ورزشی

حجم ضربه ای قلب (برونده قلبی) چیست

حجم ضربه ای قلب عبارتست از مقدار خونی که در هر ضربه قلبی، از قلب بیرون رانده شده و به سوی سیستم سرخرگی جریان پیدا میکند. حال اگر ضربان قلب شما به بیش از ۱۱۰ ضربه در دقیقه برسد، از افزایش حجم ضربه ای کمک می گیرید. این تاثیر پس از ۱۱۰ ضربه در دقیقه، کمتر و کمتر می شود. اگر پس از ۱۳۰ ضربه در دقیقه در وضعیت جسمانی خوبی قرار نداشتید، جریان خون فقط توسط سرعت کار قلبی افزایش مییابد.

حجم ضربه ای قلب در ورزشکاران

حجم ضربه ای قلب

هنگامی که سرعت کار قلب به ۱۳۰۰ ضربه در دقیقه و یا بیشتر می رسد، قلب بقدری سریع تپش میکند که دیگر هیچ فرصتی برای پر کردن حجمهای بزرگتر در اختیار ندارد. بنابر این مقدار خونی که قلب قادر به خروج آن می باشد، سیستم برخوردار باشد، از کارآئی بیشتر بهره مند خواهد بود. حجم ضربه ای افزایش مییابد و سرعت ضربان نبض نیز دستخوش افزایش می شود و این دو سیستم با یکدیگر همکاری میکنند و بازده قلب را افزایش می دهند. اکنون، آثار ایجاد حالات مطلوب در قلب، آشکار می شود. اگر شما در وضعیت خوبی قرار داشته باشید، میتوانید این همکاری حجم ضربه ای قلب را تا بیش از ۱۰ ضربه در دقیقه افزایش دهید که به علت هماهنگی مؤثرتر تارها و بافتهای قلبی صورت میگیرد. حال اگر قلب در وضعیت خوبی قرار بگیرد، همکاری حجم ضربه ای قلب ممکن است که در ۱۲۰ ضربه در دقیقه متوقف شود. حال اگر قلب شما با ۱۷۰ الی ۱۸۰ ضربه در دقیقه مواجه شود دیگر بازده کاردیاک افزایش نخواهد یافت حتی اگر قلب شما سریعتر به تپش درآید زیرا به پایان محدوده بازگشت سیاهرگی خون به قلب رسیده اید.

حجم ضربه ای قلب در تمرینات ورزشی

به گزارش مجله زیگیل ممکن است که قلب با بیش از ۲۰۰ ضربه در دقیقه تپش کند. ضربانهای قلبی بیش از ۲۳۰ ضربه در دقیقه در حین اجرای تمرینات به ثبت رسیده است. هر شخص از حداکثر سرعت قلبی خویش برخوردار است. اصلاً مهم نیست که شما بتوانید سرعت قلبی خویش را به ۲۲۰ ضربه در دقیقه، من بتوانم به ۱۰ ضربه در دقیقه و دیگری بتواند به ۱۹۰ ضربه در دقیقه افزایش دهد. بسیاری از ورزشکاران برجسته نمی توانند ضربان قلبی خویش را به بیش از ۱۹۰ ضربه در دقیقه برسانند. بنابراین سرعت کار قلب، شاخص تناسب فیزیکی ممکن است که اجرای تمرینات طویل المدت، هیچ تأثیری بر روی افزایش حداکثر سرعت کار قلب و تپش آن نداشته باشد. هنگامی که سن شما افزایش مییابد، از حداکثر سرعت کار قلب کاسته می شود. مطالعات وسیعی که بر روی مردم سوئد انجام شده است، نشان می دهد که میزان متوسط حداکثر کار قلب در طی هر سال، به اندازهٔ ۱ ضربه در دقیقه کاهش می یابد. البته علت اینکه چرا حداکثر کار قلب با افزایش سن افراد کم می شود، مشخص نیست اما بهر ترتیب نمی تواند با گنجایش اجرای اعمال .شمال، هیچ نسبتی داشته باشد در مورد افراد بالغ و بزرگسال، میزا متوسط حداکثر کار قلبی منهای سن افراد به ۲۲۰ ضربه در دقیقه می رسد. البته اصلا قرار نیست که به این هدف دست پیدا کنیم و یا شما را به رقابت وادار سازیم بلکه یک تخمین تئوری از حداکثر سرعت ضربان نبضں در سنین مختلف است.

سرعت ضربان نبض تحت تأثیر ۲ عامل 

حجم ضربه ای قلب

هیجان و تلاش و کوشش است.چنین تأثیری در کنار مسائل امنیتی تمرینات قرار میگیرد. ورزشکاری که در بازیهای مهم شرکت می کند در حین اجرای بازی سرعت ضربان نبضش بقدری افزایش مییابد که به نظر می رسد او سخت تر از گذشته به انجام فعالیتهای خویش می پردازد. اما تمرینات تناسبب جسمانی دارای جزء هیجانی زیادی نیستند بنابر این ضربان نبض فرد در حین اجرای تمرینات یک راهنمای قابل – .اعتماد در مورد تعیین شدت تلاش و کوشش بعمل آمده است سرعت ضربان نبض شما در حین اجرای تمرینات، کاملا مستقل از سرعت آن در حال استراحت است. زمانی که اجرای تمرینات را آغاز می کنید، سرعت ضربان نبض شما در ارتباط با شدت اجرای تمرینات، افزایش خواهد یافت.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.