روانشناسی

تایید طلبی مشکل بزرگ جامعه امروزی

از خردسالی تا نوجوانی و سپس تا بزرگسالی افراد را باید با این واقعیت آشنا کرد که تایید طلبی نوعی وقت تلف کردن است و چنانچه به صورت نیاز در بیاید، از فرد، انسانی عصبی می سازد که سالم نیست. به بچه ها باید فهماند که اگر بخواهند به خاطر انکه مورد بی مهری دوستی قرار گرفته اند غمگین و افسرده شوند این واکنش به معنی آن است که اجازه داده اند عقیده آن دوست، بر دنیای درون و عاطفی آنها حاکم شود. وقتی بچه های خردسال از بی توجهی اطرافیان غمگین و ناراحت می شوند این سر نخی است برای شما که به آنها هشدار دهید که مخالفت دیگران کاملاً طبیعی است و مواردی نظیر این در آینده در زندگی آنها بسیار پیش خواهد آمد و تصویر ذهنی که آنها از خودشان دارند بسیار مهمتر از تصویری است که دیگران از آنها دارند. چون تصویر ذهنی که شخص از خود دارد تصویری است که یک عمر باید با آن زندگی کند. در حالی که تصویری که دیگران از او دارند همواره دستخوش تغییر و دگرگونی است.

تایید طلبی

تایید طلبی عامل بزرگ تملق گویی

فرض کنید شما جزو گروهی هستید که تصور می کنید تایید طلبی توسط افراد همسال خود، امری کاملا ضروری است. در این صورت اگر دختر نوجوانتان در این مورد از شما نظر خواهی کند، واکنشتان قاعدتاً این خواهد بود: باید ببینم چکار می توانم بکنم که او بتواند نظر هم سن و سالهای خود را جلب کند. چون ظاهراً این چیزی است که به آن نیاز دارد.با اتخاذ چنین موضعی شما او را به راهی سوق می دهید که به بادنجان دور قاپچین شدن منتهی میگردد.لیزا، شاید اگرمدل سر یا لباست را عوض کنی دوستانت بیشتر تو را دوست داشته باشند، یا شاید اگر از بچه های دیگر تقلید کنی بهتر باشد، چون در این صورت بیشتر با آنها همرنگ می شوی و این قدر احساس بدی، نمیکنی چطور است به هر کدام از ایشان مبلغی پول بدهی در آن صورت می توانی موافقت آنها را جلب کنی.همان طور که مشاهده می کنید واقعاً احمقانه است اگر انسان این باور را به بچهٔ خود القا کند که تایید طلبی یک نیاز است. برخورد سالم و سازنده با موضوع این است که مادر بگوید:لیزا موارد بی شماری پیش می آید که دیگران با عقاید تو موافق نیستند، می دانم این موضوع برایت ناراحت کننده است، اما شاید برایت مهمتر باشد که لیزا باشی تا به صورت شخصیتی درآیی که مورد قبول آنهاست. آیا از خودت راضی و خرسند هستی؟ چون این، همهٔ سرمایه ای است که مالک آن هستی، و این سرمایه بزرگی است، خودت هم میدانی، در حقیقت وجود تور همهٔ سرمایه توست.

نحوه رفتار با تایید طلبی کودک

 

تایید طلبی

بنا به توصیه این مطلب از مجله زیگیل پیشنهاد شما به این چنین کودکی می تواند این باشد که عقاید دوستانش را ارزیابی نماید و ببیند آیا در میان آنها پیامی که در ارتباط با رفتار او، نه ارزش و اعتبار او باشد می تواند بیابد یا نه. شما می توانید با او صحبت کنید و تفاوت میان محبت دیگران را جویا شدن و نیاز به محبت دیگران داشتن را برایش مشخص سازید. این موضوع را برایش روشن کنید که نیاز به محبت دیگران داشتن او را بردهٔ عقاید دیگران می کند، لیکن اگر به خودش قلباً ایمان داشته باشد، تأیید دیگران چون چشمه ساری در مقابلش جاری می شود بدون آنکه مجبور شود زحمتی در این مورد به خود بدهد. به فرزند خود کمک کنید تا بتواند اعتماد بنفس خود را افزون کند و بر این موضوع تأکید نداشته باشد که دیگری چگونه درباره او فکر می کند که اکثر جوانان در هر سنی که هستند، تمام مدت به دنبال مهر طلبی و کسب تأیید دیگران می گردند و علت آن چیزی نیست جز اینکه ما همیشه روی مسئله تقلید از دیگران و همرنگ جماعت شدن حال به هر قیمتی که شده تاکید زیادی گذاشته ایم

تایید طلبی و همرنگ جماعت شدن

تایید طلبی

چنین به نظر می رسد که همرنگ جماعت شدن و به قالب دیگران در آمدن مهمتر است تا به بچه های خود کمک کنیم خود را باور داشته باشند. پیگیریهای دایم مردم برای تایید طلبی در جستجوی فزایندهٔ آنها برای یافتن درمانگر و مصرف قرصهای آرامبخش متبلور است. اینها افرادی هستند که متاسفانه به هر قیمتی شده حاضرند به رنگ دیگران در بیایند و از خود شخصیت و اعتماد به نفسی نشان نمی دهند. به بچه ها می توان آموخت که به عقاید دیگران احترام بگذارند اما حاضر نشوند رضایت خاطر دیگران را به هر قیمتی شده به دست آورند. ما باید بچه های خود را طوری تربیت کنیم که انسانهای ویژه و منحصر به فردی بار بیایند. روبرت فراست شاعر آزاد اندیش آمریکائی می گوید: مرغوبترین جنسها و نخبه ترین افراد به علت ویژگی و منحصر به فرد بودن از سایرین متمایز می گردند، من با اجتماع همگن و هموژنیزه شده مخالفم چون دوست دارم شیر، سرشیر ببندد.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.