تعلیم و تربیتروانشناسی

لذت بردن از زندگی را به کودکان بیاموزید

برای یک لحظه بیندیشید، بالاترین نعمت در زندگی چیست؟ خود و بچه هایتان را مجسم کنید؛ چه موهبتی بالاتر از این بود که شما و فرزندانتان می توانستید، صرف نظر از موقعیتی که داشتید لذت بردن از زندگی را تجربه کنید. عزیزی شما را رها کرده است، اما هنوز میدانستید چگونه از زندگی خشنود باشید. اگر با بیماری جدی و سختی روبه رو یا مجبور به پرداخت مالیات سنگینی بودید، باز هم این توانایی را داشتید که از حیات و هستی لذت ببرید. نومیدیها می آمدند و می رفتند، لیکن شما به علت آن موهبت ذاتی، همیشه میدانستید چگونه از زندگی لذت ببرید. اگر از این توانایی رویایی برخوردار بودید، به هیچ رو حاضر نمی شدید خود را به کسی تحمیل کنید، از این رو همان قدر خالی و دور از خودخواهی باقی می ماندید که از یک انسان واقعی می توان انتظار داشت.

لذت بردن از زندگی

لذت بردن از زندگی را تجربه کنید

به گزارش مجله زیگیل خیلی طبیعی است اگر شما می توانستید همواره لذت بردن از زندگی را تجربه کنید، هیچ گاه از دیگران انتظار نداشتید، صرف نظر از حق انتخابی که نسبت به لحظات زندگی خود دارند، وسیلهٔ لذت بردن از زندگی و رضایت خاطر شما را فراهم سازند. شما از این توانایی برخوردار هستید و لزومی ندارد در خیال آن را مجسم کنید. می توانید به این رویا جنبهٔ حقیقت ببخشید و این انگیزه شگفت انگیز را در بچه های خود هم بیدار کنید. اگر هدف هایی را که برای بچه های خود دارید، بررسی کنید، تمام امکاناتی را که ممکن است برای آنها فراهم سازید، مورد ملاحظه قرار دهید، متوجه می شوید همهٔ راهها به یک مقصد منتهی می شود و آن این است: آرزوی قلبی من این است که بچه هایم همواره توانایی لذت بردن از زندگی را داشته باشند. اگر  این جمله واقعاً خواسته ای است که در مورد فرزندان خود دارید، میتوانید آن را از همین امروز جزو اولویتهای برنامهٔ زندگی خود قرار دهید.

الگوی لذت بردن از زندگی باشید

لذت بردن از زندگی

چنانچه این موهبت را به بچه های خود ارزانی دارید، و همپای آن خودتان هم از آن بهره مند شوید، پاداشتان بچه هایی خواهند بود با رشد کافی و کنش و کار کردی کامل در دنیایی که در آن زندگی می کنند. یادتان باشد انسانهایی که وجودشان منشاء اثری بوده، افرادک بودند که هیچ گاه ذهنشان در صدد فراهم کردن وسایلی برای نشاط شخصی نبوده، زیرا آنها شاد بودن را خیلی طبیعی و عادی، بدون گفتگو، شرط اولیه انسان بودن می دانستند. افرادی که عمیقا احساس موفقیت میکنند، و به بالاترین سطح ترقی و پیشرفت نایل شده اند، کسانی هستند که هیچ وقت نیازی نداشته اند به اینکه دیگری اکسیر شادی را به آنها تزریق کند. حقیقت این است که بسیاری از ما نمی دانیم چطور می توانیم به بچه های خود کمک کنیم تا از زندگی به میزان کافی لذت ببرند و علت هم این است که هیچ کس در طول زندگی این رمز ساده را به خود ما نیاموخته است.

به کودکان سخت نگیرید

لذت بردن از زندگی

ما چیزی را که نمیدانیم نمی توانیم به دیگری بیاموزیم. ما به این ذور باطل و نافرجامی که از گذشتگان به ما رسیده، به طور مکرر ادامه می دهیم، و بچه هایمان قربانی غفلت و بی خبری پدران و مادران ما هستند. اغلب بر این باوریم که می دانیم چه عواملی برای به موفقیت رسیدن لازم است و لذا صبح تا شام با رفتاری خشم آلود سعی می کنیم بچه ها را وادار به اطاعت کنیم و به جایی برسانیم که فکر می کنیم «باید» برسند. ما به اشتباهات خود پی می بریم و سوگند میخوریم که آن را در مورد بچه های خود تکرار نکنیم. میپنداریم به دلیل بزرگتر بودن از عقل و شعور بیشتری در مقایسه با بچه ها برخورداریم، دانایی و عقلی که بچه ها باید با اشتیاق پذیرای آن باشند. در حالی که هیچ چیز به اندازه این منطق تراشی از حقیقت دور نیست.بچه ها بیش تر از آنکه به زندگی منظم نیاز داشته باشند باید یاد بگیرند چگونه از زندگیخود استفاده کنند و دقایق خوبی داشته باشند.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.