کودک

مسمومیت کودک و کمک های اولیه

هر سال میلیونها نفر در سراسر دنیا دچار مسمومیت می شوند که بیشترشان را کودکان زیر ۵ سال تشکیل میدهند. در این میان بسیاری از مسمومین تلف میشوند و بسیاری دیگر جان سالم به در می برند. شماری از مسمومین نیز پس از رهایی از مرگ به ناتوانیهایی نظیر آسیبهای کبدی یا کلیوی یا آثاری که بر دستگاه عصبی مرکزی برجای میماند مبتلا می شوند. همه این تلفات و عوارض از مواردی هستند که به راحتی می توان از آنها پیشگیری کرد.اگر چه علل مسمومیت کودک متعدد می باشد لیکن عمدتاً براثر مصرف غذاهای آلوده و یا مواد شیمیایی و دارویی رخ می دهد.

مسمومیت کودک از نوع مسمومیت غذایی

مسمومیت کودک

 

مسمومیت غذایی عارضه ای است که کودکان، زیاد به آن دچار میگردند. یکی از علل آن، خوردن چیزهایی است که احیاناً هنگام رفتن به مدرسه میخورند و بهداشتی نیستند. بستنی از جمله مواد غذایی است که زیاد ایجاد مسمومیت می کند. شیر هم اگر بمدت طولانی مانده و از تاریخ مصرفش گذشته باشد، خطرناک و مسمومیت زا است. همچنین بسیاری از غذاهایی که در قوطیهای کنسرو نگاهداری می شوند ممکن است مسموم کننده باشند. بخصوص اگر بهنگام باز کردن قوطی کنسرو، دیده شود که درب یا کف آن باد کرده و متورم است، دلیل بر خراب شدن و فساد آن میباشد. مسمومیت غذایی ممکن است در اثر خوردن غذا در بعضی از رستورانها و اغذیه فروشیهایی که شرایط بهداشتی را رعایت نمی کنند نیز اتفاق بیفتد.

مسمومیت کودک ناشی از مواد شیمیایی

مسمومیت کودک

علاوه بر مسمومیت های غذایی، مسمومیت های ناشی از خوردن مواد شیمیایی و دارویی نیز در بین کودکان بوفور دیده میشود. چنانچه کودکی سمی خورده باشد و یا دارویی را بیش از اندازه مجاز مصرف کرده باشد، خارج کردن فوری دارو و یا سم از دستگاه گوارش کودک و پاک کردن ان بوسیله شستشو و دادن داروهای پادزهر از اهم اقداماتی است که در مراکز درمانی انجام میگیرد. بدیهی است تا رساندن کودک مسموم به مراکز درمانی، چنانچه بیمار را به استفراغ واداریم ممکن است مقدار زیادی ازسم را بتوانیم خارج نموده و اثرات عامل مسمومیت را کاهش دهیم. ناگفته نماند از وادار نمودن کودک به استفراغ و یا مصرف داروهای قی آور، زمانی که بیمار مبتلا به تشنج بوده و یا در حالت اغماء میباشد، بایستی اجتناب و رزید.

پیشگیری از بروز مسمومیت کودک

مسمومیت کودک

در جهت پیشگیری از بروز مسمومیت کودک ، چنانچه این هشدارها مورد توجه قرار گیرند، از خطرات بسیاری می توان در امان بود:هیچگاه به کودک نگویید که دارو چیز خوشمزه و خوردنی است، زیرا ممکن است باور کند و در غیاب شما مقادیر زیادی از آن را مصرف نماید.در مورد مصرف داروها، دقیقاً دستورات پزشک را رعایت کنید. هرگونه اشیایی مانند مایع ظرفشویی، حشرهکشهای مختلف، نفت، بنزین، گازوئیل، پودر ظرفشویی، مواد سفید کننده و غیره را باید از دسترس کودکان دور نگهدارید. مواد سمی یا قابل اشتعال را در ظروف و بطریهای مربوط به مواد خوراکی قرار ندهید.داروهای کهنه را دور ریخته و مطمئن شوید که حتی قوطی یا شیشه خالی آنها به دست کودکی هرگز غذایی را در جایی که در آن به تازگی حشرهکش پاشیده اند قرار ندهید. از خرید مواد غذایی از فروشگاهها و اماکن غیر بهداشتی جداً پرهیز نمایید.از مصرف مواد غذایی مشکوک و آلوده، جداً خودداری نمایید. هیچگاه نفت، بنزین یا سموم دیگر را در شیشه نوشابه نگه ندارید، زیرا ممکن است کودکان آنها را هرگز دارویی را در تاریکی نخورید و به دیگران نخورانید. به کودک اجازه ندهید تا به کودک دیگر دارو بدهد. تمامی مواد دارویی باید کاملاً سربسته بوده و برچسب داشته باشد. قبل از مصرف هر دارو باید دوباره برچسب آن را خواند و مقدار آن را برحسب دستور پزشک با دقت هر چه تمامتر تعیین کرد.

نکته در خصوص مسمومیت کودک

مسمومیت کودک

به گزارش مجله زیگیل باید توجه داشته باشید که بعضی از داروها را پس از آنکه قسمتی از آنها به مصرف رسید نمی توان نگهداشت. اینگونه مواد دارویی را بایستی دور ریخت، این نکته بخصوص در مورد داروهای مایع بیشتر صدق می کند. اگر روی ماده بخصوصی برچسب «سمی» زده شده، آن را در جای قفل شده به طور جداگانه، دور از دسترس همگان نگهدارید. به تاریخ انقضای مصرف داروها باید توجه نمود زیرا بعضی از مواد دارویی بعد از مدتی خاصیت اصلی خود را از دست داده و پاره ای نیز ممکن است فاسد شده، تولید مسمومیت کنند.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.