زناشویی

قرص های واژینالی برای پیشگیری از بارداری

قرص های واژینالی بشکل قرصهایی که به محض تماس با رطوبت حل می شوند تهیه شده اند. این قرصها نیز مانند ژله و کرم ماده نطفه کش خود را در قسمت فوقانی مهبل آزاد می کنند. نوع کف کننده آنها نیز وجود دارد که سبب میشود ورقه نازکی از ماده نطفه کش، مدخل رحم را ببندد و مانع ورود اسپرماتوزوئید به رحم شود. شکل این قرصها اغلب گرد یا پیکان مانند هستند و بمحض تماس با رطوبت عادی مهبل حل می شوند. قرصها را باید قبل از هر مقاربت تا آنجا که ممکن است در عمق مهبل جای داد. چندین دقیقه تا یک ساعت باید بگذرد تا قرصها کاملاً حل شوند و سپس مقاربت انجام گیرد. اما بررسی دقیق نشان داده که اینگونه قرصها کاملاً حل نمی شوند، بلکه گاه به تکه های کوچکتری تقسیم می شوند که توسط آلت در سراسر مهبل پراکنده میگردند. اگر رطوبت مهبل کم باشد، به بیمار توصیه میشود قبل از گذاشتن قرصها در مهبل، آنها را با ریختن یک قطره آب بر روی قرص تر کنند. شستشوی مهبل در این مواقع حداقل تا شش ساعت پس از آخرین مقاربت توصیه نمی شود.قرص های واژینالی اگر چه کاربردشان آسان است، اما اثر آنها به قصد جلوگیری از آبستنی، از ژله ها و کرمهایی که به تنهایی استعمال می شوند، احتمالاً و از کرمها و ژله های کف کننده یقیناً کمتر است.

قرص های واژینالی

قرص های واژینالی از نوع شیاف

شیاف های ضد آبستنی نیز مانند قرص عمل میکنند. اما بجای آنکه آنها را به شکل قرص ساخته و بسته بندی کنند، ماده نطفه کش را در مخلوطی از گلیسروژلاتین، روغن کاکائو یا صابون وارد میکنند. شیاف را نیز مانند قرص باید قبل از هر مقاربت در عمق مهبل جای داد. این شیاف ها در مهبل، در عرض ۱۵ دقیقه ذوب شده و ماده اسپرم کش را برای از بین بردن و بیحرکت کردن اسپرماتوزوئیدهایی که در اثر انزال وارد مهبل می شوند، آزاد میکنند نکته مهم در استعمال آنها این است که مقاربت بایستی پس از ربع ساعت از گذاشتن شیاف در مهبل انجام گیرد. شیافهای مهبلی نیز مانند قرص های واژینالی خطر و زیانی ندارند و استعمال آنها آسان است. بعضی از خانمها از ترشح چربی پس از استعمال این شیاف ها شکایت دارند که در این مورد نیز مانند ژله ها و کرمهایی که به تنهایی بکار می روند.

نکاتی راجع به شیاف های واژینالی

قرص های واژینالی

می توان برای جذب ترشح، پارچه یا دستمال کاغذی نرمی میان رانها قرار داد. شیاف های مهبلی برای جلوگیری از آبستنی، کمتر از کاندوم و یا دیافراگم و شاید کمتر از ژله ها و کرم هایی که به تنهایی بکار می روند، قابل اعتمادند و از این لحاظ در ردیف قرصهای مهبلی قرار دارند.بطور کلی اگرچه مواد شیمیایی مختلف که به قصد جلوگیری از حاملگی بکار می روند، عوارض جانبی مهمی ندارند و راکسیونهای آلرژیک ناشی از استعمال آنها نادر است، لیکن بدلیل عدم موفقیت کامل در جلوگیری از حاملگی که در حدود ۲۰ درصد و بالاتر میباشد، بهتر است این مواد را با روشهای دیگر از قبیل کاندوم و یا دیافراگم تواماً بکار برد.

کف های واژینالی

قرص های واژینالی

به گزارش مجله زیگیل انواع دیگری از کرمهای ضد آبستنی، به شکل کف تهیه شده که برخلاف کرمهای دیگر، در یک محفظه شیشه ای، یا فلزی استوانه ای که فشار هوا در آن زیاد است، بسته بندی شده و هنگام مصرف، بصورت کفی در داخل مهبل جای میگیرد. برای استفاده از آن، سر شیشه را باز می کنند و اپلیکاتور مخصوصی را به آن پیچ می کنند. با وارد کردن کمی فشار روی دکمه خروجی، ستونی از کرم سفید کف مانند و هوادار وارد سرنگ می شود و سنبه را پس می راند. این ماده از نظر ظاهر شباهت زیادی به کف صابونی دارد که مردان در موقع اصلاح صورت بکار میبرند. این کرم هوادار یا کف، از بسیاری از لحاظ شبیه کرمهای ضد آبستنی که بدون دیافراگم مصرف می شوند عمل می کند، اما مزیتی که دارد اینکه، پس از مقاربت خیلی کمتر از ژله ها یا کرم های ضد آبستنی از مهبل بیرون می آید. به این دلیل بسیاری از خانمها کف مهبلی را ترجیح میدهند. علاوه بر این، مطالعات انجام شده نشان داده است که کف مهبلی بعنوان یک وسیله جلوگیری از آبستنی، از کرم ها و ژله هایی که کف نمیکنند موثرتر است. تصور میرود دلیل اثر بهتر کف مهبلی در جلوگیری از آبستنی، خواص فیزیکی آن باشد.

 منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.