پورتال خبری, تفریحی, سبک زندگی, روانشناسی, سلامت, اخبار روز

به خود گرفتن مشکلات از علل درد و رنج افراد

0

راه متداول دیگری برای ایجاد درد و رنج به خود گرفتن مسائل است. ما همه چیز را تفسیر و تفسیر غلط می کنیم تا بتوانیم آنها را به خودمان نسبت دهیم. وقتی فکر کنیم که مردم به خاطر ناراحتی و عصبانیت، دق دلشان را سر ما خالی میکنند، طبیعتاً برایمان دردناک خواهد بود. به خود گرفتن وقتی است که ما حوادث و وقایع بد زندگی و یا رفتار دیگران را به حساب خود و یا بر علیه خود تصور می کنیم. یا به خود گرفتن مسائل غیرشخصی خصوصاً وقتی که این حالت را بطور انحصاری احساس کنیم یعنی فکر کنیم که میان همهٔ آدمها فقط این ما هستیم که هدف همهٔ بلایا و مصیبتها قرار گرفته ایم، درد و ناراحتی خود را تشدید می کنیم.

به خود گرفتن

پرسش (چرا من) از نوع به خود گرفتن

در موقع بروز حادثه سئوال چرا من؟ بدترین و شدیدترین نوع به خود گرفتن است. با این عمل خود را به صورت منفی و نادرستی از دیگران جدا می سازیم و باری را که باید با دیگران تقسیم کنیم به تنهایی به دوش می کشیم. ما با نسبت دادن مسائل به خود در موارد جزئی و کلی بی رحمانه و با بدبینی خاصی نسبت به خود قضاوت می کنیم. در حقیقت خود را محکوم کرده و حکم مجازات خود را صادر می کنیم. مثلا اگر برای یک سفر تفریحی برنامهای داریم و هوا بارانی می شود می گوییم این باران فقط برای خراب کردن برنامهٔ من است. یا بدشانسی من است که باران گرفته است. خودمان میدانیم که به طریق علمی هیچ رابطه ای بین باران و برنامهٔ سفر ما وجود ندارد و شرایط و اوضاع جوی هیچ خبر و اطلاعی از برنامهٔ سفر ما نداشته اند، ولی با وجود این برای شکنجه دادن خودمان و ایجاد استرس می گوییم هر وقت من برنامه ای داشتم، هوا بارانی شد و همه چیز را به هم زده است عوضی شنیدن یا نادرست توجیه کردن، شکل دیگری از به خود گرفتن است. بعضی مواقع ما حقایق را آنطور که هستند نمی بینیم، بلکه به طریقی که فکر می کنیم آنها را توجیه و تفسیر می کنیم و متوجه نیستیم که بی دلیل مسائل را به خود گرفته و عکس العملهایی مطابق با برداشت غلطی که کرده ایم از خود نشان داده ایم.

برداشت های غلط در به خود گرفتن

به خود گرفتن

بطور کلی در رابطه با برداشتهای غلط و نسبت دادن مسائلی غیرشخصی به خودمان به دو دسته تقسیم می شویم: دسته اول آنهایی هستیم که در شرایط خاصی به دلیل ضعف اعصاب زودرنج و حساس شده، خاصیت ضربه پذیری پیدا کردهایم، در نتیجه با بدبینی و قضاوت منفی همه چیز را به خود می گیریم. البته این حالت جنبهٔ موقتی و گذرا داشته بالا تغییر شرایط از بین خواهد رفت. ولی دسته دوم کسانی هستند که اصولا شخصیتی زودرنج و حساسی داشته و در همهٔ موارد و در همهٔ مواقع به دنبال بهانه ای می گردند که مسائل را به خود بگیرند و عکس العمل نشان دهند. دوست من والری یک نمونه از این افراد است. او همیشه میپرسد: چرا این طور گفتی؟ چون خیال می کند هرکس هرچه می گوید منظورش به اوست و غیرمستقیم به او کنایه میزند. اگر راجع به بدلباسی بعضیها صحبت کنیم فوراً ناراحت می شود و جبهه می گیرد. که لباس من مناسب و شیک است و جای ایراد ندارد. اگر راجع به سن و سال و پیر شدن با او صحبت کنیم با وجود اینکه سی سال بیشتر ندارد فکر می کند غیرمستقیم داریم به او می گوییم که دیگر پیر شده است. مثال دیگر در این مورد فلو است. فلو شوهرش جک را مورد سرزنش قرار می داد که به خاطر اذیت کردن و ناراحت ساختن او رژیم گرفته و اضافه وزن بدن خود را کم کرده است. فلو مطمئن بود که جک به خاطر اینکه نشان دهد از او با اراده تر، خوش هیکل تر و خوش ظاهرتز است اقدام به این کار کرده است. در حالی که رژیم جک فقط به خاطر حفظ سلامتی و به دست آوردن اعتماد. به نفس دراین مورد بود.

مسائل را انحصاری نکنید

به خود گرفتن

به گزارش مجله زیگیل ما با نسبت دادن مسائل به خود، آنها را انحصاری کرده و در واقع از تقسیم درد با دیگران ممانعت به عمل می آوریم تا بالین وسیله همهٔ درد را به خودمان تنها وارد سازیم. مثلا وقتی به شانس بد خود کرده ایم. یا وقتی می گوییم شوهرم به خاطر و ضربه زدن به من رژیم گرفت، مسئله را منحصر به خودمان کرده ایم و هیچ دلیل دیگری را در این مورد شرکت نداده ایم مثالهای زیر نمونه دیگری از این نوع به خود گرفتن هاست.از بدشانسی من چرخ ماشینم وسط اتوبان پنچر شد. و با از این قبیل. مثل اینکه اگر کس دیگری بود جنس موردنظر تمام نمی شد، یا بنگاهی ماشین را قالب نمی کرد و یا تایر ماشین هیچ کس دیگری در اتوبان پنچر نمی شود و برای هیچ کس دیگر چنین اتفاقاتی رخ نمیدهد. فقط سقف خانهٔ مان می دهد. فقط جیب بر جیب ما را میزند و… این نوع به خود گرفتنها منابع بسیار ظریفی برای تشدید غم و ناراحتی است که معمولا آنها را نمیبینیم و از آنها غافلیم در حالی که دردمان را چندین برابر بیشتر و بزرگتر می کنند. تحمل وقایع و حوادث زندگی به اندازه کافی سخت و مشکل است، چه رسد به اینکه ما خودمان با به خود گرفتن آنها را مشکلتر و دشوارتر سازیم.

منبع:https://www.zigil.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.