کودک

فرار از مدرسه در کودکان و علت آن

منظور از فرار از مدرسه این است که کودک به قصد مدرسه رفتن از منزل خارج شده ولی به جاهای دیگری غیر از مدرسه رفته و یا پس از ورود و گاهی پس از ماندن مختصری در مدرسه، از آنجا بیرون میرود. فرار از مدرسه با بزرگتر شدن کودکان، بیشتر جنبه مشکل و ناسازگاری پیدا می کند. بسیاری از اینگونه کودکان احتمالاً متعلق به خانوادههای از هم گیسخته و یا دارای والدین و خواهر و برادران بزهکار هستند. تعدادی نیز براثر تغییر مکرر مدرسه و یا ردی و تکرار کلاس، از مدرسه بیزار می شوند. این مشکل که در پسران بیش از دختران مشاهده میگردد، نشانه ای است از وجود اشکال در برنامه های مدرسه ای و همچنین دلالت برناسازگاری کودک دارد. لذا درمان آن نیز مستلزم اقدام در هر دو زمینه مذکور خواهد بود.

فرار از مدرسه

 هراس از مدرسه متفاوت از فرار از مدرسه

هراس از مدرسه با فرار از مدرسه تفاوت دارد.کودک دارای رفتار فرار از مدرسه معمولاً به تناوب از مدرسه غایب می شوند و پدر و مادرشان از موضوع اطلاعی ندارند، حال آنکه در هراس از مدرسه، کودک معمولاً بطور پیوسته و طی دوره های طولانی به مدرسه نمیرود و والدین از نرفتن به مدرسه و ماندن وی در خانه آگاهی دارند. همچنین مدرسه گریزان برعکس کودکانی که از مدرسه هراس دارند، معمولاً شاگردانی تنبلند که به سایر اختلالهای رفتاری چون دزدی و دروغگویی نیز دچارند. برآوردها نشان میدهد که هراس از مدرسه در کمتر از یک درصد کودکان مشاهده میگردد. رایج ترین تصوری که درباره هراس از مدرسه وجود دارد این است که مادر و کودک به گونه ای شدید به یکدیگر وابسته اند. وابستگی شدید کودک، این ترس را در وی بوجود میآورد که امکان دارد برای خود یا مادرش اتفاقی روی دهد لذا ماندن کودک در خانه، نیازها و اضطرابهای هر دو را برطرف میسازد. درباره نقش پدر در این فرایند، اطلاعات اندکی در دست است. به رغم آنکه رایجترین توضیح برای هراس از مدرسه، اضطراب جدایی است، احتمالاً عاقلانه نیست که در تمام موارد این اختلال را ناشی از آن بدانیم چرا که برخی از متخصصین برترس واقعی کودک از مدرسه تأکید میورزند. در درمان این مشکل، سعی در کاهش اضطراب جدا شدن از مادر یا اضطراب محیط واقعی مدرسه، در رأس فعالیتهای درمانی است.

کمرویی و انزواطلبی

فرار از مدرسه

به گزارش مجله زیگیل کمرویی و انزواطلبی یکی از جدیت رین مشکلات کودکان است. انزوا و دوری از دوستان و همسالان در اوایل زندگی، کودک را در معرض خطر مشکلات سازگاریهای بعدی قرار می دهد. این نوع کودکان هر چند برای والدین و مربیان خود هیچگونه ناراحتی ایجاد نمی کنند ولی به سبب رنج ناشی از احساس ناامنی و بیکفایتی در خود، پیوسته به دنیای درون خویش پناه برده و به مرور از اجتماعی شدن فاصله گرفته و چه بسا گروهی از آنان نیز به بیماریهای روانی دچار می گردند. کودک منزوی نیاز دارد که احساس کند عضو با ارزش یک یا چند گروه است. او هرگاه در فعالیتهای زندگی واقعی ارضاء شود، نیازی به عقب نشینی به میدان رویاهای خویش برای ارضای خواستهای اساسی اش نخواهد داشت. از اینرو در درمان این مشکل، معلمین و والدین کودک بایستی توجه داشسته باشند که کودک کمرو و منزوی نیز دارای تواناییها و شایستگیهای ویژه ای است که با راهنمایی و تشویق می توان آنها را ظاهر ساخت و این خود تأثیر بسزایی در اجتماعی شدن کودک، پیوستن به جمع دوستان و دوری از انزوا خواهد داشت.

زودرنجی و حساسیت فوق العاده

فرار از مدرسه

حساسیت مبرم کودک به تأیید و تکذیب اجتماعی از سوی افراد مختلف بویژه والدین، همسالان و معلمان، زودرنجی را در او پدید میآورد. زودرنجی یکی از مشکلات رفتاری رایج بین کودکان دبستانی است. روانشناسان نقطه اوج حساسیت پسران را سن ۱۱ سالگی و دختران را تا دوره بلوغ میدانند. زودرنجی تا حدودی مربوط به تمایل زیاد کودک به پذیرش اجتماعی است. گرایشی که او را شدیداً در معرض نگرشهای بزرگسالان و اعضاء گروه همسن خود قرار می دهد. علاوه براین زودرنجی و حساسیت شدید، شیوهای مؤثر برای جلب موافقت و تسلیم والدین است. کودک به زودی کشف می کند که برای رسیدن به هدف خویش، دعوا و مرافعه و منفی گرایی، سلاحهای نامناسبی هستند و کمتر نتایج مطلوبی بار می آورند. در حالیکه زودرنجی و حساسیت بیش از حد، موجب میشود تا والدین از اینکه کودک خویش را آزرده اند، احساس ناراحتی کنند و در نتیجه کوشش نمایند تا کارها را بروفق مراد او انجام دهند. مادام که کودک بتواند از این طرح در مواجهه با موقعیتهای تعارض انگیز سود جوید، زودرنجی باقی خواهد بود و از آنجا که بیشتر کودکان اغلب خود از این شگرد آگاهی دارند، از زودرنجی و حساسیت فوق العاده خویش، تنها در خانه استفاده می کنند.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.