کودک

نوزادان نارس و علت نارسی نوزاد

اگر چه در برخی موارد، علل کمبود وزن و تولد نوزادان نارس کاملاً شناخته شده نیست، لیکن مواردی از قبیل ضعف اقتصادی در خانواده، زایمانهای مکرر، نژاد (معمولاً در نژاد تیره رنگ بیشتر از سفیدپوستان، نوزاد نارسی متولد میگردد)، استعمال دخانیات، سن (بارداری مادران در سنین کمتر از ۲۰ و بالاتر از ۴۰ سال، تعداد موارد تولد نوزادان نارس را افزایش میدهد)، مسمومیت های بارداری، خونریزیهای قبل از زایمان، لاغری یا وزن بیش از حد مادر، غیر طبیعی بودن ساختمان لگن و کوچک بودن آن، سوابق سقط فراموش شده، وارد شدن ضربه به مادر یا جنین یا هر دو، کار سخت و خسته کننده، و برخی از بیماریهای مادر از قبیل بیماریهای قلبی، فشارخون، دیابت را در بروز آن موثر میدانند.

نوزادان نارس

نوزادان نارس و نارسایی تنظیم حرارت بدن

با توجه به اینکه سلسله اعصاب نوزادان نارساز جمله مغز به رشد کامل نرسیده است لذا مرکز تنظیم حرارت بدن هم که در مغز قرار دارد دچار این کمبود رشد بوده و اعمال خود را نمیتواند بطور کامل انجام دهد و بهمین دلیل درجه حرارت بدن نوزادان نارس دچار اختلالاتی است و نیاز به حرارت کمکی دارند. از طرف دیگر سطح پوست بدن این نوزادان نسبت به وزنشان بیشتر و چربی زیر پوستی که از دفع حرارت بدن جلوگیری می کند در آنها کم بوده یا اصلاً وجود ندارد (زیرا این چربی در ماههای آخر بارداری تکمیل می شود)، غدد عرق تکامل نیافته و وضع تعریق در بدن آنها ناقص است. این اشکالات همه سبب ناپایداری درجه حرارت بدن میگردند. رشد عضلات ضعیف و ناکافی است، بهمین دلیل نوزاد نارس نمیتواند مانند نوزاد معمولی حرکات فعال بدنی داشته باشد تا ایجاد گرما نماید. حتی بدنش قدرت لزریدن در سرما را ندارد، که خود یک مکانیسم مفید برای افزایش حرارت بدن است. خلاصه اینکه درجه حرارت نوزادان نارس شدیداً تحت تأثیر محیطی است که برای آنان آماده می شود، یعنی اگر محیط اطراف خیلی گرم باشد درجه حرارت بدن آنها بالا می رود و همچنان بالا می ماند و اگر سرد باشد درجه حرارت بدن آنان به سرعت پائین می آید. بهمین دلیل نوزادان نارس برای ادامه زندگی نیاز به محفظه ای دارند که شبیه رحم مادر باشد تا بتوانند به زندگی خود بهتر ادامه دهند. حتی بلافاصله بعد از تولد و قبل از بررسی فیزیولوژیکی، این نوزادان باید در محفظه مخصوص جایگزین گردند تا دچار کمبود اکسیژن و کاهش حرارت بدن نشوند.

نارسایی تنفسی در نوزادان نارس

نوزادان نارس

تنفس نوزادان نارس نامرتب و به سختی انجام میگیرد چون رشد ریه ناکامل، عضلات ریه ضعیف و نسج قابل ارتجاع ریه کم است. سطح ریه به رشد کافی نرسیده و در نتیجه عروق ریه هم کامل نیست. از طرف دیگر چون استخوانهای قفسه سینه انعطاف پذیر هستند فشار منفی بین دو پرده جنبا هم در حد طبیعی نمی باشد. خون جنینی هم هنوز در بدن نوزاد جریان دارد که دارای مقداری هموگلوبین جنینی است و اکسیژن را در مجاورت نسوج براحتی آزاد نمی کند. ضمناً تبادل گازی بعلت رشد ناکافی پوشش درون حبابچه های هوایی به کندی انجام میگیرد. همه این عوامل سبب می گردند که تنفس نوزادان نارس، غیر طبیعی و با اشکال صورت گرفته و عوارض مختلفی منجمله سندرم دیسترس تنفسی و خفگی بروز نماید.

نارسایی قدرت دفاعی و کلیه ها

نوزادان نارس

به گزارش مجله زیگیل چون عوامل دفاعی بدن نوزادان نارسی تکامل نیافته، لذا قدرت سازندگی گلوبولین و تشکیل پادتن و سلولهای دفاعی بدن چنین نوزادانی نارسا و ناقص است. ضمناً چون غالباً زودتر از موعد زایمان متولد شده و آنتی بادی اکتسابی را از مادر دریافت نکرده اند (آنتی بادی در ماههای آخر بارداری از مادر به جنین منتقل می شود)، و نیز بدلیل داشتن پوست ظریف و آسیب پذیر که ورود عوامل بیماریزا را به داخل بدن به سهولت امکانپذیر می سازد، مقاومت بدن چنین نوزادانی در مقابل بیماریهای عفونی، در مقایسه با نوزادان طبیعی و سالم کمتر میباشد.همچنین نزد نوزادان نارس، کلیه ها همانند سایر اعضاء رشد کافی نداشته و تمرکز ادرار در آنها کم است. در نتیجه مقدار زیادی از مایعات بدن از راه کلیه ها سریعاً دفع گردیده و نوزاد با کم آبی عدم تعادل الکترولیت ها در بدن مواجه می باشد.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.