کودک

بیماری های کودکان تفاوت آبله مرغان و مخملک

مخملک از بیماری های کودکان است که میکروبی بوده و به واسطه استرپتوک ک ها به وجود آمده و از طریق تماس مستقیم با بیمار و یا از قطرات، اشیاء و لوازم آلوده به فرد سالم منتقل میگردد. دوره کمون بیماری حدود ۳ روز بوده و از علایم آن، تب، سردرد، کوفتگی، گلودرد و وجود دانه های قرمز رنگ در سطح بدن قابل ذکرند.درمان بیماری با تجویز آنتیبیوتیکهای مناسب انجام میگیرد. عدم درمان بموقع ممکن است منجر به عوارضی از قبیل تورم کلیه ها، روماتیسم مفصلی و روماتیسم قلبی در کودک گردد. کودک مبتلا را حداقل برای یک هفته پس از محو بثورات باید از دیگران مجزا نگهداشت.

بیماری های کودکان

نشانه های مخملک چیست؟ 

اگر به دهان و زبان کودک نگاه کنید، زبان قرمز و متورم است بطوریکه در روزهای اول در سطح زبان پوشش سفید رنگی دیده می شود که بر روی آن برجستگیهای قرمز رنگی خودنمایی می کند و زبان به شکل توت فرنگی است. ولی پس از گذشت چند روز پوشش سفید رنگ از بین می رود و زبان با برجستگیهای آن کاملاً قرمز خواهند بود و زبان بشکل تمشک میگردد. همچنین زبان کوچک و سقف دهان ممکن است قرمز و متورم و نقاط خونریزی در آن وجود داشته باشد. حلق و لوزه ها نیز معمولاً قرمز و متورم بوده، ممکن است پوشیده از ترشحات چرکی باشند. اگر بصورت کودک دقت کنید پیشانی و گونه های کودک برافروخته، ولی اطراف دهان کودک رنگ پریده است. دانه های بیماری مخملک (بثورات) ابتدا در ناحیه گردن و بازو و کشاله ران ظاهر شده و در خلال ۲۴ ساعت منتشر می شود. بثورات بشکل دانه های قرمز و ریز پهلوی هم وجود دارند. اگر پوست بدن کودک را با دست لمس کنید برجستگیهایی بشکل برجستگیهای کاغذ سمباده حس خواهید کرد. اگر دست و انگشتان خود را در سطح پوست فشار دهید، قرمزی بدن کودک زیر دست و انگشتان از بین میرود و اثر دست و انگشتان برروی پوست باقی می ماند.پوست ریزی پوست بدن از دیگر علایم این دسته از بیماری های کودکان است که معمولا در هفته دوم بیماری شروع گردیده و برحسب شدت بثورات، تا چند هفته ادامه دارد.

آبله مرغان از بیماری های کودکان و بزرگسالان

بیماری های کودکان

به گزارش مجله زیگیل آبله مرغان از جمله بیماری های کودکان ویروسی است که در اثر تماس مستقیم و یا به وسیله ترشحات دهان و بینی بیماران مبتلا به افراد سالم سرایت می کند و پس از حدود ۱۵ روز، علایم بیماری ظاهر میگردد. ۲۴ ساعت قبل از پیدایش دانه ها کودک مبتلا به تب مختصر، بیحالی و بی اشتهایی میگردد، سپس دانه ها ظاهر می شود. در بعضی از کودکان علائم قبل از دانه ها آنقدر خفیف است که مارد و کودک از آن اطلاع ندارند و مادر در هنگام عوض کردن لباسهای کودک دانه هایی در بدن کودک میبیند یا اینکه کودک دانه هایی در بدن خود میبیند و به دیگران نشان می دهد. دانه ها ابتدا به صورت دانه های قرمز برجسته در سینه، شکم و پشت ظاهر می شود، سپس دانه ها در مدت چند ساعت آبکی شده و در خلال ۲۴ ساعت پاره میگردد و دلمه میبندد. دانه ها در خلال ۳-۴ روز بعد دسته دسته در همان محل ها و در نقاط دیگر بدن مانند صورت، دهان، حلق و پوست سر ظاهر میگردد. تعداد و انتشار دانه ها در روی بازوان و ساق پا نسبت به تنه و شکم کمتر می باشد.

درمان آبله مرغان چگونه است؟

بیماری های کودکان

از شروع علایم بیماری به مدت تقریباً ۱۰ روز، بیمار را می بایست از دیگران مجزا نگهداری نمود. درمان اختصاصی برای این بیماری وجود ندارد، لیکن استفاده از رژیم غذایی سبک و داروهای ضد خارش می توانند مفید واقع گردند. لازم به یادآوری است عامل بیماری زونا Herpes Zoster که غالباً در سنین متوسط یا پیری بروز نموده و سیستم اعصاب حسی را گرفتار می نماید، با عامل بیماریزای آبله مرغان یکسان میباشد. ضمناً بیماری آبله نیز که بی شباهت به آبله مرغان نبوده، لیکن از آن خطرناکتر میباشد (عوارض آبله به صورت زخمهای دایم بریدن باقی می ماند) سالها است که از کشورمان رخت بربسته و بروز آن تنها به موارد اتفاقی که بیماری از طریق مرزها وارد کشور میگردد محدود شده است.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.