تعلیم و تربیت

تخیل را در کودکتان پرورش دهید

جوانان اغلب از دگرگونی می ترسند چون هیچ گاه تشویق نشده اند تخیلی مثبت و خلاقی از آنچه آن تغییر ممکن است پدید آورد، در ذهن مجسم نمایند. باید دقت کنیم با القائات نادرست قدرت تخیلی نوجوانان را در سنین کوناکون پایین نیاوریم و تضعیف نسازیم. بچه های خردسال از گفتن داستانهایی خیالی، در مورد وقایعی که در موقعیت خاصی ممکن است اتفاق بیفتد، لذت می برند. سعی کنید. قوه تخیل کودک را تقویت کنید. بچه ای که با تشویق، تخیل مثبت و سازنده ای پیدا می کند مسلماً به اندازهٔ کودکی که تخیل مثبتی ندارد، از تغییر نمی هراسد.

تخیل

قدرت تخیل مثبت را در کودک ایجاد کنید

یادتان باشد وقتی بچه ها چیزی را در ذهن مجسم می کنند نمی توانند بین تصویر شی و خود واقعی آن تفاوت بگذارند زیرا ذهن نمیتواند بین تصویر و واقعیت تفاوت بگذارد. بنابراین هر چه ذهنیت کودک از تخیلات مثبت و سازنده بیشتر انباشته شود، احتمال اینکه عملاً بتواند با هر موقعیتی در زندگی در آینده کنار بیاید بسیار بیشتر خواهد بود. شما می توانید با تشویق بچه ها به صحبت کردن در زمینهٔ تمام پیامدهایی که تغییرات گوناگون ممکن است در زندگی آنها پدید آورد به آنها کمک کنید تا به اهمیت تخیل خلاق و تلقینهای مثبت برای ایجاد تصویری سازنده، نکته بسیار مهمی است که می خواهیم در مورد توجه قرار گیرد. یک شعر قدیمی می گوید:تخیلی فکری جاری است که روز ابری را آفتابی می سازد. و این واقعیتی انکارناپذیر است، نگرش و برخورد منفی و مبهم نسبت به هرگونه تغییری، در شخص ایجاد اضطراب و تشویش می کند، اما تخیل خلاق همه چیز را به نحو رضایتبخشی تغییر میدهد.

ارتباط تخیل و تلقین مثبت

تخیل

به گزارش مجله زیگیل ابتدا در ذهن است که تخیل به صورت واقعیت متبلور می شود و بعد هم در واقعیت تجلی می کند، و این به دلیل تلقین مثبتی است که مرتب به بچه می شود. ویلیام بلیک مهمترین مطلبی که در ارتباط با این موضوع می گوید، به این جملات در مورد کمکی که والد میتواند به بچه کمک کند تا نگرشی مثبت و نه، منفی، نسبت به خود داشته باشند، فکر کنید. آرزوهای هر فردی محدود به ادراکات اوست؛ هیچ کس نمی تواند ماورای آنچه تجسم می کند آرزو نماید. بچه ها ابتدا باید تصویری درباره تغییری که به آن میاندیشند در ذهن مجسم نمایند، و آرزوهای آنها محدود به تصورات ذهنی ایشان است. والدین نقش بسیار مهمی در ساختن تصویر ذهنی کودک دارند. تشویق و تایید تصویرهای ذهنی کودک هنگامی که طفل خردسالی بیش نیست، در دیدگاه آینده او نسبت به زندگی سهم بسزایی دارد. اگر تخیلات بچه ها را از کودکی به بازیچه بگیرند یا تایید نکنید، به زودی یا قدرت تخیل خود را از دست می دهند یا نگرشی منفی نسبت به پدیده ها پیدا می کنند.

مثبت اندیشی را تقویت کنید

تخیل

سعی کنید بچه ها را تا آنجا که ممکن است به مثبت اندیشی دعوت نمایید؛ ختی اگر بچه ها تلقینهای شما را نپذیرند یا آن را نفی نمایند. نکته ای که باید پیوسته به آن توجه داشته باشید این است که این تلقینهای مثبت را پیوسته و مکرر سازید. فایده کار این است که این القائات در ذهن آنها فرو می رود و به تدریج مثبت اندیشی به صورت یک طبیعت ثانوی و عادت در میآید قبل از ذکر تدابیری که با کمک آن می توانید به بچه های خود در سنین گوناگون کمک کنید تا به جای ترسیدن از تغییر و تحول، از آن استقبال نمایند،لازم است به روشهای ویژه ای اشاره شود. که به کار گیری آن توسط پدر و مادرها ترس از هرگونه تغییر را در ذهن بچه بیدار می کند.افکار خود شما مستقیما بر کودکتان تاثیر میگذارد. هرچه مثبت بیندیشید جملات مثبت تری نیز بیان میکنید.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.