کودک

تنفس مصنوعی و ماساژ قلب برای کودک

با توجه به اینکه در بسیاری از حوادث از قبیل خفگی، برق گرفتگی، استنشاق گازهای خطرناک و منجمله غرق شدن در آب، ممکن است تنفس شخص متوقف گردیده و قلب هم ضربانی نداشته باشد،اقدام به تنفس مصنوعی و ماساژ خارجی قلب میتواند جان مصدومی را نجات بخشد. لذا در این قسمت از مجله زیگیل روش تنفس مصنوعی دهان به دهان و ماساژ خارجی قلب را برایتان یادآور می شویم

تنفس مصنوعی دهان به دهان

تنفس مصنوعی

برای انجام تنفس مصنوعی، طرق مختلفی بکار میرود که عملی تر، سادهتر و مفیدترین آنها، تنفس مصنوعی دهان به دهان است که در زیر شرح داده میشود: ۱- کودک را به پشت بر روی میز یا هر جای دیگری که بنظر شما ممکن است راحتتر باشد بخوابانید. ۲- با انگشت خود، به آرامی دهان و گلو را از مخاط و غذا و چیزهای دیگری که مانع تنفس می شوند ۳- سرکودک را به عقب و پایین بکشید تا چانه اش به طرف بالا قرار گیرد. سپس آرواره زیرین را به طرف جلو بکشید. با خم کردن سر به عقب، مجرای هوا از راه دهان به گلو باز می شود و با بازکردن دهان و کشیدن چانه به جلو (چون زبان به فک پایین چسبیده است) راه گلو بیشتر باز شده، در نتیجه بیمار برای تنفس دهان به دهان آماده می شود. هنگام اجرای تنفس مصنوعی نباید سر بیمار بالاتر از شانه هایش قرار گیرد. در صورت امکان بهتر است با گذاشتن بالش یا پتوی تا شده در زیر شانه های بیمار، سراو را کمی پایین تر از شانه هایش بگذارید. ۴- با دهان باز، لب های خود را طرفین لبهای کودک قرار داده و به آرامی نفس خود را در دهان کودک بدمید، تاریه هایش از هوا پر شود. چون صورت طفل کوچک است، میتوانید در بینی و دهان او توأماً بدمید، ولی در بزرگسالان، در حالیکه بینی مصدوم با یکدست گرفته شده باید هوای موجود در ریههای خود را به شدت به دهان او بدمید تا بالا آمدن سینه او را حس کنید. سعی کنید با نفسهای عمیق حداقل دو ثانیه در دهان کودک بدمید. ۵- لبهای خود را از روی دهان کودک بردارید و بگذارید ریه ها جمع شود و هوای دمیده شده را خارج کند. در عین حال با دست آزاد خود فشار ملایمی روی شکم کودک بین ناف و دنده هایش وارد آورید و به این ترتیب نگذارید معده اش پراز هوا شود. متوجه ریتم تنفس باشید (۱۶ تا ۲۰ بار در دقیقه) اضطراب و نگرانی ممکن است شما را به تسریع وادارد و کار را بی نتیجه بگذارد. ۶- با تنفس عمیق، ریه های خود را از هوای آزاد پر کنید و مجدداً دهانتان را روی دهان مصدوم بگذارید و در آن بدمید و این کار را تا برقراری تنفس بیمار ادامه دهید.

روش انجام ماساژ قلب

تنفس مصنوعی

هدف از ماساژ قلبی آن است که با فشار عمودی دستها بر روی استخوان سینه، قلب را که بین استخوان جناغ سینه و مهره ها قرار دارد بفشارند و عمل انقباض طبیعی قلب را به طریق مصنوعی ایجاد کنند. به عبارت دیگر فشاری که به کمک دستها بر روی استخوان سینه وارد می آید، موجب فشردگی و حرکت مجدد قلب شود. در موقعیتی که ماساژ قلبی لازم است، بهتر است همراه با تنفس مصنوعی باشد. برای کمپرس سینه کودکان فقط از یکدست استفاده کنید، هر کمپرس باید استخوان سینه را حدود ۲/۵ تا ۳/۵ سانتیمتر فرو ببرد. در مورد نوزادان و کودکان خردسال، استفاده از دو انگشت کافی است. در اینحالت هر کمپرس بایستی استخوان سینه را حدود ۱/۵ تا ۲/۵ سانتیمتر فرو ببرد. در مورد کودکان، هر دوره بایستی به مدت ۱۰ تا ۱۲ ثانیه بطول انجامد (دو تنفس و ۱۵ ماساژ در مدت ۱۰ تا ۱۲ ثانیه). بنابراین هر دقیقه شامل ۵ یا ۶ دوره کامل می شود. درباره اطفال کوچک، مدت زمان هر دوره بایستی بین ۸ تا ۹ ثانیه باشد (دو تنفس و ۱۵ ماساژ در زمان ۸ تا ۹ ثانیه). بنابراین هر دقیقه شامل ۶ تا ۷ دوره کامل خواهد شد. به هر حال اجرای دو تنفس پشت سرهم و ۱۵ ماساژ پی در پی در هر دوره الزامی است.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.