کودک

تقلید کورکورانه کودک از مد روز

با الگو قرار دادن خود و با تلقین مثبت، به کودکان یاد بدهید هرگز نیاز ندارند برده و اسیر مدهای جدید و زودگذر باشند. چنانچه فرزندانتان از مدهای جدید خوششان میآید آنها را ملامت نکنید ولی ضمناً این نکته را هم یادآوری کنید لزومی ندارد آنها خود را مقید و محدود به مدهای جدید بدانند یا احساس کنند که از مد عقب افتاد ه اند، صرفاً به دلیل آنکه نخواسته اند از این روندهای زودگذر و موقتی، تقلید کورکورانه نمایند. وقتی اصرار میورزند که حتماً باید شلوار جین آبی مد روز بپوشند، علت را از آنها جویا شوید آیا به دلیل آنکه زیباتر جلوه کنند یا برای آنکه می خواهند نظیر دیگران باشند و از قافله مد عقب نیفتند.

تقلید کورکورانه

تقلید کورکورانه کودک از مد و روش برخورد شما

به آنها اهمیت این نکته را تاکید کنید که بهتر است لباسی انتخاب کنند که خودشان دوست دارند و به آنها می آید نه چیزی که دیگران میپوشند. تقلید در لباس پوشیدن یا هر کار دیگری را، اگر صرفاً جنبهٔ تقلید و هم رنگی داشته باشد، نفی کنید. با الگو قرار دادن خود به بچه ها بیاموزید که بنده وار از عناوین به اصطلاح صحیح، آداب به ظاهر شایسته،طراحیهای مد روز یا هرچیز که توسط کارشناسان مد تلقین می شود، جانبداری نکنند. نیاز به همرنگی به منزلهٔ دنباله روی کردن از اکثریت و تبعیت کردن از کارها و اصول متداول و آشناست و این امر سبب می شود مثل دیگران فکر کنید، عمل کنید و لباس بپوشید. اگر فرزندانی تربیت کرده اید که درست شبیه دیگران هستند پس چه خدمتی انجام داده اید ؟ وقتی بچه ها از شما لباسی می خواهند که بین بچه های دیگر مرسوم و متداول است فوری از آنها سوال کنید: آیا این لباس را میخواهی برای آنکه مثل دیگران باشی یا واقعاً به دلیل آنکه به تو متناسب و برازنده است آن را دوست داری؟ اگر شخصاً آن لباس را دوست دارند، در هر سنی که هستند از آنها بخواهید از پول جیبی خود برای خرید آن کمک کنند

در مجادله ها چگونه با کودک برخورد کنید

تقلید کورکورانه

وقتی بچه ها با شما مجادله ای کنند طوری با آنها برخورد کنید که بدانند آگاهید که سکه دو رو دارد. اسپینوزا یک بار گفت: هر چقدر هم چیزی را نازک ببرید باز دو رو دارد. این مثل را همواره به خاطر داشته باشید، و مراقب باشید از بجه ها انتظار نداشته باشید از همه قوانین تقلید کورکورانه کنند، و هر کاری که به آنها گفته می شود بدون چون و چرا انجام دهند. مثلاً حق همیشه با معلم آنها باشد و صرف نظر از هر رفتاری که با ایشان شود همواره به بزرگترها احترام بگذارند. مسلما دوست ندارید به جای بچه ای مستقل و ازاد اندیش کودکی مطیع و سر به راه داشته باشید که بدون چون و چرا همه چیز را قبول کند. بچه های آزاد و مستقل در بسیاری از موارد خود را مخالف افکار و اندیشه های پدر و مادر مستبد خود می بینند، و همین موضوع ممکن است در مورد فرزندان شما نیز صدق کند.

بچه ها را به چرا گفتن تشویق کنید و مانع تقلید کورکورانه شوید

تقلید کورکورانه

به گزارش مجله زیگیل چنانچه گاهی قوانین و اصول حاکم را زیر سوال می برند خرده مگیرید، و از آنها نخواهید چون دیگران کاری را انجام میدهند آنها هم همان کار را تکرار کنند تحولاتی که تا کنون موجب بهبودی وضع دنیا شده، به دست افرادی صورت نگرفته که برخوردی آشنا و نظیر سایرین با موقعیتها داشته اند، بلکه توسط افرادی انجام شده که چون دیگران موازین حاکم را مناسب تشخیص نمیدادند و با آن به مبارزه برخاستند. این بارقه در ذهن بچهٔ شما هم قابل تابیدن است مگر آنکه بخواهید از او فردی همنوا و ناراضی بسازید. با وجود این، باید به بچه ها آموخت که اگر بخواهند فقط به دلیل متمایز نشان دادن خویش خود را از سایرین جدا سازند، این رفتار با همنوایی و تقلید کورکورانه از سایرین تفاوتی ندارد. شخص ناهمرنگ و خودرایی که فقط به دلیل جدا بودن از سایرین می خواهد از آنها متمایز باشد بازهم تحت کنترل اراده و خواسته های دیگران است. این نوع نا موافق بودن، همان قدر ریشه عصبی دارد که همنوا بودن. به بچه های خود بیاموزید برای پیدا کردن راه حل به درون خود رجوع کنند و هرجا که بی عدالتی مشاهده می کنند درصدد رفع آن و بهبودی اوضاع برآیند. البته مواقعی پیش می آید که در طریق دیگران قدم برداشتن موثرتر است تا مقاومت نشان دادن. انسان ازاد و مستقل اندیش مخالف مبارزه کردن نیست بلکه مخالف جنگ و ستیز بی فایده و بی معنی است.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.