خانواده

درمان ناباروری به روش آزمایشگاهی

پس از اینکه علت ناباروری مشخص گردید، پزشک معالج برنامه درمان ناباروری را پیشنهاد می نماید. اگر مشکل، عدم تخمک گذاری باشد ممکن است داروهای خوراکی تجویز نماید. در حدود ۸۰ درصد خانمها با این داروها تخمک گذاری مرتب پیدا خواهند کرد و حدود ۴۰ درصد در طی ۶ ماه حامله خواهند شد. مشکلات دهانه رحم ممکن است با تجویز آنتی بیوتیک یا هورمون و یا تلقیح به داخل رحم درمان شود. مشکلات داخل رحمی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. اختلالات لوله های رحمی بسته به اینکه تا چه حد شدید باشند درمان متفاوتی خواهند داشت. در موارد خفیف، عمل جراحی ممکن است موفقیت آمیز باشد اما در موارد خیلی شدید، تنها راه، ممکن است باروری آزمایشگاهی باشد. مشکلات ناباروری در مرد معمولاً درمانش مشکل تر بوده و ممکن است نیاز به جراحی یا تجویز دارو باشد و یا تلقیح مصنوعی به داخل رحم با نطفه شوهر که کار نسبتاً پیچیدهای است ضرورت پیدا نماید

درمان ناباروری

باروری آزمایشگاهی (IVF) در درمان ناباروری

باروری آزمایشگاهی که ترکیب تخمک زن و نطفه شوهر در محیط خارج از بدن و سپس انتقال جنین بدست آمده به داخل حفره رحم زن می باشد، روشی است که امروزه در موارد بسیاری بکار میرود. روشی است بسیار دقیق و علمی و یکی از راههای درمان ناباروری میباشد لیکن همه موارد ناباروری را نمیتوان با این روش معالجه نمود زیرا افرادی که با این روش مورد درمان قرار میگیرند بایستی دارای شرایط خاصی باشند که موارد زیر از آنجمله اند
۱- بیماران بایستی دارای تخمدان بوده و قادر به تخمکگذاری باشند. ۲- بیماران بایستی حداقل یک تخمدان قابل دسترس برای خارج نمودن تخمک داشته باشند. ۳- رحم باید از نظر عملکرد طبیعی باشد. ۴- نطفه شوهر بایستی خوب و کافی بوده، استعداد و قدرت بارور نمودن تخمک توسط اسپرمها وجود داشته باشد. نکته قابل توجه اینکه سن زن موضوعی است که در مورد آن اتفاق نظر وجود ندارد. نتایج خوب تا سن ۳۹ سالگی بدست آمده است. در سن ۴۰ و بالاتر از آن، نتایج رضایتبخش نبوده اما کاملاً صفر هم نیست. بنابراین بیماران بالای سن ۴۰ می بایست ترغیب به IVF نشوند. اگر چه حداکثر سنی برای باروری آزمایشگاهی هنوز تعیین نشده است ولی بنظر میرسد تغییراتی در قابلیت ادامه حیات تخمک در دوره قبل از یائسگی وجود داشته باشد.تکنیک و روش انجام برنامه I.V.F مراحل لازم جهت باروری خارج از بدن متعدد و پیچیده است و بایستی دقیقاً شبیه باروری در بدن باشد.

مراحل باروری آزمایشگاهی

درمان ناباروری

الف – تحریک تخمک گذاری: حتی در خانمهایی که خودبخود تخمک گذاری میکنند، نیاز به تحریک تخمک گذاری می باشد چون هر چه تعداد تخمکها بیشتر باشد شانس اینکه یکی از آنها تبدیل به جنین شود بیشتر خواهد بود. ب – بررسی رشد فولیکول: برای تعیین زمان خارج نمودن تخمک، بیمار باید از نظر رشد فولیکولی تحت بررسی دقیق قرار گیرد. ج- خارج نمودن تخمک از تخمدان زن: خارج نمودن تخمک از تخمدان زن غالباً بوسیله لاپاروسکوپی انجام میگیرد. بطور متوسط هر بار حدود ۱-۳ تخمک میتوان یافت و خارج کرد. گاهی تعداد بیشتری میتوان خارج نمود و گاه تخمکی یافت نمیگردد که در مورد اخیر بایستی به زوج تفهیم کرد که شانس خود را در ماه بعد امتحان نمایند. د – لقاح در لوله آزمایشگاه: معمولاً ۶ تا ۱۲ ساعت پس از بدست آوردن تخمک رسیده، از شوهر خواسته می شود که اسپرم خود را تهیه کرده و تحویل دهد. وقتی اینکار انجام گردید برای هر تخمک حدود ۵۰۰ هزار اسپرم آماده شده را به لوله حاوی تخمک اضافه نمود و در انکوباتور مناسب قرار می دهند. ه- انتقال جنین اولیه به مادر: در صورت رشد طبیعی جنین اولیه و تقسیم منظم آن، تقریباً ساعت پس از خارج نمودن تخمک، انتقال جنین به رحم مادر انجام میگیرد. در مواردی که بر اثر تحریک تخمکگذاری، تعداد زیادی تخمک بل لسعت آمده 9 لقاح انجام می شود، معمولاً تخم لقاح شده بـــه داخل رحم تزریق می شود زیرا با انجام این عمل، شانس لانه گزینی بیشتر خواهد بود.

موفقیت درمان ناباروری به روش آزمایشگاهی

درمان ناباروری

به گزارش مجله زیگیل آمارهایی که از مراکز مختلف طرح IVF ارائه می شود رقمی حدود ۱۵-۲۸ درصد میباشد. البته تفسیر موفقیت در کلینیکهای مختلف متفاوت است زیرا برخی، تولید جنین اولیه را پایه قرار میدهند و عده ای ادامه حاملگی را مدنظر ندارد. نکته دیگری که بایستی تذکر داده شود این است که هر گاه یک جنین اولیه تشکیل شده باشد شانس موفقیت ۱۰-۱۵ درصد و اگر دو جنین انتقال یابد شانس بیشتر خواهد شد و در نتیجه می تواند در آمار موفقیت مؤثر باشد.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.