کودک

بیماری های حلق در کودکان و شایع ترین آن ها

سرماخوردگی از شایع ترین بیماری های حلق در کودکان است که علت آن عفونت حاد دستگاه تنفسی است که معمولاً پس از یک دوره کمون (فاصله بین تماس با یک عامل بیماریزا و بروز اولین نشانه های بیماری ناشی از آن) کوتاه ۱۸ تا ۴۸ ساعته بدون مقدمه با احساس خارش در حلق، عطسه، آبریزش بینی، حالت کوفتگی و خستگی و تب پدیدار می شود. حس بویایی و چشایی در بسیاری موارد دچار اختلال گردیده و در ناحیه کمر و دست و پا، دردهای مبهم ظاهر میگردد. معمولاً بیمار احساس سرما می کند ولی بندرت دچار لرز می شود. به تدریج مجاری تنفسی مسدود گشته، ترشحات بینی فزونی میگیرد و احساس فشردگی و ناراحتی در پشت جناغ سینه توأم با سرفه بروز می نماید.سرماخوردگی معمولی به وسیله ویروسهای مختلفی ایجاد میگردد. البته میکروبهای بیماریزا نیز سبب بروز عوارض چرکی سرماخوردگی چون اوتیت، سینوزیت و احتمالاً برونشیت میگردند.درمان اختصاصی برای سرماخوردگی وجود ندارد، اگرچه به منظور تخفیف ناراحتی بیمار، داروی تب بر و داروهایی برای کاهش ترشحات مخاط بینی و تسکین سرفه ها تجویز میگردد. برخورداری از رژیم غذایی کافی و سرشار از ویتامینها به ویژه ویتامین C و همچنین عدم تماس با شخص مبتلا، در پیشگیری از بروز سرماخوردگی بسیار مؤثر است.

بیماری های حلق

گوش درد، ناشی از بیماری های حلق

گوش درد یکی از شایع ترین مشکلات دوران کودکی است که بدلایل مختلفی منجمله بیماری های حلق می تواند بروز نماید. مثلاً بطور طبیعی میکروبهای مختلف و قارچها در مجرای گوش خارجی وجود دارند. اگر رطوبت یا آب (در نتیجه زیر آب رفتن) یا جسم خارجی وارد مجرای گوش خارجی شود، سبب عفونت مجرا میشود و ایجاد گوش درد می نماید. همچنین عفونتهای بینی و حلق به سادگی می توانند به گوش میانی سرایت نموده و باعث انسداد مجرای اوستاش (مجرایی که گوش میانی را به عقب مجرای بینی مرتبط میکند) گردند. اگر مجرای اوستاش بعلت عفونت یا آلرژی مسدود گردد سبب پیدایش مایع در گوش میانی میگردد. اگر تغییر ناگهانی فشار در نتیجه زیر آب رفتن بوجود آید، سبب ترشح در گوش میانی و حتی خونریزی میگردد یا اگر بعلت سرماخوردگی مجاری بینی مسدود گردد ترشحات میکروبی بینی از راه مجرای اوستاش به گوش میانی می رسد و ایجاد ترشح چرکی می نماید. ترشحات گوش میانی ممکن است آبکی، مخاطی، یا چرکی باشند. وجود این ترشحات پس از تجمع و زیاد شدن فشار آن، میتواند پرده صماخ را پاره نموده و ترشحات از راه مجرای گوش خارجی دفع گردند.

بیماری های حلق و دهان

بیماری های حلق

برفک دهان، تبخال دهان و لبها، تبخال گلو و آفت دهان از شایعترین بیماریهای دهان و حلق در بین کودکان بشمار می روند. برفک دهان عبارتست از پیدایش دانه ها و تکه های سفید رنگ در سطح زبان، سقف دهان، سطح داخلی گونه ها و لبها. علت بیماری غالباً ناشی از قارچ Candida Albicans بوده و درمان بیماری با استفاده از داروهای ضد قارچ نظیر نیستاتین NyStatin انجام میگیرد. تبخال دهان بوسیله نوعی ویروس ایجاد میگردد. سر زدن دندانهای کودک و زخم شدن لثهها در نتیجه بیرون آمدن دندانها عامل مساعدی در بوجود آمدن تبخال دهان می باشد. این بیماری معمولاً در سنین یک تا سه سالگی بیشتر دیده می شود. این بیماری معمولاً خود بخود بهبود مییابد لیکن شستشوی دهان با محلولهای ضد عفونی یا آب نمک طبی به التیام زخمها کمک می نماید. تبخال لبها مانند تبخال دهان علت ویروسی دارد. این بیماری نیز معمولاً خودبخود بهبود مییابد. تبخال گلو Herpingina که بوسیله ویروسها کوکساکی گروه A ایجاد میگردد، با پیدایش تاولها و زخمهای جدا از هم در روی چینهای جلوی لوزه ها، قسمت عقب سقف دهان و زبان کوچک مشخص میگردد. تب، بیاشتهایی، درد گلو، درد بهنگام فرو بردن غذا، سردرد و درد شکم از جمله علایم این بیماری است. زخمها پس از یکهفته معمولاً بهبود مییابند. شستشوی دهان با محلولهای ضد عفونی و استفاده از داورهای تببر و ضد درد به بهبود بیماری کمک می نماید.

آفت دهان و علت آن

بیماری های حلق

به گزارش مجله زیگیل آفت دهان Aphtous Stomatitis عبارتست از پیدایش زخمهای کوچک و دردناک در مخاط دهان، پشت لبها، زیر زبان و سقف دهان. این زخمها معمولاً تک تک وجود دارند. زخم آفت از ترشح خاکستری رنگ پوشیده شده است و کناره آنها کاملاً مشخص و قرمز می باشد. پیدایش این زخمها بصورت دوره ای است، یعنی عود کننده است. علل مختلفی ممکن است سبب پیدایش آفتادهان گردند. در میان این علل حساسیت نسبت به نوعی از غذا، واکنش دارو، عامل عفونی و بالاخره هیجانات را میتوان ذکر کرد. این بیماری درمان مشخصی نداشته لیکن شستشوی دهان با محلولهای ضدعفونی کننده و مالیدن مواد بیحس کننده روی زخمها در بهبود بیماری کمک می نماید.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.