کودک

شیر دادن به نوزاد و روش آن

شیر دادن به نوزاد باید بلافاصله بعد از تولد شروع شود و اولین غذای نوزاد، شیر مادر باشد. شیری که پس از تولد نوزاد از سینه مادر ترشح می شود، آغوز (کلستروم یا ماک) نامیده میشود. حجم شیر مادر در روزهای اول (آغوز یا ماک) کم بوده و ممکن است در هر نوبت شیردهی حتی از یک یا دو قاشق مرباخوری در هر پستان، بیشتر نباشد. نیاز نوزاد هم در همین حدود است. بدیهی است مکیدنهای مکرر شیرخوار، مقدار شیر مادر را مطابق نیاز و رشد کودک افزایش میدهد. طول مدت شیردهی از هر پستان و فواصل شیردهی از همان روز اول تولد باید مطابق میل و دلخواه نوزاد باشد و هرگز نباید برای آن محدودیتی قایل شد. برای تغذیه نوزاد سالم، بهتر است از تنظیم برنامه دقیق شیردادن مثلاً هر ۳ یا ۴ ساعت یکبار، خودداری شود و بر حسب نیاز و احساس گرسنگی شیرخوار، تغذیه با شیرمادر در هر ساعت از شبانه روز انجام گیرد. در زمان شیردادن، مادر باید علاوه بر نوک پستان، بخش تیره رنگ اطراف نوک پستان را نیز در دهان شیرخوار خود قرار دهد. رعایت این نکته از رموز موفقیت مادر در شیردهی است و در عین حال مانع از ترک خوردن نوک پستان مادر خواهد شد.

شیر دادن به نوزاد

بهترین شیوه شیر دادن به نوزاد

به گزارش مجله زیگیل برای اینکه شیرخوار بتواند به راحتی و به مقدار کافی از شیر مادر تغذیه کند، بهتر است خشک و تمیز باشد. ضمناً پیچیدن سفت و سخت و محیط بسیار سرد یا گرم موجب کاهش اشتهای کودک در شیر خوردن می شود. مادر در هر وضعیتی که راحت است، مثلاً خوابیده یا نشسته، می تواند به شیرخوار شیر بدهد. در حالت نشسته، شیرخوار هم بایستی بصورت نیم نشسته با یک دست و بازو طوری نگه داشته شود که کودک روبروی مادر و صورت او نزدیک به سینه مادر قرار گیرد. مادر با دست دیگر پستان را طوری میگیرد که نوک پستان و هاله، به راحتی در دهان شیرخوار قرار گیرد، بدون اینکه راههای تنفسی طفل به وسیله پستان مادر مسدود شود. قبل از شیر دادن، نوک پستانها را با آب سالم باید شستشو داد و در صورت امکان روزی یک بار استحمام کرد. برای شستشوی پستانها بهتر است بجز آب از هیچ ماده یا محلول ضد عفونی نظیر صابون یا الکل استفاده نگردد، زیرا ممکن است منجر به ترک خوردن نوک پستانها شود.

شیر دادن به نوزاد در روزهای اول

شیر دادن به نوزاد

در شروع شیر دادن به نوزاد در روزهای اول، بهتر است با نوک پستان، گونه نوزاد را که نزدیک سینه مادر قرار دارد با ملایمت ماساژ داد. اگر طفل گرسنه باشد دهان خود را به طرف پستان می آورد و نوک پستان و هاله آن را در دهان گرفته، بتدریج شروع به مکیدن می کند. در هفته های اول، در هر وعده تغذیه، باید از هر دو پستان به شیرخوار شیر داد تا سبب تحریک ترشح شیر شود. در هفته های بعد، برحسب نیاز و میل شیرخوار میتوان از یک یا هر دو پستان استفاده کرد که در این صورت باید توجه داشت که در شیر دادن به نوزاد ، به تناوب از پستانها استفاده شود. مثلاً اگر در یک وعده، شیرخوار تغذیه را از پستان چپ شروع کرد، در وعده بعدی باید از پستان راست شروع کند. برای متوقف کردن تغذیه از پستان، باید چانه شیرخوار را پایین آورد و گونه او را به ملایمت فشار داد و آنگاه پستان را از دهان کودک خارج کرد. در غیر اینصورت بیرون کشیدن پستان از دهان کودک، زمانی که هنوز در حال مکیدن است، ممکن است منجر به ترک خوردن نوک پستان شود.بعد از خاتمه شیردادن و قبل از پوشاندن سینه، برای جلوگیری از صدمه به نوک پستان، بهتر است یک قطره شیر بر روی نوک پستان بماند، تا در معرض هوا خشک شود. به عبارت دیگر بعد از شیردادن نیازی به شستشوی پستان نیست.

نکات بهداشتی در شیر دادن به نوزاد

شیر دادن به نوزاد

برای اینکه ترشح شیر، لباس را کثیف نکند میتوان از یک تکه پارچه تمیز و لطیف که در داخل سینه بند قرار میگیرد استفاده کرد تا شیری که ترشح می شود جذب شود و لباس را خیس نکند (توصیه می شود از دستمال کاغذی به علت امکان ایجاد حساسیت استفاده نشود). بعد از شیر دادن، شیر خوار باید به طریق ایستاده در بغل مادر قرار بگیرد و با ملایمت به پشت او زده شود تا هوای بلعیده شده از معده او خارج گردد. پس از اتمام تغذیه و خروج هوای بلعیده شده از معده، باید شیرخوار را روی شکم یا پهلوی راست خوابانید تا هم کار تخلیه معده تسریع شود و هم احتمال برگرداندن شیر کاهش یابد.نکته مهم بهترین راه برای تشخیص کافی بودن شیر مادر، افزایش وزن شیرخوار براساس منحنی رشد است که با مراجعه به پزشک یا مراکز بهداشتی  درمانی و با وزن کردن ماهیانه شیرخوار، این کار میسر است.نوزاد در روزهای اول، کمی وزن از دست می دهد. این پدیده طبیعی است و جای نگرانی نیست و نباید آن را بحساب کمبود شیر مادر گذاشت.مدفوع نوزادی که از شیر مادر تغذیه می کند، شل تر و دفعات آن نیز بیشتر از دفعات اجابت مزاج نوزادی است که با شیرخشک تغذیه می شود.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.