آشپزی و تغذیه

برنامه غذایی سالم و نحوه شروع آن

زمانی که مردم با مشکلات وزنی خود به پزشک مراجعه می کنند، به آنها توصیه میشود که برنامه غذایی را همواره در روز شنبه آینده شروع کنند و تا آن زمان می توانند هرچه را دوست دارند به مصرف برسانند. بنابراین تا قبل از آغاز برنامه رژیم غذایی، نیازی به محدودیت در مصرف مواد غذایی نیست. آنها می توانند هرچه را در دسترس دارند به مصرف برسانند. هدف از طرح برنامه فوق این است که وزن افراد در صبح شنبه بسیار زیاد باشد زیرا تحمل ۲ هفته اول برنامه غذایی ، سختترین روزهاست، افراد در طی این مدت، می توانند متابولیسم بدنی خویش را تنظیم کنند. تغذیه ای که قبل از اجرای برنامه رژیم غذایی صورت میگیرد موجب تسهیل این تنظیم متابولیکی می شود.اگر شما بخواهید در برنامه ای شرکت کنید که با شکست مواجه شوید، برنامه های خود را با حالت نیمه گرسنگی آغاز کنید و تلاش نمائید تا از نقطه مطلوب، پائین تر بروید. هنگامی که تصمیم میگیرید از وزن خویش کم کنید، بدترین کاری که می توانید انجام دهید، این است که به مدت ۱ هفته به خود گرسنگی دهید و هیچ چیز نخورید. تنها کار خوبی که انجام می دهید این است که خود را خشنود وراضی نگاه دارید.

 

برنامه غذایی

برنامه غذایی خود را اشتباه شروع نکنید

به گزارش مجله زیگیل فردی که مدت ۱۰ روز موفق به کاهش وزنی حدود ۹/۵ کیلوگرم شده و پس از آن رهسپار بستر بیماری شده بود، تصور می کرد که اکر ۲ روز را بدون غذا سپری کند، میتواند موجبات انقباض معده اش را فراهم آورد و اعتقاد به این عقیده کاملا نادرست است.آنچه ممکن است موجبات انقباض و کوچکی معده را فراهم آورد عبارتست از: عادت معده در دریافت غذا که در آن حالت در دهان گرسنگی کمتری را ایجاد میکند اما باید بدانید که اندازه حقیقی معده اصلاً دستخوش تغییر و تحول نمی شود.سوء تغذیه موجب تحریک واکنش او نسبت به فعالیت فیزیکی شده بود و در آغاز اجرای مسابقه تنیس از ذخائر کم ئیدروکربنی خویش یعنی منبع اصلی سوخت بدن استفاده کرده بود. در نتیجه میزان قند خون او کاهش یافت و کاهش این مقدار بقدری بود که نمی توانست موجب اجرای عملیات مغزی شود.مسئله فوق موجب حساسیت او نسبت به آلرژی و امراضی عفونی شد. به همسر وی توصیه شد که مقداری غدا به او بدهد اما این بانوی لجوج از خوردن غذا امتناع کرد و چند روز بعد بیمار شد. البته دلیل او برای امتناع از خوردن غذا را قدری می توان پذیرفت. او قبلا با مشکلات بسیاری برای کاهش وزن خویش دست و پنجه نرم کرده و هر بار با شکست مواجه شده بود و اگر این بارهم سر تسلیم فرود می آورد دیگران را مسئول شکست خویش تلقی می کرد اما حقیقت این بود که او، آنقدرها چربی بدن را از دست نداده بود.

برنامه غذایی سنگین برای بدن

 

برنامه غذایی

اکثر آنچه موجبات کاهش وزن ناگهانی این فرد شده بود، عبارت بود از: ازدست دادن آب بدن. غذا حاوی منابع عظیم آب، است که این مقدار به ۵۰ درصد یا بیشتر می رسد. او با کاهش شدید منابع غذایی و نوشیدنیها موجب محرومیت بافتهای حیاتی بدن (بافتهای عضلانی، عصبی و روده ای) از مایعات ضروری و مورد نیاز شده بود. لحظه ای که به رژیم غذایی خویش بازمیگشت و عاقبت نیز موفق به معالجه بیماری خویش می شد، بازهم تمام آنچه را ازدست داده بود، بدست می آورد و در این میان فقط ۰/۵ یا ۱ کیلوگرم از وزن او کاهش مییافت یعنی این مقدار دیگر به بدن او باز نمیگشت عاقبت او به اندازه کافی غذاخورد تا انرژی خود را در سطح بالایی نگاه دارد. او خود را درگیر یک برنامه غذایی غیر انسانی که از نظر فیزیولوژیکی نیز نادرست است کرده بود و در اجرای چنین برنامه ای، مراحل طبیعی بدنی را نیز دخالت داده بود و همواره خواستار آن بود که به خود گرسنگی بدهد و علی رغم حالت گرسنگی موجود دربدن به اجرای اعمال طبیعی بدنی بپردازد.

راه چاره چیست؟

برنامه غذایی

۱- او می توانست به آن برنامه وحشتناک ادامه دهد و امیدوار باشد که بافتهای بدنش از کیفیت خارق العاده ای برخور دارند و براحتی می توانند در مقابل کمبود مواد غذایی مقاومت کنند ۲- او می توانست نیمی از وزنی را که از دست داده بود، بدست آورد و سپس می توانست بریک برنامه کاهش وزنی که منطقی تر و معقول تر باشد باقی بماند.۳- او می توانست کم وزنی فعلی خویش را تثبیت کند، در نگاهداشتن آن تلاش نماید و امیدوار باشد که می تواند چنان برنامه ای را تحمل کند و از عهده آن براید.او در حدود ۹/۵ کیلوگرم از وزن بدنی اش را از دست داده بود و اگربه مدت چندماه در آن سطح وزنی باقی می ماند ممکن بود که بتواند همان سطح را تحمل کند.او می توانست تمام وزنی را که از دست داده بود، مجدداً بدست آورد و اجرای برنامه های کاهش وزن را ازسر گیرد.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.