خانواده

قرص های ضدبارداری و بهترین شیوه مصرف آن

تجویز قرص های ضدبارداری برای یک دوره 21 روزه و شروع آن از روز پنجم پریود است و یک هفته بعد از آخرین قرص مجدد خوردن قرص شروع میشود.بهتر است قرص را هر روز درساعت معین مثلاً بعد از شام یا قبل از خواب خورد زیرا علاوه بر اینکه فراموش نمی شود، سطح هورمون را نیز در خون در حد ثابتی نگه میدارد. با توجه به اینکه بسته های قرص معمولاً محتوی ۲۱ عدد قرص حاوی هورمون هستند که خوردن آن سه هفته طول میکشد بنابراین اگر مثلاً قرص در روز چهارشنبه شروع شود، روزی که آخرین قرص از بسته خورده میشود نیز روز چهارشنبه خواهد بود و چون بین دو بسته قرص معمولاً یک هفته فاصله است، زمان شروع و ختم بسته بعدی نیز احتمالاً چهارشنبه خواهد بود. در برخی بسته های قرص های ضدبارداری، برای روزهایی که زن نباید قرص هورمون بخورد قرصهای غیر هورمونی مثلاً قرصهای محتوی آهن یا ویتامین اضافه می کنند که در رفع کمخونیها موثر است.

قرص های ضدبارداری

در صورت فراموش کردن قرص های ضدبارداری

در صورتیکه خوردن قرص های ضدبارداری در یکشب فراموش شود، باید به محض متوجه شدن، یک عدد قرص خورده شود و قرص بعدی در موقع خودش مصرف گردد. اگر خانمی دو شب متوالی قرص را فراموش کند، باید به محض متوجه شدن، دو قرص را با هم بخورد و شب بعد هم از دو قرص استفاده کند و بهتر است برای آن ماه از یک وسیله جلوگیری از حاملگی دیگر نیز استفاده شود. اگر سه شب متوالی خوردن قرص فراموش شود، در آن ماه باید خوردن قرص را کنار گذاشته و از یک وسیله جلوگیری از حاملگی دیگر استفاده کرده و خوردن قرص را به دوره بعد که از روز پنجم قاعدگی خواهد بود موکول نمود. خانمی که تا این حد ممکن است خوردن قرص را فراموش کند، شاید اصولاً استفاده از قرص برایش روش مناسبی نباشد.

بهترین زمان شروع دوباره قرص های ضدبارداری

قرص های ضدبارداری

پس از ختم قرصها در صورتیکه قاعدگی شروع شود دوباره از روز پنجم قاعدگی خوردن قرصها را باید شروع نمود ولی چنانچه تا ۷ روز بعد از اتمام قرصها قاعدگی ظاهر نشود، بدون توجه به آن، خوردن قرصها را مانند دوره قبل بایستی ادامه داد. در صورتیکه قاعدگی برای ۲ تا ۳ ماه اتفاق نیفتد باید به پزشک مراجعه کرد زیرا ممکن است آبستنی رخ داده باشد. در صورتیکه هنگام خوردن قرصها، بین دو قاعدگی لکه بینی مشاهده شود، احتمالا سطح هورمون در بدن کافی نبوده، لذا برای جلوگیری، روزهایی که لکه بینی ادامه دارد بهتر است روزی دو عدد قرص خورده شود. چنانچه خونریزی زیاد بوده و شبیه قاعدگی باشد باید قرصها را قطع نموده و دوباره از روز پنجم همان خونریزی، مصرف قرصها را شروع نمود. خانمها میتوانند در صورتیکه بخواهند قاعدگی خود را یک هفته عقب بیندازند، قرص را از روز پنجم شروع نموده و به مدت ۲۷ روز ادامه دهند. اگر بخواهند دو هفته قاعدگی خود را عقب بیندازند میتوانند قرص را تا ۳۴ روز ادامه دهند. این کار ممکن است برای جلوگیری از خونروی در دوره ماه عسل یا مسافرت و دیگر مواقع لزوم مفید باشد.

قرص های ضدبارداری چند دوره مصرف میشوند

قرص های ضدبارداری

به گزارش مجله زیگیل خانمهایی که هیچ نوع عارضه و ناراحتی در موقع خوردن قرص حس نکنند، میتوانند سالها به خوردن قرص ادامه دهند. اما عده ای از متخصصین معتقدند که هر ۲-۳ سال، برای مدت ۳ ماه باید استفاده از قرص را قطع کرد تا به هیپوفیز و تخمدانها اجازه داده شود عمل طبیعی خود را انجام دهند و برای چند ماه تخمکگذاری انجام شود.زنانی که از قرص جلوگیری از حاملگی استفاده می کنند، به علت تغییرات متابلیسم بدن، به ویتامین ها بخصوص ویتامین B6 و سایر ویتامین های گروه B و ویتامین C، نیاز بیشتری دارند. بهمین دلیل در بعضی کشورها قرصهای محتوی ویتامین های گروه B و C، مخصوص خانمهایی که از قرص های جلوگیری از حاملگی استفاده می نمایند ساخته شده است، اگر چه با رعایت رژیم غذایی مناسب نیز این نیاز کاملاً برطرف میگردد.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.