کودک

شکست خوردن را به کودکان یاد دهید

ویلیام سارویان درباره شکست خوردن میگوید:انسانهای خوب، نیکوخصال هستند چون از طریق شکست به عقل و درایت رسیده اند.یک ضرب المثل قدیمی میگوید هیچ چیز مثل موفقیت شکست نمیخورد.در سال ۱۹۲۷ باب روت موفق شد شصت بار توپ بیسبال را وارد حفره مخصوص نماید، و این پرتاب در تاریخ بیسبال بی سابقه بود. او رکورد دیگری را هم در همان سال شکست و آن این بود که بیش از هر بازیکن دیگری در تاریخ بیسبال، از بازی اخراج شد. اگر می خواهید توپی را به هدف بزنید باید اخراج خود از بازی را هم واقع بینانه پذیرا باشید. این واقعیتی است ساده و بدیهی و انکارناپذیر. اگر دوست دارید بچه هایتان طعم شیرین و لذت بخش موفقیت را بچشند، باید به آنها یاد دهید و تشویقشان کنید از شکست خوردن نهراسند، و از آن بالاتر، زیاد شکست بخورند.

شکست خوردن

شکست خوردن شما را قدرتمند میکند

به گزارش مجله زیگیل تمایز مهم در اینجا به تفاوت میان شکست خوردن در انجام هدف، و خود را شکست خورده تلقی کردن است. هیچ کس شکست خورده نیست. ارزش ذاتی و شان و مقام هر کس در شادی و نشاط ذاتی است که دارد. هیچ کس نمی تواند تضمین کند هرگز در زندگی شکست نمیخورد. هرچه بیشتر مایل و مشتاق به تجربه کردن موفقیت باشید، بیشتر باید آماده و حاضر برای قبول شکست باشید. ما از شکست خوردن تجربه کسب می کنیم ! این موفقیتهای پی درپی است که از فرد انسان خودپسندی میسازد. باید به بچه های خود بیاموزیم شکست خوردن، نه تنها امری بدیهی و قابل پیش بینی است، بلکه چنانچه می خواهیم انسانی مستقل و آزاد اندیش باشیم باید شکست را به منزله پدیده ای اجتناب ناپذیر قبول کنیم. در واقع همه مخترعین بزرگ به دلیل داشتن همین بینش و بصیرت که در مورد شکست داشتند، هدف خود را با وسواس و پشتکار وصف ناپذیری دنبال کردند. توماس ادیسون که تقریباً همهٔ عمر خود را در گمنامی به سر برد، با الهام از واقعیت ذکر شده در بالا گفت: «شما یک انسان صددرصد راضی و خشنود را به من نشان دهید و من یک آدم شکست خورده را به شما نشان می دهم.»

شکست خوردن و موفقیت همراه هم

شکست خوردن

هراس از شکست را از دل بیرون بیاورید و به بچه های خود کمک کنید تا میان شکست در انجام کاری و انسانی شکست خورده تفاوت بگذارند. برای موفق شدن در این کار باید ببینیم تا چه حد فکر کسب موفقیت، افکار و ذهنیات ما را مشغول و مشوش ساخته است. شخص مستقل و آزاد اندیش کسی نیست که هرگز شکست نخورد، بلکه انسانی است که پس از شکست گرد آن را از خود میزداید و یاد می گیرد این بار، چه موانعی را از سرراه بردارد. فردی که از شکست فرار می کند، بدون آنکه تحرک و فعالیتی از خود نشان دهد تمام مدت در جایی نشسته ناله می کند یا بدتر از آن خود را از صحنهٔ عمل کنار میکشد و راضی و خشنود است به اینکه راه امن و آشنایی را در زندگی انتخاب کرده است و بدین ترتیب هم از شکست و هم از توفیق در انجام کارها خود را دور نگاه می دارد.

علت ترس از شکست خوردن 

شکست خوردن

علت اینکه بعضی از جوانان از شکست وحشت دارند. این است که فکر موفقیت بیش از حد ذهن آنها را به خود مشغول ساخته است.آنها ارزش فردی و موفقیت خود را برحسب عوامل بیرونی ارزشیابی می کنند. به همین جهت بچه ها از کوچکی یاد می گیرند کوشش کنند تا برای هر کاری ستاره بگیرند، چون جایزه گرفتن را کار مهمی میدانند. برای آنها نمره خوب گرفتن کسب دانش و معلومات را تحتالشعاع قرار می دهد. بچه هایی که به دنبال نمره هستند، به کمتر از نمره ۱۸ قانع نمی باشند. بچه هایی که معیار موفقیت را در کسب توفیقهای خارجی میدانند، گاهی هم از ترس شکست، راههای ساده را انتخاب می کنند، به تقلب پناه میبرند یا از معلمهای سختگیر فرار می کنند

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.