پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

آشنایی با مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر شیراز

0

شیراز یکی از کلان شهر های ایران است که در استان فارس قرار دارد. این شهر که جمعیتی 2 میلیون نفری دارد، یکی از مهم ترین قطب های گردشگری در ایران محسوب می شود. از آنجا که این شهر در نزدیکی منطقه کوهستانی زاگرس واقع شده، آب و هوای معتدلی دارد. شیراز بعد از تهران و تبریز سومین شهری است که در آن شهرداری احداث شده است. این شهر به 11 منطقه مختلف تقسیم می شود و در کل مساحتی در حدود 240 کیلومتر مربع دارد. نام این شهر در کتب تاریخی با عناوین مختلفی نظیر «تیرازیس» و «شیرازیس» ثبت شده است. برای آشنایی بیشتر با جاذبه های گردشگری شیراز ما را همراهی کنید.

شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

دروازه قران

بدون شک یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر که نماد آن نیز محسوب می شود، دروازه قران است. این دروازه در مدخل ورودی شهر قرار دارد و رو به اصفهان است. علت نام گذاری این بنا، قران بزرگی است که در بالای این دروازه به دستور عضدالوله دیلمی قرار گرفته است تا مسافرین با رد شدن از زیر آن به سلامت به مقصد خود برسند. شیراز در گذشته شش دروازه داشته که امروز تنها همین “دروازه قرآن” باقی مانده است. این دروازه به مرور زمان تخریب شد که البته در دوران زندیه مورد بازسازی قرار گرفت.

ارگ کریم خانی

یکی دیگر از آثار باستانی محبوب در این شهر ارگ کریم خانی است که در دوره زندیه توسط ماهرترین معماران و بهترین مصالح ساخته شده است. از این بنا به عنوان بزرگترین و مهم ترین بنای زندیه یاد می شود که مساحتی 12 هزار و 800 متری دارد. از آنجا که این بنا محل زندگی کریم خان زند بوده، بدان ارگ کریم خانی می گویند. این ارگ ترکیبی از معماری مسکونی و نظامی است و در دوره قاجار محل زندگی فرمانروایان محلی محسوب می شده است. متاسفانه این ارگ در دوره پهلوی به زندان تغییر کاربری داد و همین موضوع باعث ایجاد صدمات جدی بدان شد.

شیراز

بازار وکیل

یکی دیگر از بنا های مهمی که تاریخ ساختش مربوط به دوره زندیه می شود، بازار وکیل می باشد. ساخت این بازار باشکوه در سال 1137 خورشیدی آغاز شد و تا پایان سال 1156 به طول انجامید. به مرور زمان و در دوره های مختلف، قسمت های بیشتری به این بازار اضافه شد و یا اینکه در بخش هایی مورد تغییر قرار گرفت اما هیچکدام از این موارد به عظمت و بزرگی بازار وکیل لطمه ای وارد نکرد. چند سال پیش در این بازار اسنادی پیدا شد که مربوط به قسمت های اجناس در صد سال پیش می باشد.

حمام وکیل

حمام وکیل نیز یکی دیگر از بنا های مهم در دوره زندیه محسوب می شود که در کنار بازار وکیل و مسجد وکیل احداث شده است. از این سه بنا به عنوان جواهر شهر شیراز یاد می شود. این حمام در ابتدایی که بازگشایی شده بود، حمام عمومی بود و تنها بخش هایی از آن شاه نشین محسوب می شد. در دوره پهلوی به این حمام بخش های نمره نیز اضافه شد که این موضوع معماری سنتی حمام وکیل را دست خوش تغییر کرد. در حال حاضر این حمام موزه ای با بیش از 30 مجسمه مومی می باشد.

خانه زینت الملوک

یکی از زیباترین خانه های موجود در شیراز در خیابان لطفلی خان زند و روبه روی ضلع غربی نارنجستان قوام واقع شده است. این ساختمان زیبا خانه زینت الملوک نام دارد. این خانه در دوره قاجاریه و توسط علی محمد خان قوام الملک دوم ساخته شد. نام آن نیز برگرفته از صاحبش می باشد که نزد مردم از محبوبیت بالایی برخوردار بود. ابتدا این خانه محل سکونت و زندگی (اندرونی) قوام ها و خانواده آن ها بوده که از طریق دری در زیرزمین به نارنجستان قوام راه می یابد.

منبع: www.zigil.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.