زناشویی

جلوگیری از بارداری و روش های آن

هدف عمده از اجرای برنامه های کنترل جمعیت و جلوگیری از بارداری ، تامین و حفظ سلامت و بهداشت مادران و کودکان آنان، ارتقاء کیفیت زیست افراد خانواده و بهبود شرایط اجتماعی – اقتصادی و فرهنگی جوامع می باشد که با کاهش دادن میزان مرگ و میر مادران و کودکان و تعداد موارد سقط جنینهای عمدی به علت حاملگیهای ناخواسته، فراهم نمودن شرایط و امکانات بهتر برای رشد جسمی، روانی و اجتماعی کودکان و مطلوبتر شدن وضع اقتصادی – اجتماعی و فرهنگی افراد خانواده و نهایتاً جامعه، اهداف مورد نظر برنامه حاصل میگردد. برای تحقق این اهداف، یا آمیزش جنسی را بایستی تقلیل داد و یا اینکه روشهایی بکار برد که باوجود آمیزش جنسی، لقاح و آبستنی انجام نگیرد. راه اول اصولاً عملی نیست زیرا یکی از مشخصات ویژه رفتاری انسان، میل زیاد او به آمیزش و ارضاء تمایلات جنسی است. از این رو بشرکوشیده است تا روشهایی ابداع نماید که ضمن عمل جنسی، از لقاح و تولید مثل جلوگیری گردد.

جلوگیری از بارداری

انواع روش های جلوگیری از بارداری

اهم روشهای پیشگیری از حاملگی که هم اکنون در سطح جهان رایج بوده که عبارتند از: ۱- نزدیکی منقطع. ۲- استفاده از پوشش لاستیکی (کاندوم). ۳- قرصهای ضدبارداری.۴- آمپولهای ضد بارداری۵- متدریتمیک (دوره امن).۶- دیافراگم مهبلی.۷- کلاهک دهانه زاهدان.۸- اسفنج مهبلی،۹- آی. یو. دی (وسیله داخل رحمی). ۱۰ – استفاده از مواد شیمیایی (ژله ها، کرمها، کفها، قرصها و شیافهای مهبلی). ۱۱- نورپلانت (کپسولهای هورمونی کاشتنی در زیر پوست). ۱۲ – حلقه های واژینال. ۱۳- روشهای جلوگیری از بارداری بعد از مقاربت (روشهای اضطراری). ۱۴ – سترون سازی.

نزدیکی منقطع و جلوگیری از بارداری

جلوگیری از بارداری

به گزارش مجله زیگیل شاید قدیمیترین روشی که برای پرهیز از بارداری بکار میرفته، نزدیکی منقطع باشد. در این روش مقاربت انجام میگیرد ولی جنس مذکر قبل از اینکه بخواهد اسپرم را در مهبل بریزد، آلت خود را بیرون کشیده و در نتیجه اسپرم در خارج از مهبل انزال میگردد.اگر چه نزدیکی منقطع روش ساده ای است که نه وسیله ای می خواهد و نه تدارکی قبل از عمل جنسی لازم دارد، هزینه ای برنمی دارد، همیشه عملی است و احتیاج به آموزش هم ندارد، لیکن از نقطه نظر روانی و میزان موفقیت، این روش چندان مطلوب نبوده و معمولاً تا ۲۰ درصد موارد با عدم موفقیت همراه است زیرا حتی اگر پیش از انزال، نزدیکی قطع شود، امکان ریزش اسپرم در مهبل که به مقدار کم قبل از انزال انجام میشود وجود دارد. بنابراین برای کاربرد موفقیتآ میز آن، شخص باید بتواند کاملاً خود را کنترل کند. از اینرو این روش، برای افرادی که انزال زودرس دارند رضایت بخش نمیباشد. از لحاظ مضر بودن این روش نیز درگذشته مباحث زیادی عنوان شده است، بطوری که گروهی این طریقه را مسئول ناتوانی جنسی میدانند. البته این نظریات پایه اساسی و مبنای علمی نداشته و بدین لحاظ نمیتوان این طریقه را مطرود دانست. با اینحال در بعضی موارد، استفاده طولانی از روش نزدیکی منقطع، سبب عدم رضایت جنسی و تحریک عصبی بخصوص در زن می شود که شکایت از دردهای زیر شکم و کمر را باعث میگردد. این دردها اغلب غیر عضوی است و علت عصبی دارد. در چنین مواقعی بهتر است جهت بهبود و درمان، از روشهای دیگر جلوگیری استفاده گردد، زیرا در ادامه این روش، امکان پیدایش سرد مزاجی و اختلات روانشناختی در طرفین همواره وجود دارد.

استفاده از پوشش لاستیکی (کاندوم) در جلوگیری از بارداری

جلوگیری از بارداری

اگر نطفه مرد به داخل مهبل ریخته نشود، نمی تواند مهاجرت خود را از راه گردن رحم، تنه رحم و لوله های فالوپ شروع کند و به تخمک برسد. یکی از مؤثرترین طرق جلوگیری از انزال نطفه در مهبل، استفاده از کاندوم است. کاندوم ورقه نازکی از لاستیک و یا بافت حیوانی است که مورد استفاده آقایان قرار میگیرد.کاندوم از قرن هفدهم تاکنون مورد استفاده بوده است. این وسیله به آسانی در دسترس عموم بوده و احتیاج به تجویز پزشک ندارد. ضمناً علاوه بر اثر ضد حاملگی، از نقطه نظر پیشگیری از بیماریهای مقاربتی نیز حایز اهمیت فراوان است.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.