زناشویی

آی یو دی چیست و انواع مختلف آن

در مورد اینکه آی یو دی چیست گفتگو بسیار است. در کجا و توسط چه کسی برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفته، هنوز بخوبی روشن نیست. بنابر داستانی، اعراب بادیه نشین در مسافرتهای طولانی برای جلوگیری از حاملگی شترهای خود، سنگ ریزهای توسط نی بلند در داخل رحم آنها قرار می دادند و بدین وسیله شترها در مقابل حاملگی مصون میماندند. اولین موارد استفاده علنی از این روش در انسان، به قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم برمیگردد. در آن زمان دکمه دهانه زهدان بکار برده میشد. این دکمه مانند کلاهکی، گلوی زهدان را میپوشانید و ساقه آن نیز در مجرای زهدان قرار میگرفت. در سال ۱۹۰۲ دکتر کارل پزشک آلمانی وسیله ای شبیه استخوان جناغ سینه مرغ در داخل رحم قرار می داد. این وسیله در ۷۰۰ مورد بمنظور جلوگیری از حاملگی استعمال گردید. نوع دیگر این وسیله نه تنها برای جلوگیری از حاملگی استفاده می شد، بلکه از نقطه نظر تنظیم قاعدگی و احیاناً سقط های تحریکی بکار می رفت، ولی کاربرد نابجای این وسایل اغلب عوارض شدیدی چون خونریزی و التهاب لگن همراه داشت که گاهی موجب مرگ بیماران می گردید. در نتیجه بعلت عدم دسترسی به آنتی بیوتیکها در آن زمان، مراکز پزشکی استفاده از این روش را محکوم نمودند و برای مدت نسبتاً طولانی استعمال آن متروک گردید.

آی یو دی چیست

تاریخچه پزشکی آی یو دی چیست

پس از بحث های متعدد در محافل پزشکی و بررسی نتایج تحقیقات مختلفی که در این زمینه در این فاصله زمانی توسط دانشمندانی نظیر گرافنبرگ، جک لیپس انجام گرفته بود، بالاخره بلامانع بودن این روش پیشگیری از حاملگی، مجدداً مورد تایید مقامات پزشکی قرار گرفت و به تدریج انواع جدیدتری از آی یودی ساخته شد و در دسترس عموم قرار گرفت.مکانیسم عمل آی یودی: مکانیسم اثر آی یودی بدرستی شناخته شده نیست ولی اظهار نظرهای متعددی در این زمینه بیان گردیده است از جمله اینکه معتقدند: وجود آی یودی در رحم، در انتقال اسپرم دخالت داشته و حرکت آن را در مراحل اولیه کند می کند. حرکات دودی لوله های رحمی در زنانی که آی یودی دارند، شدت یافته و موجب میشود که تخم لقاح یافته قبل از آمادگی لازم جهت جایگزینی در آندومتر دفع گردد. وجود آی یودی در رحم، انقباضات رحمی را شدت بخشیده و مانع لانه گزینی میگردد. حضور آی یودی در رحم، با بر هم زدن تعادل بیوشیمیایی و آنزیمی آندومتر و همچنین با ایجاد التهاب در آن، مانع لانه گزینی تخمک گشنیده شده میگردد و بالاخره اینکه آی یودی روی مرحله لقاح اثر گذارده و مانع بارور شدن تخمک توسط اسپرماتوزوئیدها میگردد.

انواع مختلف آی یو دی چیست

آی یو دی چیست

انواع مختلف آی یودی در دو گروه عمده جای دارند. گروه اول آی یودیهای خنثی که فاقد مواد شیمیایی هستند. اندازه این نوع آی یودیها که اغلب از مواد پلی اتیلن ساخته شده، معمولاً بزرگتر از سایر انواع است از این گروه انواع Lippes Loop و Saf- T-Coil را می توان نام برد که بطور شایع استعمال می شوند. آی یودی های خنثی می توانند تا یائسگی در رحم باقی بمانند گروه دوم آی یودی هایی که حاوی مواد شیمیایی با اثرات بیولوژیکی هستند. وجود این مواد بدلیل دارا بودن اثر جلوگیری از حاملگی باعث گردیده که از حجم و اندازه آی یودی کاسته شده و در نتیجه عوارض آن نیز کمتر باشد. ضمناً بعلت کوچکی اندازه می توان در صورت لزوم برای خانمهایی که زایمان نداشته اند نیز استفاده نمود.مواد شیمیایی که به آی یودی ها اضافه شده تا اثر جلوگیری از حاملگی آن را افزایش دهد و در نتیجه امکان کوچکتر کردن سطح تماس آی یودی با رحم امکانپذیر شود، متنوع بوده و هر یک از آنها اثر ویژه ای دارند.

کم ضرر ترین نوع آی یو دی چیست

آی یو دی چیست

به گزارش مجله زیگیل آی یودی های محتوی مس مانند 7-Copper و Copper-T سطح بسیار کوچک و در نتیجه عوارض کمتری دارند ولی چون پس از تقریباً سه سال ماندن در رحم، مس موجود در آن جذب شده و یا روی آن فسفات کلسیم رسوب می نماید، در نتیجه اثر ضد حاملگی آن کاهش می یابد. بدین جهت پس از سه سال بایستی آن را خارج و آی یودی دیگری جایگزین آن نمود. برای طولانی تر کردن اثر آی یودی و باز هم کمتر کردن عوارض ناشی از آن، در یک نوع آی یودی، مس را روی پایه نقره کار گذاشته اند و در نتیجه با سطح کمتر، اثر بیشتر و طولانیتری دارد و حداقل تا ۵ سال اثر خود را حفظ میکند. همچنین انواع هورمونهای پروژسترون به برخی از انواع آی یودی (نوع Progestasert) اضافه شده است. این نوع آی یودی فقط یکسال اثر خود را حفظ میکند و بایستی آن را هر سال تعویض نمود تا مرتباً بتواند هورمون آزاد کند. نوع دیگر از آی یودی، محتوی مواد منعقد کننده خون بوده و برای خانمهایی که خونریزی زیاد دارند، استفاده می شود.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.