روانشناسی

کنترل درونی را به کودکان آموزش دهید

احساس بچه ها از فکر و اندیشه و افکار آنها نشأت می گیرد بچه هایی موفق می شوند بر دنیای درون خود حکومت کنند و کنترل درونی داشته باشند که از کودکی از شر و بلای عبارتی نظیر تقصیر از من نیست، گناه را به گردن من مینداز، من جز این چاره ای نداشتم و غیره، رهایی جسته باشند. همه ما در زوایا و عمق روح خود دنیایی کاملا منحصر به خود و خصوصی داریم. ما با سلطان این دنیای مخفی،  شب و روز زندگی می کنیم و او از تمام حرکات ما وقتی در مورد مسئله ای اغراق گویی می کنیم یا دروغ می بافیم یا دیگران را با مقصر جلوه دادن، و گناه اشتباهاتمان را به کردن آنها انداختن محکوم می نمائیم، یا وقتی احساس شادی یا غم می کنیم آگاه و مطلع است.

کنترل درونی

کنترل درونی و نقش آن در مستقل بودن

به گزارش مجله زیگیل این کنترل درونی نقش بسیار مهمی در سازندگی انسان مستقل و آزاد اندیش دارد. رشد و اعتلای دنیای درون بستگی مستقیم به این دارد که ما در زندگی روزمره تا چه حد با خود و اطرافیانمان صادق و صمیمی هستیم. دنیای درونی که ما از آن صحبت می کنیم حاوی کلیه احساسات و عواطف ماست. این همان دنیایی است که اگر ما با خود در صلح و آرامش باشیم، میتوانیم به صلح و ارامش واقعی برسیم. اگر ما با خود راحت باشیم، می توانیم با خود احساس نزدیکی و یگانگی کنیم. اگر احساسات یا افکار بیمارگونه ای نسبت به خود نداشته باشیم، می توانیم احساس سلامت کنیم. رشد و اعتلای کنترل درونی و خصوصی، صرفاً و منحصرا در ید قدرت ماست. اما ما در انجام این کار زودتر موفق می شویم چنانچه اطرافیانمان در رسیدن به این هدف یار و یاور ما باشند.

کنترل درونی و احساس مسئولیت پذیری

کنترل درونی

فردی که موفق به رشد و اعتلای دنیای درونی خود می شود، کسی است که در درجه اول گناه مسائل و مشکلات خود را از شانه دیگران و دنیا به کلی برداشته است. وقتی بچه ها آزاد گذاشته می شوند تا مسئولیت افکار، احساسات و اعمال و رفتار خود را به عهده گیرند، در آن صورت آن قدر آزادی فکری پیدا می کنند که خود را مسئول دنیای درونی دیگران ندانند. لذا اگرچه برای هر جوانی تا حدودی سخت و مشکل است که مسئولیت افکار و اعمال خود را به عهده گیرد، ولی این کار در مقابل، فواید بی شماری هم دارد که از ان جمله ساختن انسانی است با دنیای درونی کاملا بارور و شکوفا شده. بهره بزرگ دیگر این کار این است که او در مقابل بی مسئولیتی دیگران احساس گناه، خشم یا ترس نمی کند.

تسلط بر افکار و کنترل درونی

کنترل درونی

بالاترین درسی که انسانی با رشد و اعتلای فکری و روحی کامل، از زندگی می گیرد این است که از ابتدا بیاموزد چگونه صرف نظر از حوادثی که در اطراف او در شرف انجام است، حاکم بر افکار و اندیشه های خود باشد. ذهن، خود درونی، و مردم و حوادث، دنیای بیرونی هستند. دنیا و گیتی به چرخش خود در هرحال ادامه می دهد و این ما هستیم که باید مهار افکار خود و کنترل درونی را در دست داشته باشیم. مردم و اطرافیان صرف نظر از آنچه ما درباره آنها می اندیشیم، به راه خود ادامه می دهند، پس این ما هستیم که باید مکانیسم افکار خود را در دست داشته باشیم. بچه ها باید بیاموزند تا صرف نظر از آنچه در اطراف آنها می گذرد، افکار و اندیشه ها و در نهایت دنیای درون خود را کنترل نمایند، و آگاه باشند که افکار آنها تعیین کنندهٔ احساسات درونی، و اعمال و رفتار بیرونی آنهاست. امکان ندارد فردی قادر به کنترل درونی خود باشد اگر حس گناهکار شمردن این و آن در روند فکری او رسوخ کرده باشد. دیگران را مسئول شرایط و موقعیت زندگی خود پنداشتن چیزی جز بهانه تراشیدن نیست.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.