کودک

بیماری های کودک که با واکسن پیشگیری میشود

سرخک یکی از بیماری های کودک است که با واکسینه کردن کودک میتوان از آن پیشگیری کرد . کودک سالم این بیماری را معمولاً در نتیجه تماس، از کودکی که مبتلا به سرخک می باشد، میگیرد. دوره کمون بیماری حدود ۱۰ روز بوده و علایم اولیه شبیه سرماخوردگی است. کودک ابتدا دچار تب مختصر، سرفه های خشک و آبریزش از بینی می شود و چشمهایش قرمز و آبکی میگردد. این علایم بتدریج شدت یافته و تب کودک به حدود ۴۰ درجه میرسد. در این زمان نقاط سفید خاکستری به اندازه دانه های شن بر روی زمینه قرمز دهان بیمار در مقابل دندانهای آسیای پایین کودک بوجود آمده (دانه های کوپلیک) و سپس دانه های سرخک ظاهر می شود که بسته به چگونگی پیشرفت بیماری در قسمتهای مختلف بدن مانند صورت، بازوها، قسمت بالای قفسه سینه،شکم، پشت، دستها و رانها قابل مشاهده است. از آنجا که سرخک بیماری ویروسی است لذا درمان اختصاصی وجود ندارد. در بیشتر موارد، بیمار مبتلا به سرخک را به مدت ۷ تا ۱۰ روز بعد از بروز راشها از دیگران جدا نگه میدارند. به علت حساسیت این بیماران به نور شدید (در اثر پرخونی شدید چشم) باید از نور غیر مستقیم برای روشنایی استفاده شود. ضمناً علاوه بر تأمین درجه حرارت و تهویه مناسب در اتاق بیمار، بهتر است رطوبت کافی موجود باشد تا از خشکی مخاط تنفسی بیمار جلوگیری شده و موجب سهولت تنفس گردد. با انجام واکسیناسیون، ایمن سازی فعال در برابر این نوع از بیماری های کودک فراهم میگردد.

فلج اطفال از بیماری های کودک

بیماری های کودک

فلج اطفال (پولیومیلیت) عفونت ویروسی حادی است که به اشکال مختلفی چون عفونت مخفی، تب بدون فلج، مننژیت، فلج و احتمالاً مرگ دیده می شود. در پولیومیلیت فلجی، طی دوره کمونی که معمولاً حدود ۱۰ روز میباشد، پس از ظهور عوارض و نشانه هایی از قبیل، تب، بیقراری، سردرد، حالت تهوع و استفراغ، آثار فلج در پاها مشاهده می شود. این عارضه به علت ضایعاتی است که در یاخته های عصبی ایجاد شده و طبعاً شدت فلج با شدت این ضایعات و میزان پیشرفت آنها ارتباط دارد.عامل مولد بیماری، پلی ویروسهای نوع ۱ و ۲ و ۳ میباشد که هر سه نوع ویروس، فلج ایجاد می کنند لیکن نوع اول بیش از دو نوع دیگر فلج دهنده است. تماس مستقیم و داشتن رابطه نزدیک، وسیله انتقال است. همچنین در موارد نادری، شیر، مواد غذایی و سایر موادی که آلوده به مدفوع هستند، وسیله انتقال ویروس بودهاند. شواهد قابل اتکایی برای انتقال ویروس از طریق حشرات، در دست نیست و انتقال بوسیله آب بندرت اتفاق می افتد.در درمان این بیماری، در مواردی که اولین علامت فلجی در بیمار پیدا شود، چون ممکن است فلج مراکز عصبی و ماهیچه های تنفسی را بدنبال داشته باشد، باید هر چه زودتر بیمار به یک مرکز درمانی مجهز اعزام گردد. در سایر موارد، مداوای بیماری از طریق درمان علامتی در محل امکان پذیر میباشد. در پیشگیری از بروز این نوع از بیماری های کودک ، مایه کوبی بر علیه آن در رأس همه اقدامات قرار دارد که می بایست طبق جداول واکسیناسیون انجام پذیرد.

هپاتیت و واکسن آن

بیماری های کودک

بیماری ویروسی است که باعث ایجاد اختلال در کار کبد می شود. بیماری با علایم اولیهای چون بیاشتهایی، تهوع، استفراغ، نفخ، دردشکم و تب شروع می شود و بالاخره به ایجاد زردی و سایر علایم میانجامد.بیماری معمولاً توسط دو نوع ویروس که به نوع A و B معروف اند ایجاد میگردد. نوع A که بنام هپاتیت عفونی نامیده میشود، دوره کمونی در حدود ۱۰ تا ۴۰ روز دارد و راه ورود آن به بدن از راه گوارش یا تزریق است. این نوع در کودکان بیشتر دیده می شود و دوره بیماری آن کوتاهتر، بهبودی در آن کامل و سرایت آن نیز کم است. نوع B که بنام هپاتیت سر می نامیده می شود، دوره کمون طولانی ۳۰ تا ۱۶۰ روز دارد و راه اصلی ورود ویروس آن تزریقات است. بیماری است بشدت مسری و دوره طولانی تری دارد و خطرات آن نسبتاً زیاد است. اضافه می نماید نوع یا انواع جدیدتری از هپاتیت نیز وجود دارند که بطور حتم با بیش از یک ویروس ایجاد میگردند.

پیشگیری از هپاتیت

بیماری های کودک

به گزارش مجله زیگیل رعایت اصول بهداشت فردی، بهداشت محیط و مواد غذایی، استریل کردن سرنگها و در صورت امکان استفاده از سرنگهای یکبار مصرف و ایمن سازی از اقدامات بسیار مهم در پیشگیری از این بیماری است.ایمن سازی کودکان برعلیه بیماری، طبق برنامه همگانی و اکسیناسیون انجام گرفته و برای یمن سازی گروههای در معرض خطر از قبیل جراحان، پرستاران، کارشناسان و تکنسین های آزمایشگاههای تشخیص طبی، میتوان در ۳ نوبت، که نوبت دوم و سوم، بفاصله یک و شش ماه بعد از نوبت اول خواهد بود اقدام نمود.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.