ‌ های داخلی سال های دهه هفتاد خورشیدی آسیب های جدی دید و امروزه در حال بازسازی است.

باغ بابر

این باغ زیبا یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری و بزرگترین فضای سبز در کابل می باشد. این باغ به دستور یکی از قدرتمند ترین پادشاهان گورکانی به بابر در غرب کابل ساخته شد. تاریخ سال این بوستان زیبا به 1528 میلادی بر می گردد و به همین دلیل است که بابر از اهمیت بالایی برخوردار است. این باغ در دامنه کوه شیر دروازه کابل از معدود بناهای تاریخی این شهر است، که از گزند حوادث محفوظ مانده‌ است. بابر شباهت بسیاری به بوستان های ایرانی دارد چرا که گورکانی ها علاقه شدیدی به فرهنگ و هنری ایرانی ها داشتند.

بازار

اگر از جمله کسانی هستید که به بازار های سنتی علاقه دارید بازار کابل یکی از بهترین نقاط برای شما محسوب می شود چرا که این بازار تمام بافت سنتی خود را حفظ کرده است. در این بخش از شهر شما می توانید به وضوح جریان زندگی را مشاهده کنید. با قدم زدن در راهرو های این بازار می توانید از صنایع دستی افغانستان دیدن کرده و اگر توجه شما را جلب کرد آنها را خریداری کنید. جالب است بدانید که بیش از 60 درصد این بازار، قدمتی بیش از 150 سال دارد.

منبع: www.zigil.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.