کودک

بازتابهای نوزاد سالم و انواع آن

نوزاد سالم معمولاً در اثر محرکها، واکنشهایی (حرکات غیر ارادی) از خود نشان می دهد. وجود این بازتابهای نوزاد برای حیات نوزاد ضرورت دارند. پزشک معمولاً بلافاصله بعد از تولد تعدادی از این واکنشها را آزمایش می نماید. وجود این واکنشها نشانه حالت عمومی خوب و سلامت سیستم عصبی نوزاد میباشد.در این مطلب از مجله زیگیل با ما همراه باشید تا برایتان از بازتابهای نوزاد سالم بگوییم.

بازتابهای نوزاد

بازتابهای نوزاد پلک زدن (Blink Reflex)

وقتی چیزی یا شیئی به چشمهای نوزاد نزدیک شود با پلک زدن چشمها را میبندد. همچنین نور شدید اگر به چشم او برخورد کند، یا چراغ قوه ای را جلوی چشمان اند روشن کنند باز هم همین بازتاب را نشان خواهد داد. بندرت ممکن است با به سرعت حرکت دادن چیزی مقابل چشمهای او این عکس العمل خودنمایی نماید.

بازتابهای نوزاد ریشه ای (Rooting Reflex)

بازتابهای نوزاد

اگر نزدیک گوشه لب نوزاد لمس شود، نوزاد سرش را مستقیماً به آنطرف برمیگرداند. این بازتاب جستجویی برای غذا است. نظیر هنگامی که مادر نوزادش را در آغوش میگیرد و نوک سینه خود را به گونه او می مالد، نوزاد بطرف سینه متوجه میگردد.

بازتابهای نوزاد مکیدن (Sucking Reflex)

بازتابهای نوزاد

وقتی لبهای نوزاد لمس شود، بازتاب مکیدن را انجام میدهد، درست مثل اینکه نوک سینه مادر یا سر پستانک در دهانش است.

بازتابهای نوزاد بلعیدن (Swallowing Reflex)

بازتابهای نوزاد

بلعیدن در نوزادان مثل بزرگسالان است. وقتی که مواد غذایی به قسمت عقب زبان نوزاد می رسد، بطور اتوماتیک بلعیده میشود.

بازتاب بیرون اندازی (Extrusion Reflex)

بازتابهای نوزاد

هر ماده ایکه روی زبان نوزاد قرار گیرد، آنرا به بیرون پرتاب می کند. این یک عکس العمل حفاظتی در نوزاد است که از فرو بردن ماده نامناسب در نوزاد پیشگیری می کند.

بازتاب گرفتن با دست (Palmar Grasp Reflex)

بازتابهای نوزاد

در این بازتاب هر شیئی را در کف دست نوزاد قرار دهند، انگشتان خود را بسته و شیئی را محکم نگهمیدارد. این بازتاب خیلی قوی است بطوریکه اگر انگشتان دست خود را در دست نوزاد قرار دهید به سختی می توانید انگشتان را از دست او بیرون بکشید

بازتاب گرفتن با پا (Plantar Grasp Reflex)

بازتابهای نوزاد

در این بازتاب و قتی یک شیئی با سطح انگشتان پای نوزاد تماس داده شود، انگشتان پا هم مانند انگشتان دست بسته شده و شییء را در خود نگه میدارد.

بازتاب راه رفتن (Stepping Reflex)

در این بازتاب وقتی نوزاد را بحالت عمودی طوری نگهدارند که کف پای او با سطح سفتی بر خورد نماید بسرعت پای خود را بالا میکشد (حالت قدم برداشتن سریع)۔

بازتاب تونیک گردن (Tonic Neck Reflex)

بازتابهای نوزاد

وقتی نوزاد به پشت خوابیده معمولاً سرش به یک طرف قرار میگیرد و دست و پای طرفی که بر خلاف صورت بچه قرار دارد حالت خمیدگی بخود میگیرند. حال اگر سر بچه را ناگهان بطرف دیگر برگردانیم، دست و پای طرف مقابل حالت خمیدگی پیدا می نمایند.

بازتاب مورو (Moro Reflex)

بازتابهای نوزاد

وقتی که نوزاد به پشت خوابیده، اگر با گرفتن دستها، سر و تنه او را به اندازه یکی دو سانتیمتر از سطح تشک بالا آورده و ناگهان رهایش کنیم و یا اگر با دست روی تختش بکوبیم با یک تکان ناگهانی از جا جسته، ابتدا دست و پایش را دراز نموده و فوراً جمع میکند و انگشتان دست او حالت چنگ زدن بخود می گیرد. این حرکت دلیل بر طبیعی بودن قدرت عضلانی نوزاد است.

بازتاب بابینسکی (Babinski Reflex)

در این بازتاب، وقتی کنار خارجی کف پای نوزاد را تحریک کنند (قلقلک دهند)، شست و سایر انگشتان پای نوزاد باز می شوند.

 خواب

بازتابهای نوزاد

در دو هفته اول، نوزاد در بیشتر اوقات شبانه روز یعنی در حدود ۲۲ ساعت میخوابد. بتدریج خواب نوزاد کم می شود بطوریکه درشش ماهگی به ۲۰ ساعت و در یک سالگی به ۱۵ ساعت کاهش مییابد.اطاق خواب نوزاد باید ساکت، بدون گرد و غبار و آفتابگیر بوده و تهویه مناسبی داشته باشد. درجه حرارت اطاق بین ۱۸ الی ۲۲ درجه سانتیگراد بسیا مناسب است.بهتر است هر چند وقت یکبار وضعیت نوزاد را عوض کرد زیرا او نمیتواند خودبخود تغییر وضعیت دهد و اگر مدت زیادی در یک حالت بخوابد خسته میشود. بهتر است نوزاد را به پهلو خوابانید.برای نگهداری نوزاد در این وضعیت می توان پتو پی را لوله کرده و در پشتش قرار داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.