کودک

مراقبت حین زایمان طبیعی و دستورات آن

زایمان عملی است طبیعی که گاهی با اختلالاتی در وضع حمل انجام می پذیرد. این اختلالات که درگذشته موجب مرگ و میر زن باردار یا کودک وی میشد، امروزه با پیشرفتی که در علم مراقبت حین زایمان بعمل آمده، مسئله مشکلی از نظر زایمان باقی نمانده است. برای انجام زایمان، بایستی حداکثر کوشش معمول گردد تا خطری پیش نیاید و برای این منظور بهتر است که وضع حمل در محیط بیمارستان یا زایشگاه انجام شود.  در کشور ما خوشبختانه، بر تعداد مادرانی که برای وضع حمل به بیمارستان و زایشگاهها مراجتمه می کنند افزوده شده است و روی همین اصل، عوارض سخت و عفونتهای بعد از زایمان و مرگ و میر ناشی از آن به میزان قابل ملاحظهای کاهش یافته است. مجهز بودن بیمارستان و یا زایشگاه به کلیه وسایل لازم برای زایمان و وجود ماماهای پرتجربه و حاضر بودن پزشک معالج و متخصص بیهوشی برای مقابله با هر گونه عارضه و یا خطر، این امکان را به مادر می دهد که با خیالی راحت در انتظار تولد فرزند خود باشد.

مراقبت حین زایمان

مراقبت حین زایمان و اهمیت بیمارستان

مهمترین مزیت بیمارستان موقعی احساس می شود که کوچکترین عارضه غیر طبیعی ظاهر شود. قطع نظر از پزشکان و پرستاران بیمارستان که عمدهترین ستونهای تأمین سلامتی در این مؤسسات هستند، بیمارستانهای امروزی، به علت مجهز بودن به تجهیزات آزمایشگاهی، وسایل و دستگاههای تخصصی، سالم ترین مکان برای وضع حمل می باشند. مراقبتهای بهداشتی حین زایمان از دو نظر حائز اهمیت می باشد. اول تأمین سلامت و بهداشت مادر در امر زایمان و دوم توجه و نظارت بر ولادت هر چه راحتتر و کم عارضه تر نوزاد. چون این مرحله یکی از لحظات بسیار حساس زندگی نوزاد است و هر دقیقه اش می تواند در جهت مثبت یا منفی برای وی سرنوشت ساز باشد.

دستگاه های حفاظتی و مراقبت حین زایمان

مراقبت حین زایمان

در جریان این دقایق بدلایلی از قبیل کاهش اکسیژن خون بندناف و کم شدن جریان خون در سیستم مغزی، سلولهای مغزی نوزاد ممکن است با کمبود اکسیژن مواجه گردد. اگر چه دستگاه حفاظتی سازمان یافته و هماهنگ کننده بدن به میزان زیادی با این عوارض می تواند مقابله کند و از ایجاد یادگارهای دیرپای آن در سیستم عصبی بنحو خودکار جلوگیری نماید، بدین کیفیت که در لحظات اول ولادت، بدن با مکانیسم جبرانی و واکنش توزیع اضافی خون در مغز، قلب و عروق از طریق بقرخس گرفتن خون از دستگاههایی چون سیستم گوارشی، کلیوی و تنفسی، به میزان قابل ملاحظه ای این مشکل و عارضه را جبران و از مخاطرات بعدی آن پیشگیری می کند، ولی چنانچه این عوارض از حدود ۵ دقیقه تجاوز نماید، ممکن است به ایجاد اختلالات دیرپایی در نوزاد بیانجامد.

نکات مهم در مراقبت حین زایمان

مراقبت حین زایمان

نکات کوچک اما بسیار مهمی در مراقبت حین زایمان باید رعایت شود و در سرنوشت مادر و کودک بسیار تاثیر گذار است که به آن اشاره میکنیم:تنقیه با آب ولرم و یا آب و صابون برای تخلیه رودهها.ایجاد آرامش خاطر و اعتماد بنفس مادر با صحبت یا گاهی با داروی آرام بخش بمقدار غیر زیان بار آن برای جنین.آموزش به مادر برای نحوه استراحت و آرام گرفتن و شل گذاشتن عضلات شکم و بدن در فواصل دردها.گوش دادن به قلب جنین بمدت ۳۰ ثانیه، هرنیسماعت یک بار در مرحله اول و هر ۱۵ دقیقه یک بار در مرحله دوم.در خلال پیشرفت زایمان باید هر چه کمتر بمعاینه مادر پرداخت. باید به مادر توصیه شود که مرتباً ادرار خود را خارج کند.بهتر است مادر NPO نگاهداشته شود. هر چند بعضی معتقدند که اگر حال عمومی وی خوب باشد و احتمال اقدامات خاصی برایش متصور نباشد دادن مایعات شیرین یا آب میوه در فواصل دردها بلامانع است.آنچه که انجام می شود، باید در شرایط کاملاً بهداشتی صورت گیرد.پس از خروج سر باید کوشش شود که مایعات وارد شده در سوراخهای بینی و دهان نوزاد را پاک کرده و با یک کاتتر ظریف و یا دستگاه مکنده ترشحات این مجاری را تخلیه نمود. سپس باید نیمه خارج شده نوزاد را با دست حمایت کرده، خروج وی را تسهیل نمود.برای خروج شانه ها هیچوقت نباید کشش زیاد به سر و گردن و یا شانهها وارد کرد.

مراقبت حین زایمان در مرحله نهایی

مراقبت حین زایمان

مراقبتهای بهداشتی عمده در این مرحله عبارتند از:پس از ولادت کامل نوزاد و قطع بندناف باید از کشیدن آن قبل از جدا شدن جفت از رحم اجتناب کرد. چون ممکن است به وارونه شدن رحم، شوک، عفونت و مرگ مادر بیانجامد.رعایت سترونی کامل در تمام مرحله سوم و خروج جفت امری مهم و حیاتی است.بطور طبیعی جفت باید بمدت ۴-۵ دقیقه پس از وضع حمل و با پیدایش ۴-۵ انقباض قوی رحمی خارج شود که برای انجام بهتر این مرحله می توان آرام، قاعده رحم را در اطراف ناف مادر ماساژ داده و این انقباضات رحمی را برانگیخت تا خروج جفت سریعتر و سهلتر صورت گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.