تاریخ ایرانتاریخ و ادبیات

برخی از پادشاهان اشکانی و اسامی

پادشاهان اشکانی در سلسله اشکانیان یکی پس از دیگری جای خود را به اشخاص جدید دادند . شاید برایتان جالب باشد که با برخی از پادشاهان اشکانی اشنا شوید . اکنون نام برخی از پادشاهان اشکانی را برایتان بیان میکنیم .

پادشاهان اشکانی : اشک اول(ارشک)

اشک اول در بین پادشاهان اشکانی ارشک نام داشت . ارشک از تیره پارتها بود و جزو خاندان اریایی به شمار می امد .او توانست با قدرت فراوان و شجاعت براحتی سلوکی ها را (جانشینان اسکندر مقدونی) از خاک ایران خارج کند . شاهان بعد از او به احترام موسس سلسله اشکانی نام خود را اشک قرار دادند .

پادشاهان اشکانی : اشک نهم (مهرداد بزرگ)

اشک نهم یا مهرداد بزرگ توانست قبایل وحشی را عقب براندو بخشی از سیستان وبلوچستان را زیر سلطه خود در اورد و تا حدود هندوستان پیش رفت . در مرحله بعدی به ارمنستان لشگر کشید.و آنجا را تصاحب کرد. از آن پس ایران و روم بر سر سرزمین های ارمنستان جنگ های فراوان کردند. به گزارش سایت زیگیل مهرداد بزرگ در هندوستان پیروزی هایی را بدست آورد و حتی تا کوه های هیمالایا هم لشکر کشی کرد . این موضوع از سکه هایی که به تازگی در آن نواحی پیدا شده است به اثبات رسیده است .  مهرداد بزرگ حدود ۴۸ سال پادشاهی کرد و سرانجام در سال ۷۶ ق . م چشم از جهان گشود.

پادشاهان اشکانی : اشک چهاردهم(فرهاد چهارم)

اشک چهاردهم یا همان فرهاد چهارم در سال ۳۷ق.م بر اورنگ شاهنشاهی نشست. وی جنگ هایی با رومیان داشت که آنان را چنان شکست داد که تا صد سال توان مقابله و حمله به ایرانیان را در خود ندیدند. به گزارش مجله اینترنتی زیگیل ، فرهاد چهارم توانست پرچم رومیان را از آنانبگیرد و بعد از چند سال دوباره به انان پس داد . که این مسئله باعث خوشحالی بسیار مردم ایتالیا شد.

پادشاهان اشکانی : اشک پانزدهم (فرهاد پنجم)

اشک پانزدهم یا فرهاد پنجم فرزند اشک چهاردهم است . حضرت عیسی در زمان فرهاد پنجم به دنیا امد .

پادشاهان اشکانی : اشک بیست و نهم(اردوان پنجم)

اشک بیست و نهم یا اردوان پنجم جنگ هایی با رومیان داشت. به گزارش زیگیل رومیان در این جنگ گورستان های پادشاهان اشکانی را ویران کردند و استخوان های آنان را درآوردند. این کار خشم دربار ایران را شعله ور کرد . و شرایطی را برای صلح قرار داد که رومیان نپذیرفتند و جنگی سخت در گرفت که ایرانیان در این نبرد پیروز شدند. لکن جنگ های پی در پی ادامه یافت و هر دو سو خسته شدند. در آن هنگام قیصر روم شرایط صلح را پذیرفت. و حاضر شد ۵۰میلیون دینار رومی به ایران به اسم خسارت تقدیم نماید .

اردشیر پسر بابک در زمان همین اردوان پنجم بر علیه سلسله اشکانیان به پا خواست .در نهایت اردوان در کنار رود جراحی از او شکست خورد. سپس اردشیر پسر بابک بر همه ایران سلطه داشت و سلسله اشکانیان را سرنگون کرد . ترفندهایی برای درمان سردرد را مطالعه کنید .

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.