کودک

مراقبت از نوزاد نارس در اتاق ویژه

در بیمارستانهای مجهز، اطاق نوزادان نارس، مجزا از اطاق نوزادان معمولی است. حتی اطاق مراقبت از نوزاد نارس بیمار، مجزا از اطاق نوزادان نارس سالم است. وقتی به پرستاری اطاق نوزادان نارس اطلاع داده میشود که نوزاد نارس در اطاق زایمان در حال تولد است، او باید فوراً محفظه مخصوص (Incubator) را آماده نماید. یعنی باید محفظه را به برق وصل و درجه حرارت و رطوبت آنرا تنظیم و دستگاه کامل اکسیژن و ساکشن را در کنار آن آماده نماید. تمام داروهایی که جنبه فوریت دارند با سرنگ و سوزن و سایر لوازم آماده نموده و در دسترس قرار دهد و از هر نظر آماده پذیرش نوزاد نارس باشد. برای حمل نوزاد نارس از اطاق زایمان به اطاق نوزادان نارس باید از دستگاه مخصوصی که دارای مخزن اکسیژن سیار و دستگاه گرمکن الکتریکی خودکار است استفاده شود.

مراقبت از نوزاد نارس

محیط در مراقبت از نوزاد نارس 

اطاق نوزادان نارس باید طوری باشد که به بهترین وجه از ورود میکروب بداخل آن پیشگیری شده و بوسیله دستگاه تهویه مرکزی، هوای آن تهویه و از نظر درجه حرارت و رطوبت در حد مناسبی باشد. هر نوزاد نارسی باید در یک انکوباتور قرار بگیرد. برای اینکه بتوان محیطی شبیه محیط رحم مادر برای نوزاد نارس ایجاد کرد، بهتر است که تشک آبی زیر نوزاد قرار داده شود که حرکت موجی و ظریفی برای نوزاد نارس ایجاد کند. همچنین بسیار مناسب است که بوسیله ضبط صوت، صدایی شبیه صدای قلب مادر در اطاق نوزادان نارس پخش گردد تا تفاوت محل زندگی نوزاد نارس با رحم مادر هر چه کمتر شود. افرادی که توجهات پرستاری از نوزادان نارس را انجام میدهند باید از تبحر و مهارت کافی برخوردار باشند تا بتوانند نیازهای فردی نوزاد نارس را تشخیص و بموقع برنامه پرستاری را به مرحله اجرا بگذارند. این پرستاران باید دارای قدرت مشاهده دقیق باشند تا هرگونه تغییری را بتوانند تشخیص داده و از بروز هر عارضه وخیم فوراً پیشگیری نمایند. توجه به کیفیت تنفس، درجه سیانوز، کشش دنده ها، رنگ نوزاد، قدرت مکیدن، نوع و شدت حالت گریه کردن و نوع فعالیتهای او از اهم مشاهداتی هستند که پرستار بایستی بر روی نوزاد نارس داشته باشد.

لمس نوزادان نارس

مراقبت از نوزاد نارس

پرستار باید سعی کند فقط در مواقع ضروری، نوزاد نارس را لمس و جابجا نماید زیرا هر چه کمتر نوزاد نارس با محیط خارج در تماس باشد خطر ابتلاء به بیماریهای عفونی در وی کمتر و شانس ادامه زندگی بیشتر خواهد بود. لذا پرستار باید سعی نماید در هر تماس، تمام مراقبت از نوزاد نارس را انجام دهد تا مجبور نباشد چندین نوبت دریچه انکوباتور را باز کرده و ببندد. توجهات بهداشتی نوزاد نارس باید طوری برنامه ریزی شود که قبل از ساعت تغذیه نوزاد انجام گیرد و بعد از آن به نوزاد استراحت داده شود. بااین روش اولاً خطر انتقال عفونت کاهش مییابد، ثانیاً استراحت نوزاد مختل نمیگردد، ثالثاً تمرکز اکسیژن لازم در محیط محفظه ثابت می ماند. ضمناً لازم است که نوزاد نارس هر چه زودتر مورد تماس و لمس مادری قرار بگیرد و از تحریک حسی بهره مند شود تا از بروز اختلال در مراحل رشد جسمی روانی نوزاد پیشگیری گردد. اگر چه عمل لمس کردن خودبخود ضمن انجام توجهات پرستاری از این نوزادان بمرحله عمل گذارده می شود، ولی برای اینکه ارتباط نوزاد و والدین برقرار باشد لازم است بطریقی پدر و مادر نوزاد در توجه از نوزاد نارس دخالت داده شوند.

پیشگیری از عفونت در نوزادان نارس

مراقبت از نوزاد نارس

به گزارش مجله زیگیل پوست نوزادان نارس بسیار آسیب پذیر است و امکان ابتلاء به عفونت از طریق پوست و مخاط در این نوزادان بیش از نوزادان معمولی است. از سوی دیگر قدرت دفاعی بدن این نوزادان بدلیل اینکه ایجاد گلبولهای سفید بیگانه خوار در آنها ناقص بوده و دچار کمبود پادتن و ایمونوگلوبینهای لازم هستند، ضعیف می باشد. لذا تمام لوازمی که (ملافه ها، وسایل نظافت و….) بطریقی با این نوزادان در تماس خواهند بود، باید ضدعفونی شده و عاری از میکروب باشند. کارکنان اطاق مراقبت از نوزاد نارس و پرستاران آنها باید کاملاً سالم باشند. لازم است هر چند ماه یکبار ترشحات حلق و بینی آنها مورد آزمایش قرار گرفته و سایر آزمایشات ضروری در مورد آنها انجام گیرد تا از سلامتی آنها اطمینان حاصل گردد. ضمناً هنگام ورود به اطاق این نوزادان باید دستها را بشویند، گان بیوشند و هرگز با کفش بیرون وارد اطاق آنها نشوند. قبل از هر تماس با نوزاد نارس باید دستها شسته شده و ناخنها کوتاه باشند.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.