کودک

شب ادراری کودکان و نحوه برخورد با آن

اغلب کودکان خردسال مشکلاتی در کنترل ادرار و مدفوع خود نشان می دهند و نیازمند توجهات و مراقبت های بیشتری هستند. شب ادراری کودکان در مورد کودکان معمولاً پس از ۳-۴ سالگی که انتظار میرود کودک استفاده از توالت را آموخته باشد مورد توجه قرار میگیرد. این مشکل در شب شایع تر از روز و در بین پسران بیش از دختران دیده می شود. اغلب اوقات شب ادراری کودکان را چنانچه اختلالات دستگاه ادراری در میان نباشد، نشانه ناراحتی های عاطفی یا روانی میدانند. گاه نیز بی اختیاری ادرار، نشانه اختلالات عصبی است که ترس از آسیب افراد جنس مخالف موجب آن می شود.

شب ادراری کودکان

درمان شب ادراری کودکان

هرچند برای درمان ناراحتی شب ادراری کودکان ، داروهای مختلفی بکار گرفته میشود، لیکن روش استفاده از دستگاه اعلام ادرار کاربرد وسیع تری دارد. اساس این دستگاه به این شکل است که پارچه ای جذب کننده، بین دو لایه ورق فلزی نازک قرار گرفته است. زمانی که پارچه ادرار را جذب کرد، مداری الکتریکی برقرار می شود و زنگی به صدا در میآید. کودک که اکنون بیدار شده است، پس از خاموش کردن زنگ برای بقیه ادرار خود به توالت میرود. سپس تشک خیس شده تعویض می شود و دوباره می خوابد. معمولاً آمار شب های خشک و شبهایی که کودک ادرار میکند ثبت می شود و بعد از چهارده شب پیاپی که کودک ادرار نکرد، استفاده از وسیله اعلام ادرار پایان میگیرد.

دستگاه اعلام ادرار چه تاثیری دارد؟

شب ادراری کودکان

برخی معتقدند کودک به این دلیل می آموزد که جلوی ادرار خود را بگیرد که از عوارض ناخوشایند ناشی از بیدار شدن بوسیله زنگ دوری کند. در روش دیگری که بدون استفاده از هر نوع دستگاهی صورت می گیرد به کودک توصیه میشود وقتی که احساس تخلیه ادرار می کند، ۲-۳ دقیقه آن را نگهداشته و بعداً تخلیه نماید. به تدریج این زمان را باید طولانی تر کرده د به حدود ۳۰ دقیقه برساند. اساس درمان براین اصل استوار است که مثانه به تدریج قابلیت اتساع بیشتری پیدا کرده و می تواند مقدار زیادتری از ادرار را در خود نگهدارد. همچنین بیدار کردن منظم کودک توسط والدین و به توالت بردن وی نیز از وقوع این مشکل می کاهد.

بی اختیاری در دفع مدفوع کودک

شب ادراری کودکان

بی اختیاری در دفع مدفوع که یکی دیگر از مشکلات دوران کودکی است به وضعیتی گفته میشود که فرد بدون داشتن علت عضوی، در لباس یا سایر محل هایی که از نظر اجتماع پسندیده نیست مدفوع کند. مشابه بی اختیاری ادرار، درباره سنی که بی اختیاری مدفوع اختلال شناخته شود، توافقی وجود ندارد لیکن بطور تقریب چنانچه کودک پس از ۳ سالگی قادر به کنترل مدفوع خود نباشد، میتوان آن را نوعی مشکل در رفتار طبیعی کودک دانست. ضمناً رقمی که در اکثر موارد گویای رواج بی اختیاری مدفوع در میان کودکان باشد، ۱/۵ درصد برآورد شده است. در مورد علل بی اختیاری مدفوع، نظرات مختلفی وجود دارد. برخی این امر را نتیجه نارساییهای رشدی در ساخت و کار مکانیسمهای فیزیولوژیکی و تشریحی مورد نیاز برای کنترل روده میدانند.

علل بی اختیاری در دفع مدفوع

شب ادراری کودکان

به گزارش مجله زیگیل عده ای به تعارضهای عمیق تری نسبت می دهند و گروهی بر نادرست بودن روند آموزش استفاده از توالت تأکید دارند. درمان بی اختیاری مدفوع، نسبت به بی اختیاری ادرار، توجه کمتری را به خود معطوف داشته است. شیوه طبی درمان بی اختیاری مدفوع براستفاده از داروها تکیه داشته، حال آنکه در شیوه های رفتاری، رفتارهای صحیح استفاده از توالت و مسایل تشویق و تنبیه مدنظرند. در این برنامه استفاده صحیح از توالت و داشتن شلوار تمیز، بصورت مثبت تلقی شده و برعکس، خراب کردن شلوار، حذف امتیازهایی از کودک را به عنوان تنبیه به دنبال دارد.موفقیت و طول مدت برنامه به پایبندی والدین در اجرای دقیق برنامه بستگی داشته و در صورت وجود رابطه صحیح بین والدین و کودک، نتیجه کار رضایت بخش خواهد بود.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.