خانواده

مراقبت های بهداشتی در بارداری از دستگاه های بدن

مراقبت های بهداشتی در بارداری از دستگاه گوارش، کلیه ها، دستگاه تناسلی، پستانها، و دهان و دندان از اهم مواردی است که در دوران بارداری می بایست مورد توجه و مراقبت ویژه قرار گیرند.خانمهای باردار باید هر روز اجابت مزاج داشته باشند تا مواد زاید بدن خود و جنین را دفع نمایند. اصولاً در خانمهای باردار شرایط برای ایجاد یبوست مهیا است بخصوص برای آنهایی که رژیم غذایی مناسبی ندارند و آب کافی هم نمینوشند. خانمهای باردار که قبل از حاملگی از یبوست رنج میبرده اند، در دوران بارداری معمولاً اینحالت در آنها شدیدتر می شود لذا برای پیشگیری از پیدایش یبوست که دارای عواقب وخیمی است (ایجاد بواسیر، حالت عصبی، بیحوصلگی، کم اشتهایی و غیره) لازم است نکاتی رعایت شود.

مراقبت های بهداشتی در بارداری

نکات مراقبت های بهداشتی در بارداری 

نوشیدن یک لیوان آب خنک قبل از صبحانه و خواب شبانه
انجام ورزشهای دوران بارداری.
مصرف مقدار کافی میوه، سبزیجات، سالاد، کمپوت، بخصوص مواد سلولزدار که در رودهها هضم و جذب نمی شود ولی حجم مدفوع را افزایش داده و به دفع مدفوع کمک میکند.

چنانچه با توجه به موارد فوق باز هم خانم بارداری دچار یبوست باشد، حتماً باید با پزشک خود مشورت نموده و در صورت صلاحدید وی، هر شب یک قاشق غذاخوری شیر منیزی، روغن زیتون و امثال آنها را میل نماید.

مراقبت های بهداشتی در بارداری از کلیه ها

مراقبت های بهداشتی در بارداری

در دوران بارداری میزان تولید ادرار در زن حامله بعلت افزایش بارفرآورده های دفعی فزونی مییابد. علاوه بر آن تغییرات دیگری در دستگاه ادراری ایجاد می شود که توأم با اتساع حالب و انبساط لگنچه در دوران بارداری است و مجاری ادراری را برای پذیرش عفونتها آماده ساخته و میتواند به نارسایی شدید کلیوی که یکی از عوارض شایع حاملگی است منجر شود. برای پیشگیری از این عوارض لازم است به خانمهای باردار توحیه شود که: ۱- از کنترل ادرار خودداری نموده و هر وقت احساس دفع ادرار می کنند حتماً عمل دفع را انجام دهند. ۲- مایعات و آب میوه بیشتر بنوشند. ۳- درصورت احساس کمترین ناراحتی در ناحیه کلیه ها، سوزش ادرار و غیره فوراً به پزشک مراجعه نمایند.۴- در زمستان ناحیه کلیه ها را گرم نگهدارند.۵- از خوردن غذاهای پرنمک و آجیل شور و امثال آنها خودداری نموده و حتی در ماههای اخر بارداری از نمک مواد غذایی خود بطور قابل ملاحظه ای بکاهند.

مراقبت های بهداشتی در بارداری از دستگاه تناسلی

مراقبت های بهداشتی در بارداری

به گزارش مجله زیگیل بعلت تغییرات حاصله در دستگاه تناسلی، ترشح مهبلی بیش از معمول میگردد.برای پیشگیری از اینکه این ترشحات عفونی و قارچی نشود، لازم است به خانمهای باردار آموزش داده شود که شورت خود را حتماً هر روز تعویض نموده و پس از شستن با آبگرم، در آفتاب خشک نموده، اطو کنند و در محل تمیزی نگهداری نمایند. ناحیه تناسلی را مرتباً با آب گرم و صابون بشویند و خشک نمایند و در صورت امکان هر روز دوش بگیرند.

مراقبت های بهداشتی در بارداری از پستانها

مراقبت های بهداشتی در بارداری

پستانها در دوران بارداری، بزرگ، سفت و حساس می شوند. بعضی از خانمهای باردار در نوک پستانها احساس سوزش و قلقلک می کنند. از ماه چهارم بارداری ترشح غلیظ و سفید رنگی بنام کلستروم ازنوک پستانها خارج می شود که بعضی اوقات سبب تحریک پوست پستانها میگردد. برای جلوگیری از درد در پستانها و ممانعت از افتادگی آنها موارد زیر باید به خانمهای باردار آموزش داده شود: ۱- کرست مناسب (نه زیاد شل و نه زیاد محکم) و نخی ببندند. ۲- نوک پستانها را روزی دوبار با آب و صابون شسته، با یک تکه گاز یا پارچه تمیز چند دقیقه ای ماساژ بدهند، بعد با روغن زیتون نیز کمی ماساژ داده سپس روی نوک پستانها تکه گاز یا پارچه تمیز کوچکی گذارده و کرست ببندند. ۳- خانمهایی که نوک پستانهای آنها پهن و فرو رفته است چون بعد از زایمان برای شیردادن به نوزاد دچار اشکال می شوند لازم است قبل از زایمان به برآمده نمودن نوک سینه خود بطریق زیر عمل کنند: دو انگشت شست و سبابه را مجاور نوک فرو رفته پستان گذاشته و انگشتان را به آهستگی ببالا و پایین و چپ و راست نسج اطراف نوک سینه بکشند و با دو انگشت دیگر قاعده نوک پستان را گرفته و بطرف بیرون بکشند و این عمل را هر روز و هر دفعه تا ۱۰ بار تکرار کنند. باین ترتیب بتدریج نوک پستان بیرون آمده و اماده شیر دادن می شود.

منبع:https://www.zigil.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.