روانشناسی

افراد مستقل چه ویژگی هایی دارند؟

پژوهشگرانی که علوم رفتاری را مورد مطالعه قرار داده اند، به افراد مستقل عنوان انسان، «خواستار تحقق خود»، «از درون هدایت شده»، «انسانی با کارکرد کامل»، و «آگاه» و «بیدار» داده اند. هر عنوانی که به افراد مستقل و آزاد اندیش داده شود، در صورتی که ما بدانیم درباره چه کسی صحبت می کنیم، تفاوتی در عمل نمی کند. انسان مستقل و آزاد اندیش کسی است که صرف نظر از موقعیتی که دارد، از اعتماد به نفس و حرمت نفسی زیاد برخوردار باشد. چنین شخصی، احساس خوشبینانه و پرامیدی نسبت به خود و نوعی احساس تعلق و وابستگی نسبت به جهان دارد، و پیوسته در حال کشف و جستجوی ناشناخته هاست و زندگی را بیشتر به صورت اعجاز میبیند، تا بار گرانی که به او تحمیل شده باشد.

افراد مستقل

افراد مستقل به خود اعتماد دارند

 انسان مستقل و آزاداندیش در اکثر کارها از الهامات درونی پیروی می کند، به خود اعتماد دارد و حاضر به خطر کردن است. او گاهی دچار خشم می شود ولی از آن نوع افرادی نیست که خشم بر او چیره شود و کنترل خود را از دست بدهد. به جای دست روی دست گذاشتن و از زندگی شکوه و شکایت کردن دایماً در تحرک و فعالیت است، و هرگز نزد این و آن از بخت بد نمینالد و به جای آنکه نگران این باشد که در آینده چه پیش خواهد آمد، پیوسته در فکر آن است که چگونه از بروز مسائل و مشکلات جلوگیری کند. در عین حال احساس گناه، اندوه، و افسوس نسبت به گذشته ندارد، چون میداند چگونه از تجارب و تلخ کامیهای گذشته پند بگیرد. سخت اعتقاد دارد که برای اجرای هدف و مأموریتی زندگی می کند، و هیچ کس نمی تواند او را از اجرای این مهم باز دارد. برای رسیدن به آرمانی که دارد سختکوش و جدی است و موانع، صرفاً او را در رسیدن به مقصود، مصمم و استوارتر محرک انسان مستقل و آزاداندیشی کیفیتهای عالی اخلاقی، نظیر ستایش زیبایی، عشق، احترام، عدالت و صلح جهانی است. این گونه افراد به جای آنکه خود را مشغول و نگران مسائلی در همسایگی، در خانواده، یا اختلافات نژادی و کشوری نمایند، بیشتر نگران مسائل جهانی بوده، توجهشان معطوف به مسئله بشریت در ابعادی وسیع و جهانی است، و تنها به انگیزه های خود خواهانهٔ خود نمی اندیشند.

افراد مستقل از درون هدایت میشوند

افراد مستقل

چنین افرادی بیشتر به عقاید و اصول اهمیت می دهند تا کسب معروفیت، و هدفشان بیشتر ساختن جهانی بهتر است تا به دست آوردن شغلی معتبر در یک شرکت. آنها میدانند که شادی همیشه از درون نشأت می گیرد و بنابر این وقت خود را برای کسب مواهبی که کم و بیش به آنها تعلق دارد، مانند شادی، عشق، موفقیت و کامیابی، تلف نمی کنند. این در واقع آنها هستند که به این کیفیات تجسم عینی می بخشند نه آنکه آنها را «از» زندگی طلب کنند. افراد مستقل همیشه از حس تعاون و همکاری برخوردارند و هیچ وقت درصدد رقابت با اطرافیان بر نمی ایند، و به ندرت برای ارزیابی پیشرفتهای شخصی، خود را با دیگران مقایسه می کنند. آنها از درون هدایت می شوند، و همواره خود را انسانی ویژه و منحصر به فرد می بینند، و به همین دلیل، مورد مقایسه قرار دادن را کاری ساده لوحانه میدانند. بیشتر در جستجوی حقیقت هستند تا تأیید طلبی، و حقانیت خود را ثابت کردن. در حال زندگی می کنند و لذا هیچ وقت نگران آنچه در آینده اتفاق خواهد افتاد و تکرار اشتباهات گذشته، نمی باشند. میدانند که نمی توانند مورد تأیید همه کس واقع شوند، و به سبب اعتقاد درونی محکمی که دارند، هیچ وقت درصدد تحت تأثیر قرار دادن دیگران برنمی آیند، و سعی ندارند با جمع آوری مال و ثروت خود را در مرتبه ای بالاتر از سایرین قرار دهند.

افراد مستقل عاشق زندگی هستند

افراد مستقل

به گزارش مجله زیگیل افراد مستقل آزاد اندیش از پیشداوری نسبت به سایرین اجتناب می ورزند و این را حق مسلم هرکس میدانند که راه خود را در زندگی انتخاب کند، تا جایی که این عمل با حقوق دیگران که چنین حقی را برای خود قایل هستند، مداخله نکند.زندگی را به منزله تجربه ای عالی و ارزنده تلقی کردن و به آن با دیدهٔ اعجاز و تحسین نگریستن شعار انسانهای آزاده است. این گونه افراد برای رسیدن به اوج شادی نیازی به توسل به مواد مصنوعی ندارند، برعکس از دیدن شگفتیهای زندگی به وجد و نشاط می آیند. عبارات « بی حوصله ام» یا «علاقه ای ندارم» برای آنها مفهومی ندارد. ستایشگر زندگی هستند و مشکل است پدیده ای را پیدا کرد که آنها را مجذوب و فریقته نسازد. افراد متظاهری نیستند و اصولاً از هر کاری لذت می برند، از فعالیتهای ورزشی گرفته تا خواندن آواز، از گردش و پیاده روی گرفته تا خواندن شعر، همه را دوست دارند. مثل قدیمی ترنس را عملاً پیاده کرده اند که می گفت: «من انسانم، لذا آنچه در ارتباط با انسان باشد برایم بیگانه نیست.»

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.