کودک

مراقبت بعد از تولد نوزاد و اهمیت آن

اولین مراقبت بعد از تولد برقراری و نگهداری تنفسی در نوزادان است.به محض تولد نوزاد و پیش از انجام اولین حرکت تنفسی باید حلق او از ترشحات مخاطی و مایع آمنیوتیک به کمک دستگاه مکنده پاک شود تا مبادا این مواد به دستگاه تنفس وارد شوند. چون ممکن است ترشحات مخاطی مرتباً ایجاد و انباشته شوند. از این رو، بررسی دایم نوزاد و پاک کردن مکرر ممکن است لازم شود.برای ارزیابی نوزاد در دقایق اول ولادت، روشهای چندی وجود دارند که در زمینه های مختلف می توان با استفاده از این راهها، وضعیت عمومی، عصبی و رفتاری نوزاد را بازشناخت و در جهاتی آینده نگری کرد.

مراقبت بعد از تولد

آپگار یکی از اریابی های مراقبت بعد از تولد

یکی از معمولترین و ساده ترین متدهای مراقبت بعد از تولد روش ارزیابی اپگار است که در فاصله ۱ و ۵ دقیقه پس از ولادت با بررسی پنج نشانه مهم و مستقل حیاتی نوزاد، یعنی تعداد ضربان قلب، وضعیت تنفس، تونیسیته عضلات، رفلکسهای ابتدایی حرکتی و رنگ پوست نوزاد و منظور کردن شماره ای بین صفر تا ۲ برای هر یک از این علائم و سپس جمع نمرات پنجگانه، عدد یا نمره اپگار نوزاد را در دقیقه مورد نظر مشخص میکنیم.تعداد ضربان قلب: بهنگام تولد ضربان قلب نوزاد طبیعی در حدود ۱۲۰-۱۶۰ در دقیقه میباشد که معمولاً ضربان کمتر از ۱۰۰ می تواند بیانگر بروز احتمالی اسفیکسی شدید و یا نقصان دبی قلب Cardiac Output باشد که از جمله نشانه های عارضه اخیر ضعیف شدن یا قابل لمس نبودن نبض شریانی، رنگ پریدگی شدید در اثر ناکافی بودن پرفوزیون پوست، سقوط فشارخون و گشاد شدن مردمکها است.دفعات تنفس: گریه نوزاد ۳۰ ثانیه پس از ولادت گویای شروع زندگی است که پس از ۱۲۰-۹۰ ثانیه وضعیت طبیعی خود را با نظم و کیفیت خاصی در حدود ۳۰-۶۰ بار در دقیقه بدست می آورد. تنفس سطحی یا نامنظم با یا بدون حالات آپنهای می تواند معرف بروز اسفیکسی شدید، اسیدوز مصرف دارو در جریان وضع حمل مادر، آسیب مراکز مغزی یا قسمتهایی از دستگاه تنفس نوزاد باشد. تنفس تندتر از ۶۰ بار در دقیقه نیز ممکن است ما را از عوارضی مثل هیپودلمی، هیپوکسی، اسیدوز متابولیک، بیماریهای قلبی، آسیب مغزی و یا اختلالات دستگاه تنفسی بیاگاهاند.

بررسی وضعیت فیزیکی نوزاد در مراقبت بعد از تولد

مراقبت بعد از تولد

بیشتر نوزادان طبیعی و حتی برخی از نوزادان نارس در موقع ولادت کم و بیش حالت انقباضی در عضلات اندام خود داشته، بنحوی که ساعد روی بازو و ساق روی ران خمیده و وضعیت قورباغهای (FrOg POSition) به نوزاد میدهد. عوارضی از جمله اسفیکسی، مصرف داروهای غیر مجاز مادر در ایام حاملگی و آسیب مغزی می توانند قدرت انقباضی عضلات را کم کرده و به اندام نوزاد حالت شلی و وارفتگی بدهند.پاسخ به محرکات: اگر کاتتر نرم و باریکی را وارد بینی نوزاد کنیم، عکس العمل نوزاد سالم و طبیعی عطسه و سرفه است که در اثر اسفیکسی یا آسیبهای مغزی نوزاد، این واکنش ممکن است خوب نباشد.رنگ پوست: یکی از معیارهای ساده ارزیابی نوزاد وضعیت رنگ پوست وی می باشد که پس از ۹۰ ثانیه با منظم شدن کار تنفسی، بیشتر بدن و اندام او صورتی رنگ شده و فقط قسمتی از اندام ممکن است حالت سیانوتیک داشته باشند. ولی اگر دو دقیقه پس از شروع تنفس هم چنان تنه و یا قسمت زیادی از اندام سیانوز داشته باشد باید به ناهنجاریهای سیانوتیک قلبی و یا انومالیهای دستگاه ریوی، آسیب مغزی، آسپیراسیون مکونیوم و کمخونی نوزاد مشکوک شد و ضمن شروع مراقبت بعد از تولد تنفسی و حیات انگیزی نوزاد به بررسی علت پرداخت.

تعیین وضعیت مراقبت بعد از تولد

مراقبت بعد از تولد

به گزارش مجله زیگیل پس از ارزیابی نوزاد و تعیین شماره اپگار وی، میتوان وضعیت مراقبتی او را برحسب اپگار دقیقه اول و پنجم بررسی و مشخص کرد. در این ارزیابی نوزادان طبیعی و سالم، نمره ای بیش از ۷ کسب می نماید (نمره ۱۰ بالاترین نمره در این معیار محسوب میگردد) هر چه نمره اپگار نوزادان، از حد طبیعی کمتر باشد، حاکی از شرایط بحرانی آنان داشته و نیازمند مراقبتهای بیشتری هستند.مراقبت از بندناف برای پیشگیری از عفونت و تسریع در خشک شدن و افتادن بندناف، باید هر روز محل بندناف باپنبه و الکل ۷۰ % تمیز شده و خشک نگهداشته شود. افتادن بندناف در نوزادان بین ۷ الی ۱۸ روز و بطور متوسط ۱۰ روز طول میکشد. اگر ناف بعد از افتادن بندناف ترشح داشته باشد باید آن را با الکل یا پودرهای گرم نگهداشتن نوزاد درجه حرارت بدن نوزادان در بدو تولد حدود ۳۶ درجه سانتیگراد می باشد. با در نظر گرفتن وزن بدن، چون سطح بدن نوزادان حدود سه برابر بالغین بوده و همچنین ضخامت لایه چربی زیر جلد در آنان کمتر می باشد، لذا اتلاف حرارت در نوزادان تازه تولد یافته، حدوداً چهار برابر بالغین است. این امر موجب میگردد که نوزادان سریعاً در معرض خطرات ناشی از هوای سرد قرار گیرند. بدین جهت لازم است به محض بریدن بندناف، نوزاد را پس از شستشو به آرامی خشک کرده و در پتویی که قبلاً گرم شده است پیچیده و در محل مناسبی که درجه حرارتش حدود ۲۰ درجه سانتیگراد می باشد قرار داد.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.